Aby promować nowego Transita, firma Ford postanowiła wskrzesić legendarnego Supervana. Seryjny Transit piątej generacji reklamowany był przez Supervana numer 3.

Nowy samochód dostawczy Forda zadebiutował w 1994 roku. Wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów promocji jest sport, ale Ford nie wykorzystywał przecież Transita do regularnych wyścigów. Zapadła zatem decyzja o zbudowaniu trzeciego w historii Transita Supervana.

Co ciekawe, karoseria koncepcyjnego auta nie odpowiadała dokładnie rozmiarom nowego dostawczaka. W rzeczywistości została zmniejszona o ponad 10%. Stało się tak dlatego, że Transit Supervan 3 został zbudowany na bazie Supervana 2, który był mniejszy.

Podwozie, tak jak wcześniej w Supervanie 2, w nowym samochodzie pochodziło prawdopodobnie z wyścigowego Forda C100, jednak nie ma co do tego 100-procentowej pewności. Brytyjski oddział Forda, który budował cały pojazd, postanowił jako źródło napędu wykorzystać silnik Cosworth z rodziny HB. Była to jednostka napędowa o mocy 650 KM montowana w bolidach Formuły 1.

2006 Fiat FCC Adventure [zapomniane koncepty]

Wiele źródeł podaje, że Supervan rozpędzał się do około 280 km/h. Niestety, nie ma dowodów na to, że w ogóle była mierzona jego prędkość maksymalna. Przypuszczalnie powielana jest błędnie informacja o prędkości Supervana 2 jako maksymalnych osiągach nowego wozu. Po części sugerowanie takiej szybkości jest uzasadnione, ponieważ bazowy Supervan 2, na którym opracowano nowszą wersję, z silnikiem 400-konnym rozwinął właśnie 280 km/h.

W pierwotnej, widocznej na zdjęciach formie Supervan 3 dotrwał do 2001 roku. Potem auto zostało przemalowane na czerwono dla uczczenia nowego kontraktu Forda podpisanego z brytyjską Pocztą Królewską.

W 2004 roku Supervan 3 przeszedł gruntowny remont, w ramach którego przywrócono mu oryginalne biało-niebieskie malowanie oraz wymieniono silnik. Niestety, nowa jednostka napędowa nie była już tak potężna jak poprzednik. Zmieniony motor to widlasta szóstka Ford-Cosworth zaprojektowana w 1991 roku. Jednostka napędowa miała objętość skokową 2,9 l i obchodząc się bez jakiegokolwiek doładowania, generowała 264 KM mocy maksymalnej.

Napęd przekazywany był na tylne koła za pomocą 5-biegowej ręcznej skrzyni biegów. Gotowy do jazdy samochód ważył niespełna 900 kg.

Szacowana prędkość maksymalna tego auta wynosiła 150 mil/h, czyli około 241 km/h.

Niestety, dotychczas Ford nie zdecydował się na zbudowanie kolejnego Supervana, choć produkuje już 7. generację Transita.

Dane techniczne

Silnik i napęd (od 2004 roku):

 • Typ: V6
 • Ustawienie: centralnie, wzdłużnie
 • Rozrząd: DOHC, 4 zawory na cylinder
 • Objętość skokowa: 2935 cm3
 • Moc maksymalna: 264 KM
 • Objętościowy wskaźnik mocy: 89,95 KM/l
 • Skrzynia biegów: 5-biegowa, manualna Hewland
 • Typ napędu: na tylne koła

Hamulce i koła:

 • Hamulce przednie: tarczowe, wentylowane, węglowe, średnica 279 mm
 • Hamulce tylne: tarczowe, wentylowane, węglowe, średnica 279 mm
 • Koła przednie: 10,0 x 13”
 • Koła tylne: 12,0 x 13”

Masy i wymiary:

 • Masa własna: 890 kg

Osiągi:

 • Prędkość maksymalna: 241 km/h

7 thoughts on “1994 Ford Transit Supervan 3 [zapomniane koncepty]

 1. Jeszcze bardziej zwariowanym vanem był Espace F1, którego osiągi są potwierdzone

 2. Jeszcze bardziej zwariowanym vanem był Espace F1, którego osiągi są potwierdzone

 3. Jeszcze tego gościa z “TAXI” za kółko, a następnie oglądanie min sprzedawców z REALA gdy przychodzi pora dostawy a tu 30 min przed czasem, na parking z piskiem opon, “ogonem” z yakuzy i ruskiej mafii wpada Supervan, wyskakuje z niego kierowca, na którego spada grad pocisków, wszędzie wybuchy, a ten biegnie do kierownika REAL’a- przeskakuje nad barykadą z płonących samochodów, omija atakujące go dobermany, robi efektowne salto mortale, lądują przed kierownikem patrzy mu prosto w oczy, sięga pod “pazuchę”-kierownik ma już ciepło w gaciach,   powoli wyciąga….- kierownik mało zawału nie dostanie, ……… kwitek potwierdzenia odbioru, z uśmiechem dodając ” Nasze mleko jest najlepsze, bo dają je krowy zrelaksowane i pozbawione stresu, dziękuje, i polecamy się na przyszłość”, następnie wybuch rospieprzający pół miasta ale nie zabijający ani jednej osoby, kurz opada, a w oddali widać tylko Supervana któremu wyrastają skrzydła i odlatuje w stronę zachodzącego słońca. Ehhh jakie piękne byłyby to miny ;)… z drugiej strony fajna reklama by z tego była więc zastrzegam wszelkie prawa autorskie do tego “scenariusza” 😉

 4. Jeszcze tego gościa z “TAXI” za kółko, a następnie oglądanie min sprzedawców z REALA gdy przychodzi pora dostawy a tu 30 min przed czasem, na parking z piskiem opon, “ogonem” z yakuzy i ruskiej mafii wpada Supervan, wyskakuje z niego kierowca, na którego spada grad pocisków, wszędzie wybuchy, a ten biegnie do kierownika REAL’a- przeskakuje nad barykadą z płonących samochodów, omija atakujące go dobermany, robi efektowne salto mortale, lądują przed kierownikem patrzy mu prosto w oczy, sięga pod “pazuchę”-kierownik ma już ciepło w gaciach,   powoli wyciąga….- kierownik mało zawału nie dostanie, ……… kwitek potwierdzenia odbioru, z uśmiechem dodając ” Nasze mleko jest najlepsze, bo dają je krowy zrelaksowane i pozbawione stresu, dziękuje, i polecamy się na przyszłość”, następnie wybuch rospieprzający pół miasta ale nie zabijający ani jednej osoby, kurz opada, a w oddali widać tylko Supervana któremu wyrastają skrzydła i odlatuje w stronę zachodzącego słońca. Ehhh jakie piękne byłyby to miny ;)… z drugiej strony fajna reklama by z tego była więc zastrzegam wszelkie prawa autorskie do tego “scenariusza” 😉

Comments are closed.

Poprzedni wpis Następny wpis