Pandemia ogromnie pochłonęła nasze umysły i… przeoczyliśmy ważny krok w motoryzacji. Firma Volvo Cars -światowy lider bezpieczeństwa- skupiła się na zagrożeniach związanych z drastycznym przekraczaniem limitów prędkości. Od 2020 roku wszystkie modele Volvo mają ogranicznik prędkości maksymalnej do 180 km/h….

Firma Volvo Cars ma najbardziej ambitny program dotyczący bezpieczeństwa w całej branży motoryzacyjnej. Wizja 2020 zakłada, że dzięki nowym systemom bezpieczeństwa już niedługo w Volvo przestaną ginąć ludzie. Firma uznała, że osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe bez właściwych postaw samych kierowców.

Badania przeprowadzone przez Volvo Cars wykazały trzy poważne obszary stojące na przeszkodzie osiągnięcia takiego poziomu bezpieczeństwa, by ograniczyć ofiary wypadków do zera.

  • Najważniejszą z nich jest poważne przekraczanie prędkości.

Volvo zawsze było i zawsze będzie liderem w zakresie bezpieczeństwa. Nasze badania wyraźnie pokazały, jakie problemy uniemożliwiają dzisiaj ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych do zera. Ograniczenie prędkości maksymalnej nie jest lekarstwem na wszystkie zagrożenia związane z bezpieczeństwem, ale jeśli możemy ocalić w ten sposób choćby jedno życie ludzkie – to chcemy to zrobić – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Firma rozwija także systemy, które w przyszłości mogą automatycznie ograniczać prędkość aut w bliskiej okolicy szkół, czy szpitali. Te technologie mają wykorzystywać pozycjonowanie samochodu.

Front Quarter Volvo S90 Mussel Blue
 Volvo S90

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat zaangażowania producentów samochodów w walkę z takimi problemami jak drastyczne przekraczanie prędkości, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, czy błędy za kierownicą związane z rozproszeniem uwagi. Nie mamy na dziś gotowej odpowiedzi, jak daleko powinniśmy ingerować w te tematy, ale chcemy być firmą, która zainicjuje taką dyskusję i zabierze w niej głos – dodał Hakan Samulesson.

Nowoczesne technologie, czy rozwiązania infrastrukturalne nie wystarczą, by podnieść poziom bezpieczeństwa drogowego, jeśli kierowcy nadal będą drastycznie przekraczać ograniczenia prędkości. Mimo, że ograniczenia prędkości obowiązują w większości państw, nadal zbyt szybka jazda jest najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach wypadków.

New Volvo S60 R-Design exterior
 Volvo S60 R-Design

Dane Amerykańskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że 25% wszystkich śmiertelnych wypadków, do których doszło na terenie USA w 2017 roku, było spowodowanych nadmierną prędkością. Co roku Amerykanie otrzymują miliony mandatów za przekraczanie ograniczeń prędkości.

Ludzie bagatelizują zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości. Często boimy się dużych wysokości, węży, czy nawet pająków, a dla odmiany szybka jazda wcale nie budzi w nas wielkiego lęku. Wielu kierowców nie dostosowuje prędkości do bieżących warunków drogowych i nadmiernie przecenia swoje umiejętności za kierownicą. Dlatego chcemy wszystkim uświadamiać, jak groźne są skutki łamania ograniczeń prędkości – powiedział Jan Ivarsson, jeden z głównych ekspertów bezpieczeństwa w firmie Volvo Cars.

  • Drugim poważnym problemem, który zbiera na drogach tragiczne żniwo, jest jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków.Mimo usilnych starań wielu Państw i stosownych przepisów, ten problem nigdy nie został wyeliminowany i jest widoczny w statystykach wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.
  • Trzecim obszarem do poprawy jest rozproszenie uwagi kierowcy, na co mają wpływ m.in. telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne. Pod wieloma względami kierowcy sprawdzający coś w telefonie, stanowią na drodze podobne zagrożenie, jak osoby pod wpływem alkoholu.

xc-winter-story-from-film_s60-cross-country_image2-tif-1250x703Na początku pandemii miała się odbyć specjalna konferencja poświęcona bezpieczeństwu ruchu drogowego, na której miały być ołoszone pomysły Volvo, jak rozwiązać problem kierowców pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych, a także temu, jak zapobiegać rozproszeniu uwagi za kierownicą.

Niestety pandemia pokrzyżowała te plany, ale już dzisiaj każde nowe Volvo pojedzie ile fabryka dała czyli… maks 180 km/j

Poprzedni wpis Następny wpis