Suzuki Swace proponuje wielbicielom marki podróż nową drogą. Firma doskonale znana z samochodów miejskich, crossoverów, motocykli oraz silników zaburtowych proponuje nowy styl.

Osoby zainteresowane odpowiednimi segmentami rynku z pewnością znają Suzuki Swift, Suzuki Vitara, Suzuki Hayabusa, czy silniki V6 o mocach 350 KM do motorówek. Kombi rodem z Suzuki jest jednak formą, która dla wielu jest obecnie nowością

Suzuki Swace, czyli wszystko co najlepsze w latach 20-tych XXI wieku

Suzuki Swace nie jest jednak pierwszym modelem, który jest oferowany poza klasą miejską i crossover. W połowie lat 90-tych XX wieku oferowano już kompaktowy model Baleno. Dziesięć lat temu w salonach był też fantastyczny Suzuki Kizashi.

  • Baleno było kwintesencją kompaktowego stylu i wyposażenia, za umiarkowaną cenę,
  • Kizashi było sedanem z napędem na cztery koła, skrzynią automatyczną i bogatym wyposażeniem, czyli pomostem w kierunku wersji droższych.

Swace jest w pewnym sensie kontynuacją tamtych projektów, gdyż także wyznacza współczesne trendy – pojemność i użyteczność wnętrza, oraz ekologiczny napęd.

Suzuki Swace test

Nadwozie Suzuki Swace – elegancki i dynamiczny styl oraz pojemność wnętrza

Model Suzuki Swace charakteryzuje dynamiczna stylizacja nadwozia z szeroką bryłą i mocno zaznaczonymi liniami nadwozia, ukierunkowanymi ku tyłowi. Nisko osadzona sylwetka, skondensowane proporcje górnej części nadwozia i poszerzone błotniki zapewniają stabilność na drodze. Dynamiczne, opływowe linie szyb nadają dodatkowo pojazdowi atletycznej postury, a  opadająca linia dachu i sportowy profil komponują się z szerokimi nadkolami o poszerzonych krawędziach.

Całość stylistyki nadwozia dopełniają relingi umożliwiające łatwy montaż bagażnika dachowego, dodatkowe przetłoczenia tylnych drzwi, wykonanych z lekkich kompozytów w celu zwiększenia oszczędności paliwa, oraz 16-calowe felgi aluminiowe o sportowym wyglądzie.

Jak w każdym modelu tej klasy ogromne znaczenie ma bagażnik. Przestrzeń bagażowa tego Suzuki ma pojemność 596 litrów. Zapewnia to sporo miejsca na przedmioty codziennego użytku oraz walizki podróżne o dużych rozmiarach. Co ważne, przestrzeń bagażowa jest prosta i bez załamań, co gwarantuje jej lepsze wykorzystanie. Dodatkowo po złożeniu oparć tylnych foteli uzyskujemy przestrzeń całkowicie płaską, aż do przednich foteli, a  pojemność tej przestrzeni wynosi 1606 litrów.

Suzuki Swace test

Suzuki Swace – Wnętrze klasy wyższej

Wnętrze współczesnego kombi nie jest efektownym wykończeniem samochodu dostawczego, ale wersją osobową o uniwersalnej przestrzeni ładunkowej.

Dlatego nie dziwi fakt, że Swace jest wyposażony w urządzenie multimedialne z 8-calowym ekranem dotykowym, tunerem radiowym AM/FM/DAB, funkcją Bluetooth® i przyciskami sterowania umieszczonymi na kierownicy. Urządzenie obsługuje technologię Apple CarPlay (dla iPhone), a także Android Auto ™ i MirrorLink ™ (dla kompatybilnych smartfonów).

W przednim schowku, umieszczonym pod kokpitem, zainstalowano bezprzewodową podkładkę ładująca Qi dla smartfonów. W zasięgu kierowcy i przedniego pasażera znajdują się również dwa porty USB i wejście AUX.

Wyposażenie wnętrza obejmuje m.in. ogrzewanie kierownicy i przednich foteli, układ klimatyzacji z technologią S-FLOW (funkcja wykrywania pasażerów) oraz nastrojowe oświetlenie LED w całej kabinie. Słowem wszystko czego oczekujemy od współczesnego modelu.

Suzuki Swace test

Zaawansowane osiągi hybrydowe

Układ hybrydowy w modelu Swace łączy mocny silnik elektryczny (72 KM i moment obrotowy163 Nm, dostępny w chwili ruszenia) z silnikiem benzynowym o pojemności 1,8-litra, specjalnie zaprojektowanym na potrzeby tego połączenia (moc 98 KM i moment obrotowy 142 Nm, osiągany przy obrotach 3600 obr/min).

Ten układ hybrydowy ma sumaryczną moc 122 KM i napędza Swace za pomocą silnika elektrycznego, silnika spalinowego lub obu jednostek jednocześnie, w zależności od warunków jazdy.

Wśród najważniejszych zalet Swace Grzegorz Gruszczyk, doradca handlowy Suzuki Japan Motors wymienia niskie spalanie i znakomite prowadzenie. – Nisko zlokalizowany środek ciężkości zapewnia autu bardzo dobrą stabilność i pozwala na dynamiczne pokonywanie zakrętów.

Tryb jazdy EV

Wykorzystując dużą moc silnika elektrycznego i pojemność akumulatora, Swace umożliwia jazdę w trybie EV. W tym trybie pojazd jest napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatora. Tryb EV może być używany do pokonywania krótkich dystansów bez obaw o hałas czy emisję. Sprawdzi się podczas bezgłośnego i bezemisyjnego przemieszczania po drogach osiedlowych, parkingach lub garażach podziemnych.

Suzuki Swace test

Wysoki komfort jazdy

Swace oferuje płynną, komfortową jazdę i stabilne właściwości jezdne, które wspomaga nisko położony środek ciężkości i precyzyjnie zestrojone zawieszenie. Dynamiczny, nisko osadzony profil nadwozia i lokalizacja akumulatora pod tylnymi siedzeniami skutecznie obniżają środek ciężkości, co przekłada się na zmniejszenie przechyłów nadwozia w zakrętach, poprawia stabilność i płynność jazdy. Przednie zawieszenie z kolumnami MacPhersona i tylne zawieszenie z podwójnymi wahaczami zapewniają doskonałą stabilność prowadzenia i wysoki komfort jazdy. Aby zapewnić jeszcze lepsze właściwości jezdne, kierowca ma możliwość wyboru jednego z trzech trybów jazdy, w zależności od preferencji lub aktualnych potrzeb.

Wybór trybów jazdy

Funkcja wyboru trybu jazdy umożliwia kierowcy dostosowanie osiągów pojazdu do warunków jazdy. Swace umożliwia wybór trzech trybów: NORMAL, ECO i SPORT.

Suzuki Swace test
  • Tryb NORMAL: zapewnia najlepszy kompromis pomiędzy dynamicznymi osiągami, komfortem jazdy, stabilnością i oszczędnością paliwa. Najlepiej sprawdza się podczas codziennego użytkowania.
  • Tryb ECO: wspomaga przyspieszanie w sposób przyjazny dla środowiska, jednocześnie dbając o jak najniższe zużycie paliwa. Reakcja przepustnicy jest łagodniejsza, a użycie klimatyzacji jest minimalizowane. Ten tryb sprawdzi się najlepiej podczas miejskiej jazdy i częstego hamowania oraz postojów.
  • Tryb SPORT: zarządza układem hybrydowym pod kątem mocnego i dynamicznego przyspieszania. To odpowiedni tryb dla kierowców poszukujących dynamicznej reakcji na gaz, w szczególności podczas jazdy po krętych drogach.

Dla kogo?

Suzuki Swace jest ofertą dla grupy osób, które patrzą w kierunku Hybryd. Jest to bowiem wersja do spokojnej, dostojnej jazdy. Wybierając Suzuki Swace, z pewnością możemy liczyć na dużą przestrzeń pasażerską i bagażową, oraz na ekonomiczną eksploatację na co dzień.

Atutem jest także jego niezawodność.

– Mogę tylko pochwalić wielką kulturę pracy układy napędowego. Nie mamy doświadczeń z serwisowaniem tych samochodów, bo przyjeżdżają tylko na przeglądy okresowe – powiedział nam Sławomir Biegun, doradca serwisowy bielskiego Suzuki Japan Motors.

Czy ten model będzie pasował do Ciebie, możesz się przekonać podczas jazd testowych.  Zapraszamy do kontaktu

Bogusław Korzeniowski

Suzuki Swace test
Poprzedni wpis Następny wpis