Wybierz markę

Grudzień dobiegł końca, a to oznacza, że czas podsumować najważniejsze wydarzenia związane z motoryzacją, które miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca.

Tragiczne statystyki wypadków po Świętach

Tegoroczne Święta to kolejny fatalny okres na polskich drogach. Statystyki uległy minimalnej poprawie w stosunku do ubiegłego roku, ale nadal dochodzi do wielu wypadków, w tym niestety śmiertelnych. Tego roku w trakcie Świąt śmierć poniosło 30 osób, a 265 było rannych. W sumie doszło do 225 wypadków.

Wciąż wiele osób wsiada za kierownicę na podwójnym gazie. Policja zatrzymała 1004 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. To więcej niż w ubiegłym roku – wtedy było ich 584. Policja zaznaczyła jednak, że wyraźnie większa liczba w przypadku tej statystyki, może wynikać także z faktu, że tych Świąt kontrole były znacznie częstsze.

Koniec napędów konwencjonalnych w Niemczech od 2050 roku

W trakcie grudniowej konferencji związanej ze zmianami klimatycznymi Niemcy ogłosili, że planują zakazać samochodów z napędami konwencjonalnymi do roku 2050. Dopuszczona będzie wyłącznie sprzedaż aut hybrydowych i elektrycznych. Cel obrany przez państwa zgromadzone na konferencji to obniżenie o 40 proc. emisje CO2 pochodzącą od transportu.

Nowe testy Euro NCAP

Organizacja Euro NCAP przeprowadziła kolejne testy zderzeniowe. Rozbito aż 15 modeli, w tym auta marek Grupy PGD. Bardzo dobre wyniki otrzymały auta Kii. Zarówno Optima jak i Sportage zdobyły po pięć gwiazdek, czyli maksymalne noty. Pierwszy z tych samochodów wyróżnił się wysokim, wynoszącym 89 proc. wynikiem za bezpieczeństwo dorosłych pasażerów. Jeszcze lepiej, o 1 punkt procentowy, wypadł model Sportage. Cztery gwiazdki otrzymał nowy pickup – Nissan Navara. Japońskie auto użytkowe zdobyło równe noty we wszystkich kategoriach.

Zdecydowanie najlepiej wypadł Opel Astra. Niemiecki kompakt nie tylko zdobył pięć gwiazdek, ale odnotował bardzo dobre wyniki w poszczególnych podkategoriach. Astra zdobyła 86 proc. za bezpieczeństwo dorosłych pasażerów, 84 proc. za bezpieczeństwo przewożonych dzieci, 83 proc. za bezpieczeństwo pieszych przy zderzeniu z autem i 75 proc. za ocenę aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa.

Dynamiczny spadek cen na stacjach paliw

W grudniu ceny paliw znacznie spadły. Wartości detaliczne osiągnęły okolice bliskie magicznej granicy 4 zł/l. Eksperci przewidują, że ze względu na wprowadzenie na rynek irańskiej ropy, czeka nas dalszy ciąg spadków.

Aktualne ceny detaliczne na stacjach paliw (30.12.2015):
Pb95: 
4,17 zł/l
Pb98: 4,49 zł/l
ON: 4,05 zł/l
LPG: 1,99 zł/l

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!