samochody rajdowe na torze lodowym - Race of Champions

Legendy motosportu Mika Hakkinen, Sebastian Vettel oraz Petter Solberg w jednym samochodzie? To będzie wspaniałe spotkanie! Jednak nie w jednym samochodzie, lecz prawie, bo w takich samych samochodach i podczas jednych zawodów – Race of Champions 2023. W tym roku mistrzowie kierownicy wystartują w wyjątkowej serii wyścigów elektrycznymi samochodami CUPRA UrbanRebel Racing Concept.

Race of Champions, czyli kto jest „Mistrzem mistrzów”

Zawody Race of Champions (ROC) nie są u nas powszechnie znane, bo do zeszłego roku nie pokazywała ich żadna telewizja w Polsce. W tym roku pokaże znowu, o czym później, a jest co oglądać i czym się emocjonować. ROC jest konkursem, w którym najlepsi kierowcy różnych wersji motosportu walczą o miano najszybszego na naszej planecie. Zawodów nie można nazwać wyścigiem, bo to seria wyścigów, w których dwaj rywale toczą pojedynek identycznymi samochodami na równoległych torach. W tegorocznej edycji jako samochód mistrzów zadebiutuje CUPRA UrbanRebel Concept, taka jaką już odrobinę poznaliśmy, ale zmodyfikowana do wersji Racing. Żeby emocji było więcej, rywalizację zaczyna faza grupowa, w której kierowcy zmieniają się samochodami i torami. Najlepsi przechodzą do fazy pucharowej, którą wieńczy oczywiście wielki finał. Pierwszym Champion of Champions został Juha Kankkunen, który w premierowej edycji w roku 1988 pokonał w finale Timo Salonena.

kierowcy rajdowi na mecie z pucharami - Finaliści Race of Champions 2022 - Sébastien Loeb i Sebastian Vettel

Natomiast w finale zeszłorocznym Sébastien wygrał z Sebastianem (Sébastien Loeb z Sebastianem Vettelem na zdjęciu). Kto w tym roku okaże się mistrzem nad mistrzami? Lista pretendentów – najlepszych kierowców z różnych wersji i serii motosportu jest wręcz bajeczna. Sebastian Vettel, Mika Hakkinen, Valtteri Bottas, Petter i Oliver Solbergowie, Johan Kristoffersson, David Coulthard, Tom Kristensen… Obok weteranów do boju staną debiutujący w ROC mistrz WRC Thierry Neuville i gwiazda IndyCar – Felix Rosenqvist. Jamie Chadwick trzykrotnej zwyciężczyni W Series nie możemy zaliczyć do debiutantów, ani tym bardziej do weteranów.

W przeddzień wyścigów o koronę mistrza nad mistrzami odbędzie się rywalizacja o tytuł najszybszej nacji. W niej startuje po dwóch zawodników z danego kraju albo regionu. Wiadomo, że z uwagi na zasady zapraszania do Race of Champions, tworzenie dwuosobowych zespołów musiało przybierać różne formy. Poza zespołami faktycznie narodowymi w historii ROC były także teamy Nordic i Latin America, a nawet All Stars.rajdówka, samochód rajdowy na śniegu, piękna zima, ośnieżone drzewa - CUPRA UrbanRebel Racing ConceptRace of Champions

CUPRA UrbanRebel Racing Concept samochodem mistrzów

Nazwisko zdobywcy tytułu „Mistrza mistrzów” poznamy dopiero 29 stycznia około godziny 14:00. Dziś już jednak wiemy, że zwycięzca Race of Champions 2023 pojedzie samochodem CUPRA UrbanRebel Racing Concept. Tegoroczny ROC, podobnie jak poprzedni, odbędzie się na skutej lodem i pokrytej śniegiem Zatoce Botnickiej, u wybrzeży północnej Szwecji. Ekstremalne obciążenia w prawdziwie zimowych warunkach, jakieś 100 km od koła podbiegunowego, zapewne zaowocują cennym dla konstruktorów CUPRY materiałem badawczym.

UrbanRebel Concept z pewnością dobrze się podczas Race of Champions odnajdzie. Jest przecież zaprojektowany z myślą o torze wyścigowym. Stuprocentowy elektryk zapewnia ciągłą moc 250 kW (340 KM), a jak trzeba docisnąć to nawet 320 kW (435 KM). Natomiast od zera do setki przyspiesza w zaledwie 3,2 sekundy. – UrbanRebel jest uosobieniem tego, co można osiągnąć, łącząc wyścigi i elektryfikację. Udział w Race Of Champions pokaże emocje, jakie może dostarczyć z najlepszymi kierowcami z całego świata za kierownicą – powiedział Antonino Labate, dyrektor ds. strategii i operacji biznesowych w firmie CUPRA.

Po przedstawieniu listy zawodników już koniecznie musimy odpowiedzieć na pytanie, gdzie oglądać zmagania mistrzów podczas Race of Champions 2023. W Canale+. Transmisja z Pite Havsbad, powinna rozpocząć się 28 stycznia o godzinie 11:00. Emocje gwarantowane. Więcej (a nawet najwięcej) informacji o zawodach oczywiście na stronie ROC.

Radek Pszczółkarajdówka, samochód rajdowy na lodzie - Race of Champions

Poprzedni wpis Następny wpis