Na salonie samochodowym we Frankfurcie w 1979 roku Ford zaprezentował oryginalny koncept o nazwie Probe. Był to początek serii konceptów, która doprowadziła do powstania produkcyjnej odmiany Forda Probe.

Pomysłodawcą tego projektu był Don Kopka, który chciał stworzyć amerykański samochód marzeń. W tamtym czasie było to trudne zadanie, ponieważ kryzys paliwowy w Stanach Zjednoczonych dawał się we znaki. Wielu amerykańskich producentów musiało zrezygnować z ogromnych, paliwożernych motorów na rzecz mniejszych, zużywających mniej benzyny. Kopka miał jednak inną wizję: postawił na aerodynamiczne nadwozie, dzięki któremu pojazd w czasie jazdy miał pokonywać mniejsze opory powietrza, a tym samym zużywać mniej paliwa.

Don Kopka zrealizował swój pomysł przy pomocy specjalistów ze studia Ghia, a rezultatem jest pierwsza odsłona konceptu o nazwie Ford Probe. Futurystycznie wyglądające nadwozie spełniało swoją funkcję, gdyż współczynnik oporu powietrza wynosił jedynie 0,25. Stylistyka schodziła w tym wypadku na dalszy plan, wszystko było bowiem podporządkowane aerodynamice. Stąd na przykład sylwetka klina z charakterystycznym pasem przednim, wysuwane reflektory i pełne koła. Koła tylnej osi częściowo zakryto panelami karoserii, aby dodatkowo zmniejszyć opór powietrza. Nie zamontowano również lusterek.

Wnętrze samochodu nie było już tak futurystyczne jak nadwozie. Zastosowano dość standardowy kokpit i 4 osobne fotele dla kierowcy i maksymalnie trójki pasażerów. Widoczność z wnętrza musiała być bardzo dobra, ponieważ powierzchnia okien jest bardzo duża – zainstalowano nawet panoramiczny dach.

Samochód powstał na bazie ówczesnego Forda Mustanga, a źródłem napędu był silnik o pojemności 2,3 l. Probe oczywiście nie trafił do produkcji, jednak zapoczątkował serię pięciu konceptów, które doprowadziły do powstania produkcyjnej odsłony Forda Probe. Zaprezentowano ją po raz pierwszy w roku 1988.

 

Poprzedni wpis Następny wpis