Szef Designu Hyundai Motor Group Luc Donckerwolke opowiada o najważniejszych elementach designu karoserii oraz kokpitu elektrycznego modelu koncepcyjnego Hyundai Prophecy. Opublikowane zdjęcia i filmy przedstawiają samochód także w trakcie jazdy.
Hyundai Prophecy swoją cyfrową premierę miał w zeszłym miesiącu. Samochód, na co wskazuje jego nazwa, oddaje kierunek, w którym Hyundai zamierza rozwijać samochody w przyszłości.


Klasyczny ponadczasowy design
Przypominający coupe design Prophecy inspirowany jest zabytkowymi samochodami z lat 20. i 30. XX wieku. Szerokie łuki i gładkie linie odróżniają go od geometrycznego 45, samochodu koncepcyjnego Hyundai, który zadebiutował podczas Międzynarodowych Targów Samochodowych we Frankfurcie w 2019 roku. Jednak, podobnie jak 45, Prophecy posiada charakterystyczne pikselowe światła. Dynamiczny kształt i tylny spojler nadają mu sportowego wyglądu, a felgi w kształcie śmigła zmniejszają opór powietrza. Stylowy wygląd Prophecy zawdzięcza zastosowaniu filozofii projektowania Hyundai, Sensuous Sportiness. Hyundai_Prophecy_083
Wnętrze samochodu emanuje spokojem, a zastosowane w nim ciemne kolory i naturalne materiały nawiązują do natury – inspiracją była wulkaniczna wyspa Jeju. Projektanci postarali się dostarczyć zupełnie nowy rodzaj wrażeń z przebywania w samochodzie.
„Słowo Sensuous oddaje emocjonalną stronę naszych projektów. Słowo Sportiness oddaje natomiast dynamikę, w reagowaniu na to, co dzieje się wokół nas. Sensuous Sportiness to coś więcej niż tylko język czy filozofia projektowania. To nowa koncepcja tworzenia samochodów Hyundai.” – powiedział Luc Donckerwolke, Szef Designu Hyundai Motor Group.

Hyundai_Prophecy_045
Joysticki zamiast kierownicy
Jednym z najbardziej wyjątkowych elementów wyposażenia Prophecy jest mechanizm kierowniczy. Zamiast kierownicy wysoko zamontowanej na desce rozdzielczej, zastosowano dwa joysticki przed kierowcą. Joysticki zostały zlokalizowane na boczku drzwi na lewo od kierowcy oraz na konsoli środkowej po prawej stronie kierowcy. W połączeniu z przestronnym wnętrzem to ergonomiczne rozwiązanie pozwala na wygodniejszą pozycję podczas jazdy. Uzyskano także więcej miejsca na desce rozdzielczej do wykorzystania do innych celów. Ponadto aż 90% funkcji samochodu może być obsługiwanych za pomocą przycisków zlokalizowanych na joystickach. Dzięki temu nie trzeba odrywać rąk, aby na przykład zmienić muzykę. Zastosowanie joysticków zwiększa także pole widzenia i bezpieczeństwo pasażerów.
Inteligentne ustawianie pozycji siedzenia kierowcy
Nie tylko zastosowanie joysticków wpłynęło na poprawę komfortu i wygodę kierowcy. Nowy system Smart Posture Care (SPCS) pozwala kierowcy na dobranie pozycji, opartej o indywidualne cechy fizyczne. Kierowca może ręcznie ustawić fotel wedle w swoich preferencji albo pozwolić, by samochód zasugerował inteligentną pozycję. W trybie inteligentnym kierowca wprowadza informacje o swoim wzroście, wysokości siedzenia i wadze, a samochód automatycznie ustawia fotel w oparciu o wprowadzone zmienne. Poza fotelem SPCS steruje także pozycją lusterek oraz wyświetlaczem Head Up.

Hyundai_Prophecy_082
Tryb relaksacyjny: samochód jako przestrzeń rozrywki
System multimedialny Prophecy został zintegrowany z dużym, rozciągniętym na całej szerokości wnętrza ekranem. Podczas postoju, przełączając się w tryb relaksacyjny, samochód można wykorzysta
jako miejsce rozrywki. W trybie relaksacyjnym fotele rozkładają się, a deska rozdzielcza obraca się do górę, tak by można było wygodnie ogląda
treści prezentowane na wyświetlaczu. Dzięki braku kierownicy pasażerowie nie mają żadnych przeszkód wizualnych, widzą tylko poziomy, szeroki na całe podszybie wyświetlacz oraz pochylaną deskę rozdzielczą w kształcie skrzydła. Wraz z postępem technologii autonomicznej jazdy w pojazdach korzystanie z trybu relaksacyjnego może być coraz częstsze.

Hyundai_Prophecy_097
Oczyszczanie powietrza w kabinie i na zewnątrz pojazdu
Prophecy jest nie tylko pojazdem elektrycznym o zerowej emisji spalin, ale także oczyszcza powietrze. Dzieje się tak dzięki unikalnemu systemowi filtracji powietrza z czujnikiem drobnych cząstek pyłu wbudowanych w pojazd. Gdy poziom cząstek w pojeździe staje się zbyt wysoki, układ oczyszczania powietrzna aktywuje się, pobiera świeże powietrze z zewnątrz, filtruje je oraz cyrkuluje czystym powietrzem w całym pojeździe. Co więcej, dzieje się tak nie tylko podczas jazdy. Prophecy oczyszcza powietrze, nawet gdy jest na biegu jałowym lub ładuje się, również jeśli nie ma nikogo w środku.
W większości samochodów kierowca lub pasażer opuszczają okno, gdy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza. W Prophecy powietrze jest zawsze świeże, więc okna z podwójnymi szybami są zablokowane. Gdy powietrze wewnątrz pojazdu wymaga wymiany, świeże powietrze jest pobierane przez zawory wlotowe z przodu pojazdu. Kiedy nie jest potrzebne świeże powietrze, wtedy przefiltrowane powietrze jest pompowane z powrotem do świata zewnętrznego przez dwa wyloty u dołu bocznych drzwi. Ten system jest znacznie bardziej energooszczędny niż tradycyjny system wentylacji.

Hyundai_Prophecy_035
Platforma i zespół napędowy
Po 45, Hyundai Prophecy jest drugim pojazdem marki, zbudowanym w oparciu o Electric Global Modular Platform (E-GMP), pierwszą dedykowaną do samochodów elektrycznych platformę Hyundai. Platforma umożliwia zastosowania zupełnie nowego designu oraz nowych udogodnień. Elektryczne układy napędowe są znacznie bardziej kompaktowe niż ich spalinowe odpowiedniki, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania szerokiej maski ani obszernej konsoli środkowej. Pozwala to projektantom motoryzacyjnym przeznaczyć zaoszczędzoną przestrzeń do użytku pasażerów i na nowo zdefiniować komfort podróżowania.

Poprzedni wpis Następny wpis