Eksperci od oceniania wartości rezydualnej, czyli spadku wartości pojazdu po określonym czasie i przebiegu uznali Nissana Leaf za najlepsze auto elektryczne na rynku. Okazuje się, że nie ma już obaw o problemy z odsprzedażą, co dla firm ma ogromne znaczenie, ale i dla klientów indywidualnych powinno być istotne. 

Wartość rezydualna to wartość rynkowa pojazdu po określonym czasie i przebiegu. Firma specjalizująca się w jej wyliczaniu – Eurotax – przyjęła, że Nissan Leaf będzie eksploatowany przez 3 lata i przejedzie w tym czasie 60 000 km. Wartość rezydualna wersji Acenta po takiej eksploatacji wyniosła 56,1%, a dla specyfikacji N‑Connecta – 57,3%. Są to wartości nie tylko lepsze odpowiednio o 4 i 6,5 % od poprzedniej generacji tego modelu, ale także zbliżone do wartości aut tradycyjnych z napędem spalinowym.

Wpływ na wartość rezydualną ma nie tylko cena zakupu – realna, nie katalogowa – ale także rodzaj pojazdu. Im bardziej nietypowy i mniej popularny, tym utrata wartości jest wyższa. Dlatego samochody elektryczne jeszcze przez jakiś czas nie osiągną wyniku aut spalinowych, ale nowy Nissan Leaf pokazuje, że zakup elektryka nie jest obarczony dużym ryzykiem.

Na to wpływ z kolei ma nowa technologia pozwalająca na przejechanie tym autem dystansu 378 km, ale i coraz lepsza infrastruktura ładowania. Ponadto, choć wolumen sprzedaży samochodów zasilanych prądem w Polsce wciąż jest znikomy, to właśnie Nissan Leaf jest w tej grupie prawdziwym hitem. Przypominamy, że model ten został pierwszym na świecie przystępnym cenowo samochodem elektrycznym produkowanym seryjnie i cieszy się ogromną popularnością w Europie i na wielu światowych rynkach.

nissan_leaf_810

Prognozowana wartość rezydualna dla nowego Nissana Leaf już w tym momencie osiąga poziom porównywalnie wyposażonych, konkurencyjnych modeli napędzanych przez silniki spalinowe. Przewidujemy, że wraz z rozwojem infrastruktury drogowej ten parametr jeszcze wzrośnie, co bez wątpienia będzie miało pozytywne przełożenie na dalszy rozwój tego segmentu rynku – mówi Cezary Ładak, odpowiedzialny w Nissan Sales CEE za program samochodów używanych.

Innym atutem nowego Nissana Leafa, który również ma wpływ na wysoką wartość rezydualną jest długa gwarancja. Osoba, która odkupi samochód używany nie musi się martwić o to, że po krótkim czasie nie będzie co z nim zrobić. Nissan daje na baterię 8-letnią gwarancję na przebieg 160 000 km. W tym czasie jej efektywna pojemność nie spadnie poniżej 75%. Warto w tym miejscu dodać, że w naszym kraju mamy bardzo rozbudowaną sieć serwisów Nissana, które obsługują te samochody, a przy każdym z nich znajduje się bezpłatna ładowarka.

Oferowana przez Nissana gwarancja na pojemność akumulatora sprawia, że tego rodzaju pojazd może być z powodzeniem eksploatowany jeszcze przez długi okres po zakupie auta. Dodatkowo brak takich elementów jak tradycyjna skrzynia biegów przekłada się nie tylko na znacznie niższe koszty serwisowania, ale również większą bezawaryjność. W rezultacie coraz częściej samochody elektryczne na rynku wtórnym będą stawały się realną alternatywą dla aut wyposażonych w silniki spalinowe – dodaje Cezary Ładak.

Poprzedni wpis Następny wpis