Z hasłem “Pociągi zamiast ciężarówek” Volvo pokazuje wielu producentom jak ograniczyć ogólną emisję dwutlenku węgla w procesie produkcji. Dużo mówi się bowiem o emisji bezpośredniej, a w procesach logistycznych można ją ograniczyć w sposób znaczący.

Firma Volvo Cars podjęła decyzję o tym, że transporty między zakładami produkcyjnymi i składami nowych aut będą realizowane drogą kolejową, a nie za pomocą transportu drogowego. Firma jest w trakcie reorganizacji procesów logistycznych tak, by generowały one jak najmniej dwutlenku węgla. W niedalekiej przyszłości będzie się dążyć do ograniczenia transportu kołowego, za pomocą ciężarówek. To o tyle odważny ruch, że przecież Volvo wytwarza również pojazdy ciężarowe. Jak pokazały już zdobyte doświadczenia, wdrożenie transportu kolejowego między belgijską fabryką w Ghent, a specjalnie do tego celu zbudowanym magazynem w północnych Włoszech, obniżyło emisję CO2 o niemal 75 procent!

Volvo dąży do zmniejszenia śladu węglowego przypadającego na każdy wyprodukowany samochód o 40 proc. w latach 2018-2025, w tym o 25 proc. obniżyć emisje związane z działaniami operacyjnymi takimi jak logistyka. Sama elektryfikacja napędów samochodowych nie wystarczy, aby zmniejszyć wpływ branży na środowisko. W związku z tym firma zajmuje się problemem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach: w sieci produkcyjnej, łańcuchu dostaw oraz poprzez recykling i ponowne wykorzystanie materiałów.

Cel wyznaczony na 2025 r. jest konkretnym krokiem, by Volvo Cars stało się firmą neutralną klimatycznie do 2040 r. Plan działania na rzecz klimatu Volvo Cars stanowi jeden z najbardziej ambitnych planów w branży motoryzacyjnej.

Poprzedni wpis Następny wpis