Wybierz markę

Volvo Cars Tech Fund inwestuje w Spectralics - wyświetlacze przezierne head-up nowej generacji

Poszukiwanie i rozwój rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych wyzwań motoryzacji. Od dawna bardzo chętnie mierzy się z tym wyzwaniem Volvo Cars. Firma zainwestowała ostatnio w start-up Spectralics, którego technologie mają pomóc szybko zobaczyć, to co kierowca często zauważa za późno.

Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jak inżynierowie Volvo Cars testują nowoczesne systemy bezpieczeństwa, używając rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i tej normalnej – bez upiększeń. Najnowszym trendem jest miksowanie tych rzeczywistości naraz. Teraz mogą w tym pomóc technologie Spectralics.

Rozwiązania Spectralics

Start-up Spectralics zajmuje się technologiami optycznymi i systemami wyświetlania obrazu. Jednym z ważniejszych rozwiązań firmy jest wielowarstwowy cienki układ (MLTC – multi-layered thin combiner), który jest nowym rodzajem folii optycznej. Taka folia znakomicie sprawdzi się jako ogromny wyświetlacz przezierny (head-up). Można ją bowiem naklejać na przezroczyste powierzchnie o wszystkich kształtach i rozmiarach.

Każdy, kto miał już okazję docenić funkcjonalność nawet małych (z punktu widzenia technologii Spectralics) wyświetlaczy head-up, łatwo zrozumie, jak dużo możemy zyskać dzięki powiększeniu wyświetlacza. Technologia MLTC, zintegrowana z przednią szybą lub szybami samochodu, może być wykorzystywana do nakładania obrazów na całą szybę. A przecież tradycyjne wyświetlacze typu head-up mają niewielką powierzchnię.

Jeszcze więcej możliwości

Tu przyznam się, że od ładnych paru lat moim marzeniem jest wyświetlanie na przedniej szybie samochodu tekstów piosenek. Dzięki temu mógłbym za kierownicą śpiewać i śpiewać, bez obawy o to, że zasnę. Za sprawą rozwiązania Spectralics technologicznie branża jest na to gotowa. Ale pozostają oczywiście względy bezpieczeństwa. Z tego powodu na wprowadzenie karaoke do samochodu będziemy musieli poczekać chyba aż do czasu wyjazdu na ulice aut autonomicznych.

Mamy zatem taką przezierną folię na całej powierzchni przedniej szyby. To i mamy możliwość wyświetlania na przykład dodatkowych wskazówek nawigacyjnych i ostrzeżeń.

Zaraz, zaraz, ale przecież pasażerowi można wyświetlać co innego. Teksty piosenek albo komendy nawigacyjne. Nawet te bardzo szybkie. O ile łatwiejsza byłaby praca pilota rajdowego, gdyby czytał komendy z szyby. Na przykład: Lewy 30 maks ciąć w prawy, 10 do 5. Bo i miałby kontrolę nad miejscem na trasie, i kark by go nie bolał od gięcia szyi w stronę notatek.

Zastosowanie technologii Spectralics sprawdzi się w tworzeniu rozszerzonej rzeczywistość. Ta jest stworzona przez obiekty wirtualne oraz te faktycznie istniejące. I wszystkie wyświetlane są na pierwszym planie przed kierowcą – na szybie. Na drugim planie kierowca ma drogę i nie musi od niej odrywać wzroku, żeby sprawdzić jakieś dane. Przenikanie się tych planów będzie szczególnie korzystne i przydatne podczas jazdy w nocy i we mgle.

Spectralics biznesowo

Volvo Cars Tech Fund to fundusz stworzony przez firmę do inwestowania w obiecujące projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju.

 Tym razem inwestorzy zainteresowali się start-upem Spectralics. Pierwotnie zajmował się on projektami wykorzystywanymi w branży lotniczej. Obecnie Spectralics tworzy najnowocześniejszą infrastrukturę obrazowania i optyczną obejmującą materiały, sprzęt i oprogramowanie. Szeroka gama zaawansowanych rozwiązań optycznych może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa samochodów i znacząco ułatwić prowadzenie samochodu.

Inne potencjalne zastosowania tej technologii obejmują zaawansowane filtry do różnych zastosowań, czujniki w kabinie, odporne na efekt oślepiania kamery przednie i cyfrowe projekcje holograficzne.

 – Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z postępowym liderem technologicznym, takim jak Volvo Cars –  powiedział Ran Bar-Yosef, współzałożyciel i dyrektor generalny Spectralics. – Widzimy wiele punktów stycznych Volvo Cars i naszej wizji. Nowe rozwiązania Volvo to idealne środowisko dla nas, by rozwijać nowe technologie.

Spectralics jest uczestnikiem programu MobilityXLab w Göteborgu w Szwecji i zarazem częścią sieci DRIVE w Tel-Awiwie w Izraelu. Zarówno MobilityXLab jak i DRIVE są inkubatorami obiecujących start-upów z pomysłami, które mogą stanowić przełom w sektorze mobilności. Volvo Cars jest wiodącym partnerem w obu inicjatywach od 2017 roku.

 – Ta inwestycja jest kolejnym wynikiem naszej udanej współpracy z MobilityXlab oraz DRIVE i pogłębia nasze relacje z tymi innowacyjnymi partnerami – powiedział Lee Ma, szef Volvo Cars Tech Fund. – Spectralics ma portfolio rozwiązań pasujące do nas i wierzymy, że ich technologia ma potencjał, aby ustanowić standard dla następnej generacji wyświetlaczy i kamer.

Fundusz Volvo Cars Tech został uruchomiony w 2018 roku i inwestuje w start-upy technologiczne o wysokim potencjale na całym świecie. Koncentruje swoje inwestycje na strategicznych trendach technologicznych zmieniających branżę motoryzacyjną, takich jak sztuczna inteligencja, elektryfikacja i autonomiczna jazda.

Volvo Cars Tech Fund inwestuje w Spectralics - wyświetlacze przezierne head-up nowej generacjing technology start-up Spectralics

Radek Pszczółka

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!