Luty był w motoryzacji miesiącem intensywnym pod względem premier. Przed samymi targami w Genewie pojawiło się wiele nowości, o których wkrótce opowiemy. Poza premierami najważniejszym wydarzeniem było ogłoszenie zwycięzcy plebiscytu Car of the Year. Zwycięzcą został Opel Astra.

Opel Astra samochodem roku

Opel-Astra-2958931

Nowy Opel Astra jako jedyny z całej stawki osiągnął łączną liczbę punktów, przekraczającą barierę 300. Jury przyznało niemieckiemu kompaktowi w sumie 309 pkt. Za co 58 dziennikarzy motoryzacyjnych doceniło ten samochód kompaktowy?

Wśród najmocniejszych stron nowej Astry wymienia się duży postęp, jakiego Opel dokonał w jego rozwoju. Jury doceniło kompakt z Niemiec za dobre wyposażenie, wysoką jakość i świetne reflektory diodowe IntelliLux LED. Nie bez znaczenia była też wyraźna redukcja masy, jakiej Opel dokonał na Astrze względem jej poprzedniej generacji. W zależności od poziomu wyposażenia oraz wybranego silnika, różnica może wynieść przy analogicznych odmianach od 120 do 200 kg.

Opel-Astra-295913

W Polsce ceny Opla Astry zaczynają się od 59 900 zł za wersję hatchback. Za kombi zapłacimy od 63 800 zł. Podstawowym silnikiem jest benzynowy motor o pojemności 1,4 l, generujący 100 KM. Jest on standardowo sprzęgany z ręczną, 5-biegową przekładnią.

Rekordowy import samochodów używanych

W lutym zostały przedstawione analizy rynku samochodów używanych za styczeń. Zauważalne były skutki zniesienia opłaty recyklingowej. W styczniu bardzo gwałtownie wzrósł import samochodów używanych. Niestety, wzrósł także średni wiek tych aut. Do tej pory wynosił on 10 lat i 7 miesięcy. Teraz wskoczył on na poziom 11 lat i 6 miesięcy.

qkhmuva23bznu9dcmmt1

Jak dużo zarejestrowano sprowadzonych samochodów w styczniu? Było ich aż 64 541, czyli o 16,7 proc. więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wśród najchętniej sprowadzanych samochodów były Ople oraz Fordy.

Paliwa jeszcze tańsze

Tak niskich cen paliw nie widzieliśmy już dawno. Przez luty kwoty widniejące na dystrybutorach spadły jeszcze niżej, niż w grudniu czy styczniu. Spadki objęły wszystkie rodzaje paliw: benzynę bezołowiową 95- i 98-oktanową, olej napędowy oraz autogaz LPG.

Aktualne (24 lutego 2016) detaliczne średnie ceny paliw wg e-petrol.pl:
Pb95:
3,92 zł/l
PB98:
4,29 zł/l
ON:
3,67 zł/l
LPG:
1,69 zł/l

Poprzedni wpis Następny wpis