Sezon pylenia roślin to trudny czas dla alergików. Podróżujący samochodami Opla mają jednak szczęście. Od 2000 roku wszystkie samochody tej marki są standardowo wyposażone w różne systemy filtrowania – w oryginalne filtry przeciwpyłkowe Opla lub w filtry z węglem aktywnym. Niemiecki producent z tradycjami stosuje wyłącznie filtry kabinowe z węglem aktywnym. Składają się one z dwóch warstw, dlatego zatrzymują nie tylko cząstki stałe, ale dzięki węglowi aktywnemu filtrują także gazy, w tym ozon, oraz nieprzyjemne zapachy. Przede wszystkim jednak eliminują prawie 100 procent pyłków, więc nabywcy zarówno nowych, jak i używanych Opli mogą oddychać głęboko i swobodnie w czasie jazdy.

„Jakość filtrów z węglem aktywnym przewyższa standardy rynkowe pod wieloma względami, a w niektórych przypadkach odpowiada nawet wymaganiom stawianym filtrom drobnocząsteczkowym” — mówi menedżer produktu, Sandra Schmickler. Materiał filtra ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu nie zamarza w zimie i nie staje się siedliskiem bakterii w wyższej temperaturze. Mimo wysokiej skuteczności filtrowania zapewniona jest też dobra przepuszczalność powietrza. Filtr należy wymieniać co roku.

W wielu przypadkach filtr z węglem aktywnym można zamontować także w starszych modelach Opla, takich jak Calibra czy Vectra C. Instalacja takiego filtra może być jednak nieco kłopotliwa, dlatego warto zlecić ją profesjonalistom z autoryzowanych serwisów marki Opel.

Prawidłowe zachowanie w sezonie pylenia roślin

„Zasadniczo przy wysokim stężeniu pyłków wszystkie okna w samochodzie powinny być zamknięte w czasie jazdy” — rekomenduje dyrektor ds. medycznych w firmie Opel, dr Anne-Marie Albuszies. Ma to znaczenie także dla bezpieczeństwa na drodze: częste kichnięcia kierowcy zwiększają ryzyko wypadku. Przed podróżą warto zapoznać się z aktualną prognozą pylenia podawaną na przykład przez lokalne służby meteorologiczne. W lecie problemem stają się kwitnące trawy, pokrzywa czy bylica. Katar sienny męczy alergików od marca do października.

Zmotoryzowani zdecydowanie powinni jednak powstrzymać się od zażywania leków, ponieważ preparaty antyhistaminowe wywołują senność. Lekarz radzi również, aby ubrania zdejmować w łazience, a nie w sypialni, oraz myć włosy przed pójściem spać, aby pyłki nie przenosiły się na poduszkę. Płukanie nosa roztworem soli rano i wieczorem oraz wilgotne okłady na oczy złagodzą podrażnienia i pieczenie.

Więcej informacji:

  • Opel Westmotor, ul. Obornicka 125, 62-002 Suchy Las k./Poznania, telefon: (61) 610 41 05
  • Opel Westmotor, ul. Głogowska 444, 60-266 Poznań, telefon: (61) 610 41 10
Poprzedni wpis Następny wpis