skok rowerem na tle salonu samochodowego

CUPRA jest marką łączącą niekonwencjonalny styl, emocje i wyjątkowe osiągi. To samo możemy powiedzieć o jednym z najlepszych na świecie freeriderów, którym jest Szymon „Szaman” Godziek. Jego przejazdy zawsze gwarantują masę emocji – za sprawą karkołomności i osiąganych prędkości – oraz wyjątkowe wrażenia – stylem i trikami najwyższych lotów. Freeride (MTB freestyle) to jedna z dyscyplin sportowych, która jest bliska marce CUPRA, a Szymon Godziek jest wspaniałym marki ambasadorem. Potwierdził to drugim miejscem i nagrodą publiczności w najważniejszych zawody freeride w sezonie. Ale po kolei.

Superman plus backflip, czyli tsunami flip

Pseudonim „Szaman” Szymon Godziek zyskał nie przez przypadek. I chyba dużo wcześniej zanim jako pierwszy wykonał podczas zawodów ekstremalny trik o nazwie tsunami flip. Wśród freeridowych trików jest backflip, czyli salto w tył z rowerem, które w wykonaniu najlepszych może być nawet potrójne. Jest też Superman, polegający na wyrzuceniu w locie nóg tak, by lecieć poziomo za rowerem trzymanym jedną lub dwoma rękami. Tsunami flip to w zasadzie te dwa triki w jednym, więc o spotęgowanym stopniu trudności. Najpierw sam rower wykonuje prawie całe salto, a zawodnik leci wyprostowany, po czym dokręca rotację do pełnego salta. Oczywiście najlepiej zobaczyć to na przykład w filmie, w którym „Szaman” zapisywał się w historii freeride. Wiele trików Szymon i jego brat Dawid pokazują na kanale #GodziekBrothers.

Można powiedzieć – stare to dzieje – bo tsunami flipem Szymon Godziek wygrał Red Bull District Ride 2014 w kategorii Best Trick. Potem wygrał też Wombat Dirt Jumping Cup i naprzywoził pucharów oraz medali z różnych innych zawodów freeride. Szerokiej publiczności pokazał się przeskakując backflipem nad peletonem Tour de Pologne. W zasadzie tylko sukcesu w Red Bull Rampage mu brakowało, bo przecież nie mogło go satysfakcjonować szóste miejsce z roku 2019.

ekstremalny zjazd rowerem MTB freestyle -Rampage 2022 - freeride i CUPRA - Szymon Szaman Godziek

Red Bull Rampage – najważniejszych zawody MTB freeride

Ambasador marki CUPRA był jedynym w historii polskim zawodnikiem zaproszonym do Utah na rywalizację z najlepszymi riderami na świecie. I w końcu, w swoim piątym starcie w Rampage, sukces sobie odjazdowo wyjeździł. W ostatniej edycji Red Bull Rampage Szymon „Szaman” Godziek zajął drugie miejsce. Jednocześnie doceniły go tysiące kibiców z całego świata, przyznając mu nagrodę publiczności za najbardziej efektowny przejazd.

Rampage to jedne z niewielu zawodów freeride, w których liczy się zaangażowanie całej drużyny. W tym roku Szymon Godziek, Marcin Rot oraz Clemens Kaudela przez dziesięć dni budowali na zboczach kanionów własną trasę rowerową. Finał polega na przejechaniu swoją ścieżką nie tylko z zawrotną prędkością, ale też z wykonywaniem w powietrzu najbardziej efektownych ewolucji. W punktacji sędziów liczy się poziom trudności stworzonej trasy, dynamika przejazdu, styl oraz zaprezentowane triki. „Szaman” zaczarował jurorów i publiczność bardzo stylowym przejazdem, w którym zaprezentował m.in. fenomenalnego flipa nad kanionem oraz rotacje 360.

Szymon „Szaman” Godziek, człowiek z Suszca w powiecie pszczyńskim, rozpoczął współpracę z marką CUPRA niespełna pół roku temu. Pasja, determinacja i odwaga, która popychają do odkrywania smaku życia, to wartości wpisane w DNA hiszpańskiej marki. Są także kluczowymi kryteriami, którymi CUPRA kieruje się zapraszając do współpracy Partnerów i Ambasadorów. Cieszymy się podwójnie: że polski freeride ma takiego ambasadora i że marka CUPRA wybrała na ambasadora polskiego freeridera. Gratulujemy wyboru i efektów współpracy, a też z optymizmem czekamy na ciąg dalszy. Jak widać, CUPRA może być dumna z sukcesów nie tylko w sportach motorowych, takich jak mistrzostwo ETCR.

Waldemar Sadowski

freeride - skok rowerem nad samochodem CUPRA, best freerider Szymon "Szaman" Godziek
Poprzedni wpis Następny wpis