Wybierz markę

Już 7 czerwca odbędzie się premiera Volvo EX30 – elektrycznego miejskiego SUV-a marki. W związku z tym wydarzeniem Volvo Car PGD Kraków organizuje panel dyskusyjny na temat przyszłości motoryzacji i elektryfikacji samochodów. Poruszymy sprawy ekologii, ekonomii i rozwoju sieci ładowania, niezbędnych do swobodnej eksploatacji aut elektrycznych. Oczywiście gwiazdą, wokół której będzie kręciła się cała dyskusja, będzie nowość – elektryczny Volvo EX30.

Elektryczne Volvo EX30 – zanim powstał projekt

Kilkanaście lat temu główny projektant firmy Volvo Peter Horbury, zdradził mi kilka tajemnic powstania samochodu. Ze zdziwieniem dowiedziałem się wówczas, że projektowanie nie zaczyna się od szkicu, ale od wykresów wykonanych przez analityków rynku.
Zanim bowiem zapadną pierwsze decyzje o budowie pojazdu, firma musi poznać, kim jest potencjalny nabywca. Pozwala to bowiem określić, co najbardziej lubi i czego spodziewa się po posiadanym samochodzie. Te informacje wykorzystuje się do sporządzenia wykazu właściwości i listu intencyjnego.

Wykaz właściwości to szczegółowa specyfikacja techniczna wyposażenia samochodu. Obejmuje ona silniki, skrzynie biegów, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa oraz osprzęt związany z komfortem jak systemy radiowe, masażery w fotelach itp.

List intencyjny projektu jest to zaś stworzenie obrazu samochodu, który jeszcze nie istnieje – czyli zbudowanie tzw. Concept car. W tym wypadku firma nie polega jedynie na własnej intuicji. Cały czas opracowywane są bowiem różne modele concept car, będące swoistym laboratorium przyszłości. Model, który widzimy jako prototyp, nie musi bowiem wcale wejść do produkcji. Często zdarza się jednak tak, że nowo zaprojektowane światła czy nowa forma przetłoczeń trafiają do seryjnej produkcji w innym modelu.

Elektryczny Volvo EX30 jako nowa wizja mobilności

Śledząc wskazówki jakie wówczas przekazał mi Peter Horbury, warto sobie zadać pytanie jakiego samochodu miejskiego będą oczekiwali kierowcy za kilkanaście lat. Oczywiście można powiedzieć, że za bardzo wybiegam w przyszłość, ale przecież samochód ma swoje życie produkcyjne trwające kilkanaście lat. Tak więc prezentowany właśnie model będzie zapewne poddany liftingom i długo pozostanie w sprzedaży.

Stąd też pierwsze wskazania,  to musi być samochód elektryczny. Przemawiają za tym zarówno wymogi jakie będą obowiązywać przy pierwszej rejestracji, jak i względy ekonomiczne i ekologiczne.
Wg wytycznych projektanta, ważnym atutem będzie bezpieczeństwo w ruchu miejskim. Tym bardziej, że w przypadku modeli Volvo, bezpieczeństwo to jakby jego drugie imię.
Nie można też zapomnieć o kompleksowym podejściu do ekologii i wykorzystaniu materiałów z recyklingu.

A styl i projekt sylwetki?

Na dokładne zdjęcia sylwetki musimy jeszcze poczekać do 7 czerwca. Pewne jest jednak, że model podobnie jak inne wersje będzie miał charakterystyczny zarys przednich reflektorów, oraz doskonale zaprojektowaną karoserię. Dobrze zaprojektowany samochód elektryczny ma bowiem gładką, opływową linię. W końcu opór aerodynamiczny to jeden z tych czynników, który najmocniej wpływa na zużycie energii. Przy opracowywaniu nadwozia Volvo EX30 celem nadrzędnym było zapewne zapewnienie maksymalnego zasięgu auta. Przecież mały samochód miejski, nie może mieć dużej i ciężkiej baterii, ograniczenia oporu powietrza stawianego przez karoserię i oporów ruchu było priorytetem.

Wszystkie tajemnice samochodów elektrycznych, co je odróżnia od wersji spalinowych oraz jak szybko nastąpi elektryfikacja, dowiesz się już 7 czerwca. Wtedy też po raz pierwszy zobaczymy nową gwiazdę – Volvo EX30.

Dokładny plan wydarzenia

13:00 – wykłady w zakresie elektryfikacji.

Poruszymy temat wpływu postępu technologicznego i rosnącej świadomości ekologicznej na trendy w motoryzacji wraz z firmą Merit Automotive Electronics.

Zobaczymy jak na przestrzeni najbliszych lat zmieni się sieć ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Jaką przyszłość z zakresie elektryfikacji planuje firma Volvo Cars i jak zminimalizuje swój ślad węglowy zarówno w samych samochodach, jak i podczas ich produkcji.

13:30 – premiera nowego, elektrycznego Volvo EX30

Wspólnie z nami obejrzysz on-line prezentację auta i dowiesz się więcej o jego unikalnych cechach. To doskonala okazja, aby poznać Volvo CX30 zanim pojawi się u nas w salonie.

14:30 – warsztaty ekologiczne dla najmłodszych

Podczas warsztatów dowiemy się jak żyć bardziej świadomie i lepiej dbać o nasze środowisko.

Zmieniając codzienne przyzwyczajenia np. sumiennie segregując śmieci, wykorzystując naturalne opakowania do przechowywania żywności, oszczędzając energię i wodę przyczynimy się do ochrony życia na naszej planecie.

Zapraszamy do salonu Volvo Car PGD Kraków.

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!