Wybierz markę

Duża część aut koncepcyjnych to innowacyjne konstrukcje, które robią piorunujące wrażenie, ale niestety nie nadają się do codziennego użytku. Jednym z takich prototypów jest Ford Thunderbird FAB 1 Concept, o czym na własnej skórze przekonał się jeden z prezenterów programu Top Gear podróżując nim po zatłoczonych miejskich uliczkach.

Wydaje się, że ten ekscentryczny pojazd był zupełnie nowym pomysłem Amerykanów. W rzeczywistości jednak 6-kołowy, cukierkowy wóz jest tylko interpretacją fikcyjnego auta FAB 1 z lat 60. Inspiracją dla twórców konceptu był model samochodu z grillem Rolls-Royce’a, skonstruowany na potrzeby brytyjskiego serialu science fiction „Thunderbirds”. Nie był to typowy serial, ponieważ główne role odgrywały w nim specjalnie przygotowane marionetki.

W 2004 roku postanowiono przygotować współczesny film bazujący na konwencji kultowego serialu; bohaterami byli już ludzie. Nowa odsłona modelu FAB 1 wyraźnie nawiązuje do poprzednika, ale ma też mnóstwo nowych rozwiązań. Ford, tak samo jak mały model sprzed lat, został wyposażony w 3 osie (w tym 2 z przodu), szklany, specyficzne odsuwany dach, długą maskę i potężną atrapę chłodnicy. Nie mogło zabraknąć również charakterystycznego różowego lakieru, w końcu samochodem była wożona kobieta.

2007 Ford Interceptor [zapomniane koncepty]

Bryła nadwozia, choć – podobnie jak ta w aucie z serialu – jest pociągła, wygląda dużo nowocześniej. W końcu od lat 60. minęło już ponad pół wieku. Wrażenie robią nie tylko rozmiary bryły, ale też ogromne 22-calowe felgi, podkreślające monumentalny charakter auta. Zupełnie nowym rozwiązaniem są okrągłe światła, nieco przypominające te z ostatniej, 11 generacji seryjnego Forda Thunderbird.

Imponujący jest także środek tego muskularnego coupé. Z powodu wąskiej kabiny nie zdecydowano się na typową deskę rozdzielczą, tylko na solidną wyprofilowaną drewnianą deskę nadającą wnętrzu szyk i elegancję. Zestaw zegarów opakowano w tuby wykonane z chromowanego aluminium, a kierownicy bliżej raczej do steru spotykanego w samolotach. Co ciekawe, w miejscu, w którym tradycyjnie stosuje się przycisk uruchamiający klakson, Ford zainstalował interaktywny wyświetlacz LCD ułatwiający obsługę urządzeń pokładowych.

1993 Ford Mustang Mach III [zapomniane koncepty]

Podłogę wykończono drewnem i aluminium, a dzięki urozmaiceniu w postaci puszystego dywanu kabina jest bardziej przytulna. Z kolei siedziska i obicia drzwi wykończono gładką, beżową skórą. Pomimo ogromnych gabarytów w tym kosmicznym pojeździe zmieszczą się tylko dwie osoby. W filmie z tyłu miejsce zajmowała oczywiście Lady Penelope Creighton-Ward, a za kierownicą zasiadał jej szofer, Aloysius Parker.

Choć Thunderbird FAB 1 Concept był testowany przez Jamesa Maya w słynnym brytyjskim show Top Gear, to Ford nie ujawnił zbyt wielu informacji na jego temat. Wiadomo jedynie, że napęd przekazywany jest w nim na wszystkie 6 kół. W produkcji kinowej z tylnej części auta wysuwał się silnik odrzutowy, a z progów skrzydła, dzięki czemu samochód mógł się wzbić w powietrze.

1996 Ford Synergy 2010 [zapomniane koncepty]

Prototyp nie miał takich możliwości. I trudno się dziwić – wyprodukowane takiej maszyny kosztowałoby pewnie majątek i pochłonęło mnóstwo czasu. Wersja filmowa była też wyposażona w specjalne panele ukryte w podłodze auta, chroniące je przed utopieniem w razie konieczności awaryjnego lądowania.

Samochód został zaprezentowany szerokiej publiczności w 2004 roku podczas słynnej brytyjskiej imprezy odbywającej się w hrabstwie West Sussex – Goodwood Festival of Speed. Obecnie można go podziwiać w Heritage Motor Centre w hrabstwie Warwickshire.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!