Firma która jest obecnie utożsamiana ze sportowymi modelami włoskiego Fiata została założona przez … wiedeńczyka.
Twórcą firmy Abarth był urodzony w roku 1908 w Wiedniu Karl Abarth. Interesował się on motoryzacją i „udoskonalaniem” konstrukcji, co zaowocowało zdobyciem mistrzostwa Austrii w sporcie motocyklowym w roku 1918.

Jednak największe osiągnięcia przyszły po wojnie II wojnie. We Włoszech, 15 kwietnia 1949, Karl Abarth (czy raczej Carlo, bo takiego imienia używał we Włoszech) założył spółkę Abarth & Co S.p.A Torino, która zajmowała się tuningiem seryjnych samochodów.

Żądło Skorpiona

Znakiem rozpoznawczym spółki stał się skorpion. Nie była to jednak metafora o „zabójczym kolcu jadowym”, ale … znak zodiaku jaki miał Karl Abarth.

Pierwsze sukcesy

Sukces firmy przyszedł wraz z rozwojem włoskiej motoryzacji. „Pięćsetka”, która szybko zmotoryzowała Włochy była samochodem którym Włosi jeździli na pierwsze wakacje, na pierwsze randki i … na pierwsze wyścigi uliczne.

Wiadomo zaś, że lepiej było mieć pod maską „coś więcej niż oferowała fabryka” i tutaj Carlo Abarth oraz jego firma okazali się niezastąpieni. Rozpoczęli produkcję pakietów (kit car) dzięki którym można było wymienić wydech, układ dolotowy, czy hamulce. Pakiety te były pakowane w specjalne skrzynie, co jest tradycją do dzisiaj.

Kolejny krok ku sławie

Jednakże wraz z rozwojem firmy, specjalistyczne układy ssące i wydechowe do samochodów seryjnych nie były jedynym marzeniem konstruktora. Postanowił on wyprodukować –pod własną marką- w niewielkiej liczbie także samochody przeznaczone do wyścigów i do rajdów. Do ich budowy wykorzystywał zespoły samochodów produkowanych seryjnie głownie z firmy Fiat.

Modele, mimo niewielkiego zaplecza finansowego, odnosiły wiele sukcesów. Przykładowo Abarth OT2000 ustanowił 15 rekordów prędkości, a przystosowany przez Abartha Fiat 500 ustanowił rekordy prędkości w jeździe długodystansowej.

Abarth i Fiat, czyli nareszcie światowa sława

Jednakże największe sukcesy firma odniosła po połączeniu 1 sierpnia 1971 z koncernem Fiat. Wspólnie opracowano wówczas samochód Fiat Abarth 131 Rally. Model ten pozwolił zostać rajdowym mistrzem świata w klasie producentów w roku 1977, 1978, 1979 i 1980.

Po zaangażowaniu w rajdy samochodów Lancia Delta, zawieszono działalność firmy Abarth.

Abarth odrodzenie

W roku 2007 marka została reaktywowana.

Aktualnie oferowane są modele 500 i 500C w różnych kombinacjach wyposażeniowych. Silniki w zależności od wersji mają moc od 145 KM do 180 KM.

Cała oferta dostępna w Polsce

Wycofano już z oferty model Abarth 124 Spider, nadal jednak trwa edycja Abarth Rally Cup. W tym roku rozpocznie się ona 18 czerwca od rozgrywanego na szutrowej nawierzchni Rajdu Polski.

31 MABELLINI Andrea (ITA), GONELLA Nicolo (ITA), Napoca Rally Team, Abarth 124 Rally, action during the 2020 Rally Hungary, 4th round of the 2020 FIA European Rally Championship, from November 6 to 8, 2020 in Nyíregyháza, Hungary – Photo Bastien Roux / DPPI
Poprzedni wpis Następny wpis