Oto kolejna innowacja, której nie zobaczyliśmy w Genewie – Hyundai Prophecy

Samochody typu concept car to prawdziwe laboratorium innowacji. Nigdy nie powstają one aby udokumentować jedną nowość. W przypadku karoserii są zazwyczaj połączeniem wizji stylizacji, nowych form świateł zewnętrznych (często także nowych technologii), a nawet nowych oznaczeń i znaków firmowych. Opinie ludzi oglądających concept car na dużych imprezach wystawienniczych są ściśle notowane i są podstawą do opracowań klasycznych modeli.

 

csm_hyundai-concept-ev-prophecy-exterior-06-1610_deee516438 (1)

Zazwyczaj model taki ma też innowacyjne rozwiązania technologiczne, nad którymi pracuje koncern i są one zwiastunem dla klientów (a częściej dla konkurencji), czego możemy się spodziewać.

W Genewie 2020 Hyundai miał zaprezentować model o zagadkowej nazwie Prophecy, co po polsku oznacza Przepowiednia. Model oddaje zamysł konceptu, który wskazuje przyszły kierunek projektowania nowych modeli marki Hyundai.

csm_hyundai-concept-ev-prophecy-detail-01-1610_d2995c35c0 (1)Zgodnie z językiem projektowania marki Hyundai o nazwie Sensuous Sportiness nowy samochód koncepcyjny charakteryzuje się piękną sylwetką podkreśloną efektownymi przetłoczeniami, które przechodzą przez tylne błotniki, by zapewnić doskonałą aerodynamikę. Tył typu boat tail posiada zintegrowany spoiler oraz pikselowe światła, które płynnie łączą boki nadwozia.

csm_hyundai-concept-ev-prophecy-exterior-04-1610_362601c3db (1)

Język projektowania Sensuous Sportiness łączy cztery elementy: proporcje, architekturę, styl oraz technologię i wnosi do designu rodziny Hyundai instynktowne piękno, emocje oraz wyrazistość.

Prophecy wykorzystuje także technologię autonomicznej jazdy. Zamiast kierownicy zastosowano dwa intuicyjne joysticki, które zapewniają zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Joystickami można poruszać w lewo i prawo, jeden zlokalizowano na boczku drzwi, a drugi na konsoli centralnej, dzięki czemu kierowca może prowadzić zajmując komfortową pozycję. Ponadto za pomocą przycisków zlokalizowanych na joystickach możliwa jest obsługa szeregu różnych funkcji (dokładnie taki sam projekt oglądaliśmy w roku 1995 w Mercedesie F200)

.

csm_hyundai-concept-ev-prophecy-interior-03-1610_5fd8e77c8a (1)Dzięki zastosowaniu joysticków w projekcie wnętrza pasażerowie mają jeszcze większą swobodę. W trybie relaksu mogą zająć wygodną pozycję na odchylonych do tyłu fotelach i oglądać treści wyświetlane na rozciągającym się na całej szerokości ekranie, który pochyla się, aby zapewnić lepszą widoczność.

csm_hyundai-concept-ev-prophecy-exterior-02-1610_a75a49b67d (1)Oczywiście jak przystało na concept car z lat 20 XXI wieku jest to model elektryczny.

csm_hyundai-concept-ev-prophecy-interior-02-1610_51c0c6e0e6 (1)

Dla większości oglądających ten model będzie zapewne jedynie innowacją stylistyczną, czyli „motoryzacyjnym cukierkiem” mającym zwiększyć zainteresowanie odwiedzających stoisko firmy podczas przyszłych Salonów.

Dla fachowców ten concept car jest też jednak nowymi rozwiązaniami w zakresie napędu, czy zawieszenia. Tyle tylko, że opracowania tych rozwiązań i ich ewentualne wprowadzenie w życie dla większości oglądających, na zawsze pozostanie tajemnicą.

Poprzedni wpis Następny wpis