Na liście Top 50 największych grup dilerskich i dealerów samochodów w Polsce, po raz dwunasty z rzędu Grupa PGD znalazła się na podium. Również w debiucie rankingu Top 25 dealerów aut używanych.

20 637 nowych samochodów sprzedanych w 2018 roku zapewniło Grupie PGD drugie miejsce na liście Top 50. To jednocześnie jeden z dwóch dealerów w kraju, który przekroczył granicę 20 tys. sprzedanych aut. Pozycję lidera obroniła po raz czwarty Grupa Krotoski-Cichy z wynikiem 24 770 aut (+9,53% r/r) i przewagą ponad czterech tysięcy sztuk nad drugą Grupą PGD-IP (+2,7% r/r).

Listę Top 50 przygotowuje co roku firma DCG Dealer Consulting, która od początku swojej działalności, jako pierwsza w Polsce, zapewnia krajowym dealerom samochodów kompleksową pomoc consultingową. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar również odpowiada za przygotowywanie danych. Podobne zestawienia przygotowywane są na większości najważniejszych rynków samochodowych Europy.

Na podstawie tego zestawienia obliczany jest wskaźnik konsolidacji rynku, czyli procentowa wielkość sprzedaży 50 największych grup dilerskich w stosunku do wolumenu całego rynku. W ubiegłym roku osiągnął rekordowy poziom 50,1 proc. Dość niespodziewanie po 6 latach wzrostów konsolidacja rynku stopniał w 2018 r. o 0,34 pkt. proc. i spadł do poziomu 49,76 proc. Oznacza to, że wzrost czołowej pięćdziesiątki był w 2018 r. niższy niż całego rynku. To dopiero drugi spadek wskaźnika konsolidacji w 12-letniej już historii tego rankingu. Po raz pierwszy stało się to w 2012 r.

Grupa PGD niezmiennie na topie

Także na ogłoszonej po raz pierwszy liście największych dealerów samochodów używanych Grupa PGD zajęła drugie miejsce. 4 158 sprzedanych aut oznacza wzrost rok do roku o prawie 16 proc. Tu także liderem została Grupa Krotoski-Cichy, która w 2018 r. sprzedała ponad 6 tys. używanych pojazdów (+48,4 proc.)

Przypominamy, że salony Grupy PGD mieszczą się w szesnastu lokalizacjach w kraju, w następujących miastach: Kraków, Warszawa, Katowice, Chorzów, Bielsko-Biała, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Poznań, Wrocław, Gdańsk.

Do Grupy PGD należy już łącznie trzynaście marek: Alfa Romeo, Abarth, Fiat, Ford, Hyundai, Infiniti, Jeep, Kia, Mitsubishi, Nissan, Opel, Seat, Suzuki. W gamie są zarówno auta osobowe jak i użytkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis