Przez blisko połowę Rajdu Meksyku liderem tej wymagającej rundy mistrzostw świata był Dani Sordo – kierowca Hyundaia – ale w drugiej fazie prowadzenie objął Sebastien Ogier – zawodnik Forda. Jak zakończyła się ta rywalizacja?

Pierwszym liderem po superoesie Monster Street Stage GTO został Thierry Neuville z zespołu Hyundai Motorsport, który nie zapisze meksykańskiej rundy WRC do udanych. Na drugiej próbie nie czuł się najlepiej i zajął dopiero 10. miejsce, a na piątej zapomniał zamknąć drzwi w swoim aucie, przez co miał kontuzję. Jakby tego było mało, pojawiły się kłopoty z samochodem. Ostatecznie Belg finiszował po pierwszym etapie na 7. miejscu, a rajd ukończył na 6.

W międzyczasie prowadzenie objął jego zespołowy kolega, nieobecny w Szwecji Dani Sordo. Hiszpan przypomniał o sobie i po raz kolejny potwierdził, że na trudnych szutrowych trasach radzi sobie bardzo dobrze i potrafi konsekwentnie realizować cel. Niestety za jego plecami byli mocny zawodnicy.

fot. Red Bull Content Pool
fot. Red Bull Content Pool

Nie tylko mistrz świata Sebastien Ogier, ale także arcymistrz WRC, Sebastien Loeb, który w tym roku wystartuje jeszcze przynajmniej dwukrotnie w barwach Citroëna. Francuzi wraz z Ottem Tanakiem, Krisem Meeke’em i Andreasem Mikkelsenem przepychali się o jak najlepsze pozycje w pierwszej szóstce.

Już po pierwszym OS-ie drugiego etapu Dani Sordo stracił prowadzenie na rzecz Loeba. Francuz nie prowadził jednak dość pewnie, ale przed drugim przejazdem odcinka Guanajuatito jeszcze był pierwszy. Na drugim przejeździe tej próby złapał kapcia i oddał pozycję lidera Sebastienowi Ogierowi, reprezentującemu barwy M-Sportu i Forda. Aktualny mistrz świata potwierdził klasę wygrywając tego dnia trzy odcinki i pewnie kontrolując sytuację za plecami.

Tam Dani Sordo walczył o drugie miejsce z Krisem Meekiem i wygrał, bo Brytyjczyk popełnił błąd i zaliczył kraksę. Nie spadł jednak dalej niż na 3. miejsce, które utrzymał do samej mety, a za nim finiszował Andreas Mikkelsen. Sebastien Loeb ukończył rajd na 5. miejscu.

Sebastien Ogier: To fantastyczne! To dla mnie wyjątkowe miejsce. Teraz mam cztery zwycięstwa. Na starcie wiedziałem, że nasze szanse są małe, ale nigdy się nie poddaliśmy. Samochód był fantastyczny.

Wyniki Rajdu Meksyku 2018

  1. Ogier / J. Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 3:25:03.1
  2. Meeke / P. Nagle (Citroën C3 WRC) +35.9
  3. Sordo / C. del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +46.8
  4. Mikkelsen / A. Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC) +1:28.4
  5. Loeb / D. Elena (Citroën C3 WRC) +2:19.7
  6. Neuville / N. Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +4:44.6
  7. Tidemand / J. Andersson (Skoda Fabia R5) +10:24.7
Poprzedni wpis Następny wpis