IMG_8256
fot. Marcin Łobodziński

IMG_8257Dziś systemy poduszek powietrznych chronią praktycznie wszystkich pasażerów w samochodzie. Poduszki pojawiły się w formie kurtyn chroniących głowę czy niedużych elementów chroniących kolana kierowcy. Ford wprowadził do produkcji seryjnej poduszkę w pasach bezpieczeństwa pasażerów tylnej kanapy.

Pasażerowie z przodu są najlepiej chronieni w całym samochodzie, nawet podczas zderzeń czołowych. Nie zmienia tego fakt, że głowa kierowcy znajduje się stosunkowo blisko koła kierownicy, a pasażer siedzący obok może mieć kontakt z deską rozdzielczą. Teoretycznie pasażerowie siedzący z tyłu mają lepsze zabezpieczenie w postaci większej przestrzeni wokół nich. Nic bardziej mylnego. Dzięki zastosowaniu czołowych poduszek powietrznych, pasażerowie jadący z przodu są mniej narażeni na poważne obrażenia, ponieważ poduszki doskonale współpracują z pasami bezpieczeństwa odpowiednio rozpraszając siły działające na ich ciała. Tymczasem pasażerom siedzącym z tyłu pozostają tylko poduszki boczne, najczęściej w formie kurtyn oraz pasy.

nowy-ford-mondeo-test-au-8d95943075000-17072
Nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa są opcją w nowym Fordzie Mondeo. Przewidziano je dla dwóch pasażerów tylnej kanapy, siedzących na jej skrajnych miejscach (fot. Marcin Łobodziński)

Inżynierowie pracujący nad poprawą bezpieczeństwa samochodów marki Ford doszli do wniosku, że stosunkowo wąskie pasy bezpieczeństwa, które trzymają ciała pasażerów siedzących z tyłu wywierają na nie duże siły i choć chronią, to poważnie oddziaływają na organizm. By rozproszyć te siły postanowili umieścić w pasach ramieniowych poduszki powietrzne, które otwierają się w tym samym czasie co pozostałe. Poduszki zostają napełnione gazem znajdującym się w zbiorniku pod kanapą. Powoduje to zwiększenie powierzchni, na którą naciska tułów pasażera i tym samym zmniejszenie tych nacisków. Poduszka otwiera się błyskawicznie, jeszcze przed zadziałaniem napinacza, co powoduje, że sam pas skraca drogę jaką przebędzie ciało pasażera i chroni go tym samym przed uderzeniem głową w oparcia przednich foteli.

Poduszki powietrzne są wyposażeniem dodatkowym nowego Forda Mondeo. W Polsce wymagają dopłaty 3300 zł w ramach pakietu Safety obejmującego ponadto system monitorowania martwego pola w lusterkach i system zapobiegający kolizjom przy małych prędkościach. Nowy Ford Mondeo zdobył pięć gwiazdek w najnowszych testach zderzeniowych EuroNCAP.

Jeżeli chcesz zobaczyć nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa w nowym Fordzie Mondeo lub zapoznać się z ofertą, odwiedź salony Ford OMC Motors grupy PGD.

Poprzedni wpis Następny wpis