Wprawdzie jeszcze kilkanaście lat temu latający transport był jedynie abstrakcją rodem z powieści SF, ale wkrótce latające taksówki mają szansę zagościć nad naszymi głowami. Takie [race rozpoczął koncern Hyundai…
Koreański koncern jest pierwszą firmą motoryzacyjną, która przyłączyła się do inicjatywy Uber Elevate, zakładającej masową produkcję latających pojazdów elektrycznych. Koncepcja pojazdu powietrznego została stworzona przez Hyundai i Uber w ramach tzw. otwartego procesu projektowego. Proces ten inspirowany jest podejściem znanym z NASA, według którego wprowadzenie innowacji rozpoczyna się od publicznego opublikowania koncepcji. Dzięki temu także inne firmy mogą wykorzystać przedstawiony projekt do wprowadzenia innowacji w swoich technologiach i modelach taksówek powietrznych. Hyundai-Uber_03W ramach partnerstwa Hyundai będzie produkować pojazdy powietrzne, a Uber zapewni usługi wsparcia przestrzeni powietrznej, połączenie z transportem naziemnym oraz interfejsy dla klientów za pośrednictwem sieci udostępniania przelotów. Obie strony współpracują w zakresie przygotowania koncepcji infrastruktury mającej wspierać start i lądowanie pojazdów nowej klasy.

Hyundai-Uber_06Jak powiedział Eric Allison, Szef Uber Elevate: „Hyundai jest naszym pierwszym partnerem z doświadczeniem w produkcji samochodów osobowych na skalę globalną. Uważamy, że Hyundai ma potencjał do masowej budowy niezawodnych pojazdów powietrznych Uber Air, dotychczas nieznanej w przemyśle lotniczym i kosmicznym, aby obniżyć koszty podróży pasażerów. Połączenie siły produkcyjnej Hyundai z platformą technologiczną Uber to ogromny krok naprzód w kierunku uruchomienia sieci powietrznych taksówek w ciągu nadchodzących lat.”
hyundai-ces-2020-uber-partnership-08Elektryczny pojazd powietrzny Hyundai S-A1 zaprezentowany już publczności:

  • Jest przeznaczony do prędkości przelotowej do 290 km/godz. na wysokości przelotowej wynoszącej około 300–600 m nad ziemią, oraz do lotów na dystansie do 100 km.
  • Pojazd będzie w 100% elektryczny, wykorzystując rozproszony napęd elektryczny. Ładowanie zajmie około pięć do siedmiu minut.
  • Napęd elektryczny samolotu zasila kilka wirników i śmigieł wokół płatowca, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku awarii jednego z nich. Kilka mniejszych wirników obniża również poziom hałasu w stosunku do dużych śmigłowców spalinowych, co jest bardzo ważne dla miast.
  • Model został zaprojektowany do pionowego startu, poziomego lotu po pochyleniu wirników na czas lotu, a następnie do pionowego lądowania.
  • Pojazd Hyundai będzie początkowo pilotowany przez pilota, ale z czasem stanie się autonomiczny.
  • abina wyposażona została w fotele dla czterech pasażerów, rozmieszczone w sposób umożliwiający łatwe wsiadanie i wysiadanie.

Hyundai-Uber_07_nologoCzyżby zatem historie SF dzięki koncernowi Hyundai miały stać się rzeczywistością????

Poprzedni wpis Następny wpis