Elektryczne samochody flotowe to nasza przyszłość. Wprawdzie Polska nie jest wiodącym w Europie rynkiem elektromobilności, ale ostatnie lata przyniosły wiele pozytywnych zmian. Coraz więcej właścicieli i menedżerów firmowych flot zastanawia się nad zakupem takiego auta. Jest wiele argumentów, które przekonują ich do nabycia elektryka.

Elektryczne samochody dla flot i wizerunek firmy

Pierwszą i najważniejszą kwestią dla przedsiębiorców są oczywiście koszty, jakie generuje zmiana floty pojazdów. Jednakże wiele firm patrzy na samochody zdecydowanie szerzej. Biorą oni pod uwagę także kwestie wizerunkowe, komfort pracownika i długofalową analizę kosztów.

Przedsiębiorcy często wyznaczają sobie czas rok, w którym chcą osiągnąć zerowy ślad węglowy. Wpływ transportu na środowisko jest jednym z najgorętszych tematów od wielu lat i pod tym względem nic się nie zmienia.

Co ważne, nie jest to tylko trend globalny dla największych światowych marek. Nawet mała firma może bowiem promować się jako społecznie odpowiedzialna i pozytywnie nastawiona do zmian mających na celu poprawę standardu życia wszystkich. Poza tym nie od dziś wiadomo, że taki status często pomaga w rozmowach biznesowych z innymi podmiotami. Na bazie użytkowania elektrycznych samochodów flotowych i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł można zbudować strategię wizerunkową marki.

Elektryczna Flota

Elektryczne Samochody Flotowe – Korzyści finansowe

Przedsiębiorców, których nie przekonują argumenty związane z ekologią, z pewnością przekonają aspekty finansowe. Utrzymanie i użytkowanie samochodu elektrycznego jest znacznie tańsze niż samochodu spalinowego. Nawet po ostatnich podwyżkach cen energii elektrycznej, różnice są wyraźnie odczuwalne. Największe korzyści uzyskuje się oczywiście w przypadku zamontowania firmowych ładowarek, w których prąd pochodzi np. z własnych instalacji fotowoltaicznych.

E-Transit — dowiedz się więcej

Jednakże nawet podczas wizyt na publicznych stacjach ładowania, oszczędności są odczuwalne.

Jako przykład wskażemy aktualne koszty użytkowania samochodu, który zużywa średnio 20kWh na 100 km i przejeżdża rocznie 30 000 km.

W przypadku ładowania baterii korzystając z sieci (prąd z gniazdka, Wallbox), średni koszt 1 kWh wynosi ok 0,75 zł w taryfie dziennej i 0,35 w taryfie nocnej.

Korzystając z sieci GreenWay, koszt za 1 kWh wynosi 1,37 zł posiadając abonament miesięczny 85 zł oraz 1,62 zł gdy mamy abonament za 30 zł.

W przypadku ładowania na stacji Orlen kosz wynosi 2,04 za 1 kWh.

Tym samym przejeżdżając rocznie 30 000 km koszty eksploatacji wyniosą

 

  • Taryfa dzienna – 4 500 zł
  • Taryfa nocna – 2100 zł
  • GreenWay abonament 85 zł – 8220 zł + 1020 zł = 9240 zł
  • GreenWay abonament 30 zł – 9 720 + 420 zł = 10 140 zł
  • Stacja Orlen – 12 240 zł
  • Koszt eksploatacji wersji benzynowej zużywającej 8 l/100 km, przy kosztach paliwa 6,6 zł wyniesie podczas takiej eksploatacji – 15 840 zł

Tańsza eksploatacja jest również związana z mniej skomplikowaną konstrukcją pojazdów i mniejszym zużyciem niektórych części. Mowa tutaj głównie o hamulcach, które odpowiadają za powstawanie szkodliwego pyłu PM 2,5 i PM 10, a także wymiany oleju silnikowego i płynu chłodzącego.

Elektryczna Flota

Elektryczne Samochody Flotowe – dodatkowe bonusy

Pod kątem użytkowania samochodu elektrycznego nie ma najmniejszego znaczenia, czy korzysta z niego pracownik danej firmy czy klient indywidualny. W obu przypadkach dodatkowe bonusy z ich użytkowania są takie same. Najczęściej pojawiającym się w mediach tematem jest możliwość jeżdżenia buspasami, co w Warszawie i innych dużych aglomeracjach może być nieocenioną zaletą.

Poza tym użytkownicy samochodów elektrycznych mogą parkować w strefach płatnego parkowania w wybranych miastach za darmo. Mogą oni też bez problemu wjechać do tzw. stref czystego transportu, których liczba będzie wzrastać w nadchodzących latach. Mówiąc krótko, samochodem elektrycznym można łatwo, przyjemnie i szybko dotrzeć do wybranej lokalizacji nawet w zatłoczonych miastach.

Nie bez znaczenia jest także możliwość wyróżnienia się na ulicach. Wielu właścicieli firm wykorzystuje samochody elektryczny do promocji swojego biznesu i trudno się im dziwić. Bezgłośne poruszanie się świetnie wyglądającym samochodem z zielonymi tablicami rejestracyjnymi nadal zwraca uwagę przechodniów i zapewnia firmie darmową promocję.

Dobrze przemyślana transformacja zawsze się obroni

Kiedy już firma zdecyduje się na zakup samochodów elektrycznych, istotne jest, aby samochód był narzędziem ułatwiającym pracę i życie, a nie dodatkowym obciążeniem. Pracownicy nie mogą zastanawiać się, czy dojadą do celu, czy mają gdzie naładować samochód i ile im to zajmie. Oni muszą cieszyć się jazdą, w związku z czym firmom zaleca się kupno modeli, które znacząco wspomogą kierowcę w codziennym ich użytkowaniu. Inteligentne narzędzia same wskażą, gdzie kierowca może naładować samochód albo ostrzegą przed potencjalnymi problemami z dojazdem do celu – od razu z proponowanym rozwiązaniem.

Ford Mach E – umów się na jazdę testową

Wymiana samochodów z silnikiem spalinowym na elektryczne w firmowej flocie nie jest zwykłym zakupem nowych samochodów. Należy dobrze przemyśleć tę transformację, również pod kątem pracowników. Dzięki temu taki krok może przynieść nie tylko poprawę wizerunku firmy, bardziej ekologiczne działanie całej firmy, ale również zadowolonych pracowników i realne oszczędności związane z eksploatacją pojazdów.

Elektryczna Flota
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!