W roku 2019 może pojawić się kilka nowych przepisów dla kierowców, o których warto wiedzieć i być na nie przygotowanym. Nie każdy z nich będzie na pewno wprowadzony, ale niektóre są w planach.

Odstęp pomiędzy samochodami

To jedna z ciekawszych propozycji Ministerstwa Infrastruktury, ponieważ w planie jest wprowadzenie prawa, które obowiązuje w niektórych państwach Europy Zachodniej. Dotyczy minimalnego odstępu do pojazdu poprzedzającego na drogach szybkiego ruchu. Taka regulacja jest na przykład u naszych zachodnich sąsiadów.

Odstęp minimalny w Niemczech to połowa prędkości z jaką jedzie pojazd z tyłu, oczywiście liczony w metrach. Oznacza to tyle, że jadąc z prędkością 100 km/h trzeba być minimum 50 m za samochodem poprzedzającym. Za nieutrzymanie minimalnego odstępu grozi mandat. Podobne rozwiązanie ma być wprowadzone w Polsce już w roku 2019.

Korytarz życia

To kolejne rozwiązanie przejęte z krajów zachodnich. Utworzenie korytarza życia będzie obowiązkowe i przewiduje się nawet mandaty za niezastosowanie się do tego przepisu. Co to jest korytarz życia? Stworzony przez kierowców jadących w korku dodatkowy pas ruchu dla służb. Jak powstaje?

Jeśli na drodze są dwa pasy ruchu i powstał zator drogowy, kierowcy jadący prawym pasem mają obowiązek trzymać się blisko prawej krawędzi jezdni, natomiast jadący lewym pasem, analogicznie lewej krawędzi. Dodatkowo kierowcy są zobligowani do zachowania odstępu do auta poprzedzającego na tyle dużego, żeby pozwolił on na zjechanie z drogi. W ten sposób pośrodku jezdni tworzy się korytarz życia. I coś takiego powinno być stosowane nie wówczas, gdy nadjeżdża auto uprzywilejowane, lecz zawsze. Nie do końca natomiast wiadomo, jak powstanie taki korytarz na drodze z trzema pasami ruchu.

Dokumenty i przeglądy

W 2019 czekają nas drobne zmiany w prawie dotyczącym obowiązkowych badań technicznych.  O 50 proc. wzrosną opłaty za badanie techniczne przeprowadzone po 45 dniach po terminie. Natomiast badanie techniczne przeprowadzone do 30 dni przed terminem nie skraca, a wydłuża okres do następnego badania. Dla jasności, posłużmy się przykładem, gdzie badanie techniczne wypada na dzień 31 grudnia:

  • Badanie przeprowadzone po 14 lutego będzie droższe o 50 proc.
  • Badanie przeprowadzone w okresie od 2 do 30 grudnia przedłuża okres do następnego badania do 31 grudnia.

Wraz z powyższymi przepisami ma zostać wprowadzony dodatkowy, który zwolni użytkownika pojazdu z wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończą się pola do wpisywania badań technicznych. Wystarczy baza CEP.

Apteczka dla każdego

Obecnie tylko kierowcy zawodowo przewożący pasażerów mają obowiązek posiadania apteczki samochodowej. Zwykłemu użytkownikowi wystarczy podczas kontroli drogowej trójkąt odblaskowy i gaśnica. W 2019 r. dojdzie jeszcze odpowiednio wyposażona apteczka. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad listą przedmiotów, które mają się w niej znaleźć.

Korekta przebiegu przestępstwem

Od kilku miesięcy trwają prace nad nowelizacją Kodeksu Karnego, do którego ma zostać wprowadzony proceder zmiany ustawień licznika przebiegu. Pierwotnie nowe prawo, mające karać osoby zmieniające przebieg minimum 3 miesiącami więzienia, miało wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku, ale już wiadomo, że zostanie to opóźnione. Nie ma na razie informacji, kiedy wejdą w życie przepisy, ale wiadomo, że wejdą w 2019 roku.

Poprzedni wpis Następny wpis