Niezależnie, czy chodzi o pomoc drogową, uzupełnianie ubytków w nawierzchniach dróg, utrzymanie sieci gazowej lub wodociągowej, wielu pracowników usuwających skutki awarii musi wykonywać swoje obowiązki w warunkach wysokiego ryzyka. Wielu z nich odnosi obrażenia w wypadkach lub ginie każdego roku na drogach Europy. Ford znalazł rozwiązanie problemu…

Panele odblaskowe mogą ograniczyć liczbę wypadków, szczególnie w czasie długich, ciemnych zimowych nocy. Efektywność paneli odblaskowych uzależniona jest od świateł innych pojazdów. Są one np mniej skuteczne, gdy zbliżamy się do nich wyjeżdżając zza zakrętu. Ostatnio Ford wpadł na ciekawy pomysł.

Pierwsze w swoim rodzaju elektroniczne panele o wysokiej jasności nie wymagają innych źródeł światła, aby skutecznie ostrzegać z odległości. Czerwone pasy ukazują się dzięki przepływowi prądu przez cienką warstwę gazu zawierającego fosfor. To technologia którą stosuje się w kokpitach samolotów oraz w ekranach sprzętu medycznego i wojskowego.

Ford testował takie panele we współpracy z Northumbrian Water Group w Wielkiej Brytanii. Umożliwiono inżynierom m.in. sprawdzenie ich skuteczności w rzeczywistych warunkach, gdy inni kierowcy zaniedbują włączenie swoich reflektorów.

Obecnie panele dostępne są dla modeli Ford Transit i Transit Custom w Wielkiej Brytanii.

Poprzedni wpis Następny wpis