Ford ujawni fanom sportu interesujące informacje produktowe 16 października, podczas Goodwood SpeedWeek. Zmieniający poglądy na elektromobilność prototyp Mustang Mach-E 1400, zasilany w pełni z baterii oraz ekscytująca, a jednak praktyczna Puma ST po raz pierwszy zademonstrują się w akcji

Podczas Goodwood SpeedWeek, 16-18 października, Ford demonstruje przed wirtualną publicznością z całego świata pełen potencjał najnowszych samochodów sportowych i prototypów, wyprodukowanych przez firmę – zaplanowano europejskie debiuty Mustanga MachE 1400 i Pumy ST.

Niezwykły Mustang Mach-E 1400, rozwijający moc maksymalną ponad 1400 KM, demonstruje po raz pierwszy na torze Goodwood w pobliżu Chichester w Wielkiej Brytanii zaskakujące możliwości w pełni elektrycznego układu napędowego. Prezentacji dokona Vaughn Gittin Jr. – założyciel firmy RTR Vehicles, mistrz sportów motorowych i specjalista od dobrej zabawy.

Nowa Puma ST jest pierwszym SUV-em Ford Performance w Europie, wyposażonym w wyrafinowane sportowe rozwiązania techniczne, takie jak unikalny w segmencie mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (LSD) i opatentowane przez firmę Ford sprężyny zawieszenia ze zmiennym kierunkiem działania. Model oferuje również zmienne tryby jazdy, od Eco po Tor.

Ford ujawni również 16. października, podczas Goodwood SpeedWeek, informacje produktowe, które zainteresują fanów sportów samochodowych.

– To naprawdę ekscytujący czas dla Ford Performance. Odkrywamy, w jaki sposób wprowadzenie elektrycznych napędów może przenieść nas na nowy poziom zabawy, dzięki takim projektom jak Mustang Mach-E 1400, a jednocześnie dzięki Pumie ST zapewniamy nowym klientom w ich codziennej eksploatacji osiągi, które są podstawą naszych produktów – powiedział Stefan Muenzinger, kierujący europejskim oddziałem Ford Performance.

Jednorazowy Goodwood SpeedWeek połączy w sobie to, co najlepsze z wydarzeń Goodwood Festival of Speed i Goodwood Revival, a dzięki transmisji strumieniowej wydarzeń na torze trafi online bezpośrednio do fanów motoryzacji.

Rzeczywiste osiągi napędu elektrycznego
Jedyny w swoim rodzaju prototyp w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E 1400 jest najlepszym przykładem możliwości zasilanego wyłącznie z baterii napędu elektrycznego Forda.

Mustang Mach-E 1400 jest wynikiem 10 000 godzin wspólnej pracy firm Ford Performance i RTR Vehicles, które postawiły sobie cel zbudowania mostu między wyobrażeniami klientów o samochodzie elektrycznym, a jego rzeczywistymi możliwościami.

Uczestnicy Goodwood SpeedWeek nie będą mieć wątpliwości co do rzeczywistej potęgi elektrycznego układu napędowego po demonstracji prototypu, której podczas konkursu driftu dokona założyciel firmy RTR Vaughn Gittin Jr.

Mustang Mach-E 1400 wykorzystuje siedem silników, generujących 1419 KM mocy. Osadzone są na wspólnym wale napędowym, łączącym je z mechanizmami różnicowymi o szerokim zakresie regulacji. Zapewnia to możliwość przeniesienia napędu do wszystkiego – od driftu po szybkie wyścigi torowe.

Możliwe jest wszystko RWD, AWD i FWD – ponieważ dystrybucja mocy może odbywać się równomiernie na przód i tył lub 100 procent może trafiać na jedną z osi. Docelowa siła dociskowa może przekraczać 1000 kg przy 257 km/h.

– Kiedy wsiadłem za kierownicę tego samochodu, całkowicie zmieniło się moje spojrzenie na moc i moment obrotowy – powiedział Vaughn Gittin Jr. – To doświadczenie nie przypomina niczego, co kiedykolwiek sobie wyobrażałeś, może z wyjątkiem jazdy roller coasterem.

Puma ST na torze
Puma ST podnosi poprzeczkę w segmencie kompaktowych SUV-ów, demonstrując wyjątkową dynamikę jazdy. Jako pierwszy SUV Forda w Europie równie sprawnie pokonuje tor wyścigowy i polne drogi podczas rodzinnej wycieczki, zapewniając jednocześnie przestrzeń ładunkową nie mającą konkurencji w tej klasie modeli.

1,5-litrowy silnik EcoBoost1 o mocy 200 KM zapewnia przyspieszenie 6,7 sekundy do 100 km/h. Dostosowane odpowiednio do wyższych osiągów zawieszenie, wykorzystujące tylną belkę skrętną, zapewnia o 50% większą sztywność skrętną niż w wersji standardowej Pumy, przełożenie przekładni kierowniczej jest prawie o 25 procent bardziej bezpośrednie, a średnica hamulców wzrosła nawet o 17 procent – wszystko to dla podniesienia satysfakcji z jazdy usportowioną Pumą. Specjalnie opracowane opony Michelin Pilot Sport 4S przyczyniają się do utrzymania stabilności SUV-a Forda.

Puma ST zwraca uwagę nie tylko odważnymi kolorami lakierów, jak ekskluzywny Mean Green, ale również stylistyką nadwozia samochodu o sportowych ambicjach z elementami poprawiającymi właściwości aerodynamiczne, m.in. splitterem z wytłoczonym oznakowaniem Ford Performance, który ma za zadanie zwiększyć o prawie 80 procent siłę docisku przedniej części pojazdu, zapewniając większą stabilność i przyczepność.

Pomimo tak wyraźnych oznak sportowego charakteru, wersja ST nie straciła niczego z praktycznych walorów Pumy, jak innowacyjny pojemnik Ford MegaBox pod podłogą bagażnika – doskonały do przechowywania kasku, butów i rękawiczek.

– Naszym priorytetem stało się nadanie Pumie ST takiej sprawności i dawki emocji, jakie ma każdy model ST, bez poświęcania jej praktycznych walorów – powiedział Stefan Muenzinger, kierujący europejskim oddziałem Ford Performance.

Ford Fiesta ERX z firmy STARD
W Goodwood debiutuje również Ford Fiesta ERX. Przygotowana przez STARD będzie rywalizować w konkursie driftu, demonstrując potencjał w pełni elektrycznego napędu w sportach motorowych.

Ford Fiesta ERX to w pełni elektryczny samochód sportowy, opracowany na bazie modelu Fiesta ST przez firmę STARD, wyspecjalizowaną w tuningu pojazdów rajdowych i wyścigowych. Fiesta ERX spełniay wymogi FIA WRX dla samochodu serii Mistrzostw Europy w rallycrossie.

Trzy silniki elektryczne generują moc ponad 600 KM i łączny moment obrotowy ponad 1000 Nm, przekazywany na cztery koła za pośrednictwem dwubiegowych przekładni na każdej z osi. Efektem jest przyspieszenie do 100 km/h w zdumiewającym czasie 1,8 sekundy i prędkość maksymalna 240 km/h. Fiestę ERX, spełniającą wymogi homologacyjne FIA WRX, można kupić w pełni przygotowaną do startów w imprezach sportowych.

Ulubieniec fanów sportu – Ford GT
Supersamochód Ford GT powraca do Goodwood z Richardem Westbrookiem, byłym kierowcą Forda GT z Le Mans, aby podnieść emocje podczas wyścigu Michelin Supercar Run.

W wersji Forda GT, homologowanej do jazdy po publicznych drogach, zastosowano lekkie podwozie z włókna węglowego i aluminium, panele nadwozia z włókna węglowego oraz aktywne elementy odpowiedzialne za poprawę aerodynamiki. Samochód napędza silnik V6 EcoBoost2 z podwójnym turbodoładowaniem, który osiąga moc maksymalną 655 KM, moment obrotowy 750 Nm i rozwija prędkość maksymalną 347 km/h.

Poprzedni wpis Następny wpis