Bardzo trudny rajd dla zespołu Hyundai Motorsport zakończył się czwartym miejscem zdobytym w Finlandii, co pozwoliło utrzymać prowadzenie w obu klasyfikacjach generalnych.

Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań na superszybkich odcinkach Rajdu Finlandii, Thierry Neuville deklarował, że jego zadaniem na miniony weekend nie będzie zwycięstwo, ale utrzymanie się przed Sebastienem Ogierem i zyskanie jeszcze większej przewagi nad mistrzem świata. Niestety Belg nie miał łatwego początku. Już po drugim odcinku specjalnym spadł na 9. miejsce, by ostatecznie dzień zakończyć na 10. Jego największy rywal zajmował 6. pozycję.

2018FINLAND_AUS_4246

Drugi dzień nie był lepszy, a sytuacja nie poprawiła się. Marnym pocieszeniem był spadek Ogiera z 6. na 7. miejsce. Tymczasem w znacznie lepszej formie był Hayden Paddon, który walczył o 4. pozycję z Esapekką Lappim. Niestety Hyundai nie mógł już liczyć na Andreasa Mikkelsena, który w pierwszej fazie rajdu wypadł z trasy i po dwóch dniach rywalizacji wspiął się na 11. miejsce.

Trzeciego dnia zadaniem dla Paddona było dojechanie do mety i zabranie samochodu w całości do domu. Nowozelandczyk już na pierwszym z czterech odcinków specjalnych dostał prezent od Lappiego, który wypadł z drogi. Trzecie miejsce było jednak poza zasięgiem, bo do pokonania był dystans 48,7 s dzielący go od Jariego-Mattiego Latvali, który był przecież u siebie. Kolejne oesy niewiele zmieniły w generalce poza tym, że Neuville dojechał do mety na 9., a Mikkelsen na 10. miejscu. Zasłużonym zwycięzcą Rajdu Finlandii został Ott Tanak, który prawie nieprzerwanie prowadził od startu do mety.

Najważniejsze dla zespołu Hyundai Motorsport, że nie zmieniła się sytuacja w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Liderem jest wciąż Thierry Neuville ze 153 punktami i 19 przewagi nad Ogierem. W klasyfikacji zespołowej Hyundai prowadzi z 228 punktami i przewagą 26 oczek nad M-Sportem. A już teraz możemy zaprosić na Rajd Niemiec, który odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia, gdzie prawdopodobnie wspaniałą walkę stoczą najlepsi asfaltowi kierowcy, tacy jak Thierry Neuville, Dani Sordo i Sebastien Ogier.

Wyniki Rajdu Finlandii (2018)

1. O. Tänak / M. Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2:13:18.2
2. M. Østberg / T. Eriksen (Citroën C3 WRC) +32.7
3. J.M. Latvala / M. Anttila (Toyota Yaris WRC) +35.5
4. H. Paddon / S. Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1:35.6
5. S. Ogier / J. Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +2:15.0
6. T. Suninen / M. Markkula (Ford Fiesta WRC) +2:19.2
7. E. Evans / D. Barritt (Ford Fiesta WRC) +2:29.5
8. C. Breen / S. Martin (Citroën C3 WRC) +3:08.4
9. T. Neuville / N. Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +3:51.8
10. A. Mikkelsen / A. Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC) +8:37.4

Poprzedni wpis Następny wpis