Czy wiesz, że nie tylko tobie doskwiera ból pleców w aucie? Dotyczy to blisko 70 proc. dorosłych osób. Problem pojawia się szczególnie podczas dłuższej podróży lub częstej przesiadki z biurowego fotela na fotel samochodowy. Mam dla ciebie dobrą informację. Lepiej poczujesz się w fotelu AGR Opla wiedząc o jednej rzeczy, którą możesz wykorzystać również w samochodach innych marek.

Skąd ból pleców?

Wynika on z naszego siedzącego stylu życia. 68 proc. osób dorosłych w wieku 30-65 lat narzeka na bóle pleców, a tylko 53 proc. podejmuje jakiekolwiek leczenie. Tylko za kierownicą spędzamy średnio 300 godzin rocznie. Znacznie więcej na fotelach, czy to domowych czy biurowych. Nic więc dziwnego, że pojawia się ból pleców.

W pozycji siedzącej napinamy jedne i rozluźniamy inne mięśnie utrzymując ten stan przez kilka godzin. Tak naprawdę to nie kręgosłup, a mięśnie go podpierające i otaczające nas bolą. Z prostego powodu – nieruchomość i stałe napięcie.

Jak radzić sobie z bólem pleców w aucie?

O ile w biurze czy choćby w domu krótka przerwa od siedzenia i kilka prostych ćwiczeń przynoszą ulgę, tak w aucie nie zawsze jest taka możliwość. Chcemy jak najszybciej dojechać na miejsce i nie mamy chęci co godzinę robić postoju. Co można zrobić dla naszego kręgosłupa?

– Jest na to bardzo prosty sposób. Można sobie pomóc zmianą ustawień fotela – radzi Dominik Kożuch, fizjoterapeuta sportowy.

Opel premium and ergonomic seats

Tylko tyle? Dokładnie to aż tyle. Czyż nie macie tendencji do wiercenia się w domu gdy przez dłuższy czas siedzicie na kanapie czy fotelu oglądając film, czytając książkę lub pracując? Dokładnie tego oczekują nasze mięśnie i układ krążenia. Choćby niewielka zmiana pozycji przynosi ulgę plecom. Jednak w samochodzie trzymając w rękach kierownicę i mając pod stopami pedały, nie można sobie za bardzo na to pozwolić.

— Jeżeli masz taką pozycję, że bezpiecznie prowadzisz auto, inne ustawienia fotela możesz zmieniać w sposób dowolny – podpowiada Dominik Kożuch.

Problem polega na tym, że fotele samochodowe mają dość ograniczony zakres regulacji. Przesuwając go wzdłużnie ustalamy odległość od pedałów, a regulując kierownicę oraz kąt oparcia fotela ustawiamy się tak, by mieć pewny chwyt kierownicy. Jeżeli ta ma wystarczający zakres regulacji, możemy nieco zmienić pochylenie oparcia lub odsunąć fotel, a jeżeli auto ma regulację wysokości siedziska, również zmiana w tym zakresie daje inny kąt ustawienia nóg.

Niestety to wszystko w mocno ograniczonym zakresie, chyba że samochód ma fotele wyposażone w wielokierunkową regulację.

Dlatego fotele Opla AGR są tak dobre

Opel premium and ergonomic seats

Poza podstawowymi parametrami fotele AGR Opla oferują także podparcie odcinka lędźwiowego, regulację podparcia bocznego tułowia, zmianę długości siedziska, kąta jego pochylenia i bardzo duży zakres regulacji, zarówno samego fotela jak i kierownicy. W wyższych specyfikacjach także masaż, wentylację i ogrzewanie. To wszystko sprawia, że zwłaszcza kierowca ma znacznie więcej możliwości zmiany pozycji bez ingerencji w podstawowe ustawienie względem kierownicy i pedałów.

Podsumowując, sposobem na ból pleców podczas podróży samochodem jest po prostu zwykła zmiana ustawień, najlepiej co kilkadziesiąt minut. Ważne, by zmiany te nie wpływały negatywnie na pewność chwytu kierownicy, możliwość jej swobodnego obracania bez odchylania się do przodu oraz pozwalały na mocny nacisk na pedał hamulca.

Warto też korzystać z masażu, który oferują fotele AGR. Nie ma on na celu ani leczenia waszych pleców, ani tym bardziej nie ma was relaksować. Ma was pobudzać. Podobnie można wykorzystać podgrzewanie lub wentylację.

Fotele AGR są oferowane do takich modeli jak: Insignia, Zafira, Astra, Grandland X, Mokka X, Crossland X i Cascada. Są opcją, którą można dokupić tylko dla kierowcy lub dla kierowcy i pasażera. Im wyższej klasy auto, tym więcej możliwości ustawień, a także dodatkowych funkcji jak podgrzewanie czy wentylacja. Opel jest jedną z niewielu marek popularnych, która oferuje tak wysokiej klasy fotele już w samochodach segmentu C.

Co to jest AGR?

Aktion Gesunder Rücken e.V. (Akcja na rzecz Zdrowych Pleców) jest niemieckim, niezależnym stowarzyszeniem zaangażowanym w profilaktykę schorzeń kręgosłupa. Skupia specjalistów zajmujących się leczeniem schorzeń kręgosłupa oraz fizjoterapeutów.

Poniżej grafika niezbędnego minimum regulacji fotela samochodowego, który pretenduje do zdobycia certyfikatu AGR.

img_18_Autositz

Poprzedni wpis Następny wpis