Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul sięgnęli po drugie zwycięstwo w sezonie 2018 dla zespołu Hyundai Motorsport zapewniając sobie dzięki temu prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw.

Najszybszy tylko na pięciu z dziewiętnastu oesów Rajdu Portugalii Belgi po nieudanym początku rajdu objął prowadzenie po OS7 i nie oddał go do mety. Co ciekawe, odcinek wcześniej znajdował się na czwartym miejscu, a liderem rajdu był Hayden Paddon przed Danim Sordo – obaj kierowcy Hyundaia.

day2-port18

Liderzy zaliczyli kraksę na OS6, a stawka w czołówce była tak ciasna, że najlepszy czas Neuville’a na OS7 wystarczył by wyprzedzić dwie pozostałe załogi. Od razu złapał dystans do Elfyna Evansa wynoszący 7,3 s oraz Krisa Meeke na  11,6 s. Ten drugi szybko spadł w klasyfikacji, a Evans powoli oddalał się od kierowcy Hyudaia, który zakończył rajd z przewagą 40 s.

Dani Sordo finiszował na czwartej pozycji dzięki czemu wzmocnił pierwszą pozycję ekipy Hyundaia w mistrzostwach producentów. Tymczasem Neuville po udanym finiszu w Portugalii jest liderem z 19 punktami przewagi nad Sebsastienem Ogierem i 47 punktami nad Ottem Tanakiem. Czwarte miejsce w generale zajmuje Dani Sordo.

2018 FIA World Rally Championship Round 06, Rally de Portugal 17-20 May 2018 Andreas Mikkelsen, Anders Jaeger, Hyundai i20 Coupe WRC Photographer: Austral Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Thierry Neuville: To wspaniały weekend i wynik! Podeszliśmy do tego startu mądrze. Atakowaliśmy, kiedy to było możliwe i kontrolowaliśmy tempo, gdy tego wymagała sytuacja. Samochód był fantastyczny przez cały weekend. Na każdym odcinku czułem się swobodnie i komfortowo, mimo że warunki były trudne. Moi zespołowi koledzy również byli na dobrej drodze do dobrego wyniku, ale mieli pecha i nie pojawili się na podium. Starałem się atakować na Power Stage, by zdobyć kilka punktów, ale jednocześnie nie popełnić błędu. W naszym zespole pracuje kilku Portugalczyków, więc czeka nas niezła impreza. To fantastyczny weekend dla całego zespołu.

Dani Sordo: Jestem rozczarowany tym, że nie zdobyliśmy podium po bardzo obiecującym i konkurencyjnym weekendzie. Na wielu odcinkach pokazaliśmy nasze tempo i walczyliśmy. Kara czasowa była frustrująca, ale skupiliśmy się na wykonaniu jak najlepszej pracy. Niestety na przedostatnim odcinku mieliśmy problemy. Kamień rozbił przednią szybę. Na Power Stage ciężko było dostrzec niektóre zakręty, ale daliśmy z siebie wszystko. W Portugalii jest wielu moich fanów, więc byłem szczęśliwy mogąc zaprezentować im dobrą jazdę na Fafe. Gratuluję Thierry’emu i Nicolasowi wspaniałej wygranej i dziękuję zespołowi za weekend.

Wyniki Rajdu Portugalii 2018

  1. T. Neuville / N. Gilsoul (Hyundai i20 WRC) 3:16:30.0
  2. E. Evans / D. Barritt (Ford Fiesta WRC) +40,0
  3. T. Suninen / M. Markkula (Ford Fiesta WRC) +47,3
  4. D. Sordo / C. Del Barrio (Hyundai i20 WRC) +1:00,9
  5. E. Lappi / J. Ferm (Toyota Yaris WRC) + 1:04,7
  6. M. Ostberg / T. Eriksen (Citroën C3 WRC) + 3:33,5
  7. C. Breen / S. Martin (Citroën C3 WRC) ) +5:23,0
  8. P. Tidemand / J. Andersson (Skoda Fabia R5) +14:10,8
  9. Ł. Pieniążek / P. Mazur (Skoda Fabia R5) +16:17,3
  10. S. Lefebrvre / G. Moreau (Citroen C3 R5) +16:34,3
Poprzedni wpis Następny wpis