Ford ogłosił, że do 2026 r. chce oferować wyłącznie samochody elektryczne albo hybrydowe plug-in, a do 2030 r. planuje przejście wyłącznie na samochody w pełni elektryczne.

Mustang Mach-E i E-Transit przecierają szlaki

Ford zobowiązał się do zwiększenia swojej oferty zelektryfikowanych samochodów do końca 2021 roku do 18-tu modeli. Symbolem elektrycznej rewolucji marki są dwa modele – Mustang Mach-E oraz E-Transit.

Tak Mustang, jak i Transit, są w swoich segmentach absolutnymi legendami Forda. Ich wersje elektryczne będą nowym otwarciem w dziejach marki.

Mustang Mach-E jest prawdziwym pokazem siły Forda. Model już zaczął zdobywać uznanie w USA, a wkrótce rozpocznie się jego sprzedaż w Europie. W Polsce dostępny będzie w czterech wersjach – ze standardowym (akumulatory 75 kWh) albo zwiększonym zasięgiem (akumulatory 98 kWh) i z napędem na tylną oś (RWD) albo na cztery koła (AWD). Moc maksymalna w zależności od wersji wynosi do 351 KM, a zasięg do nawet 610 km (według WLTP).

Tym, czym jest Mustang Mach-E dla rynku samochodów osobowych, tym będzie E-Transit dla rynku samochodów dostawczych. Nowy E-Transit może zostać najważniejszym modelem w historii samochodów dostawczych Forda. Pojemność jego kumulatorów wyniesie 67 kWh. Dziękit temu auto będzie w stanie przejechać do 350 kilometrów (według WLTP), a więc trzy raz więcej niż dziennie pokonuje w Unii Europejskiej przeciętny samochód dostawczy. Model pojawi się na rynku na początku roku 2022 .

E-Transit jest początkiem elektrycznej ery w dziejach samochodów dostawczych Forda. Marka do 2024 r. chce, aby gamę modeli dostawczych stanowiły wyłącznie pojazdy elektryczne i hybrydowe plug-in. Ford planuje także, że do 2030 r. dwie trzecie sprzedaży będą stanowić pojazdy w pełni elektryczne.

Centrum elektryfikacji Forda w Kolonii

Centrum elektryfikacji Forda w Europie będzie siedziba w Kolonii. To właśnie tam zaplanowana jest inwestycja 1 miliarda dolarów amerykańskich w modernizację zakładu montażu pojazdów. Marka stworzy tam swoje nowe centrum produkcji pojazdów elektrycznych.

To właśnie w Kolonii powstanie pierwszy całkowicie elektryczny samochód osobowy Forda produkowany w Europie. Ma się on pojawić na rynku w 2023 roku.

Plany Forda są związane ze strategiczną współpracą z Volkswagenem. Producenci w czerwcu 2020 roku podpisali umowę na globalny sojusz w dziedzinie elektryfikacji.

Poprzedni wpis Następny wpis