Elektryczna, autonomiczna taksówka IONIQ 5 jest pierwszym pojazdem komercyjnym firmy Motional i trafi do transportu publicznego w roku 2023. Zobacz jak będzie wyglądać przyszłośź kominukacji miejskiej…

IONIQ 5 Robotaxi zbudowano w oparciu o elektryczny model IONIQ 5, którego światowa premiera miała miejsce w tym roku. IONIQ 5 Robotaxi firmy Motional jest autonomicznym pojazdem poziomu 4 według klasyfikacji SAE, może zatem bezpiecznie pełnić swoje funkcje bez udziału kierowcy. IONIQ 5 Robotaxi to połączenie dwóch najbardziej przełomowych technologii w dziedzinie mobilności: elektryfikacji i autonomicznej jazdy. Połączenie tych technologii może sprawić, że transport stanie się inteligentniejszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony.
IONIQ 5 Robotaxi to pierwszy pojazd komercyjny Motional. Motional rozpocznie transport pasażerów z wykorzystaniem IONIQ 5 Robotaxi w 2023 roku w ramach partnerstwa z Lyft.

IONIQ 5 Robotaxi

Konstrukcję IONIQ 5 Robotaxi oparto na innowacyjnej technologii autonomicznej jazdy. Zestaw czujników pojazdu jest widoczny na zewnątrz i odróżnia autonomiczną taksówkę od tych kierowanych przez ludzi. Robotaxi ma ponad 30 czujników, na które składa się połączenie kamer, radarów i lidaru, zapewniających widok 360 stopni, obraz o wysokiej rozdzielczości i wykrywanie obiektów z bardzo dużego zasięgu. Wszystkie elementy zapewniają bezpieczną i autonomiczną pracę w każdych warunkach. Robotaxi będzie wyposażona w sprawdzoną technologię firmy Motional, nie wymagającą udziału kierowcy do prowadzenia pojazdu.

Technologia ta obejmuje zaawansowane systemy uczenia maszynowego (systemy uczące się przez lata w oparciu o rzeczywiste dane i sytuacje), umożliwiając pojazdowi bezpieczną nawigację nawet w najtrudniejszych i złożonych sytuacjach podczas jazdy.

IONIQ 5 Robotaxi zbudowano na platformie Electric Global Modular Platform (E-GMP) – dedykowanej platformie dla pojazdów elektrycznych (BEV) Hyundai Motor Group. Wnętrze pojazdu zapewnia pasażerom przestronne, wygodne miejsce do pracy, relaksu lub spotkań towarzyskich podczas jazdy bez kierowcy.

IONIQ 5 Robotaxi umożliwia ultraszybkie ładowanie i jazdę na dużych odległościach, została także wyposażona w zaawansowane systemy bezpieczeństwa i charakteryzuje się niezawodnością. IONIQ 5 Robotaxi wyznaczy nowy standard autonomicznego przewozu pasażerów.

Powstanie pojazdu

IONIQ 5 Robotaxi powstała dzięki współpracy Motional i Hyundai Motor Group. Obie firmy pracowały ramię w ramię przez cały okres opracowywania projektu. Każda z firm wniosła wiedzę specjalistyczną: Motional w zakresie technologii jazdy autonomicznej, a Hyundai w zakresie możliwości badawczo-rozwojowych i produkcji.

„Robotaxi oddaje wizję jazdy autonomicznej Motional, która staje się rzeczywistością. Dzięki strategicznemu partnerstwu z Hyundai Motor Group i Aptiv mogliśmy korzystać z doświadczenia tych firm podczas całego procesu rozwoju pojazdu. Autonomiczna taksówka cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością i została zoptymalizowana pod kątem kosztów produkcji.” – powiedział Karl Iagnemma, Prezes i Dyrektor Generalny Motional.

Motional i Hyundai Motor Group przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa oraz komfortu pasażerów. Do wszystkich funkcji, takich jak nawigacja, kierowanie, hamowanie i zasilanie, zastosowano odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują spokojną i płynną jazdę.

Motional będzie również w stanie zapewnić zdalne wspomaganie pojazdu w przypadku napotkania niespodziewanej sytuacji na drodze, takiej jak roboty drogowe lub powódź. W takim przypadku zdalny operator Motional połączy się z pojazdem i skieruje go na odpowiedni tor jazdy.

„Hyundai przekształcił model IONIQ 5, elektryczny model zbudowany na platformie dedykowanej dla pojazdów elektrycznych, w pojazd autonomiczny. W IONIQ 5 Robotaxi zastosowaliśmy różne systemy redundancji, a także szereg technologii zapewniających bezpieczeństwo i wygodę pasażerów. Dzięki udanej integracji modelu IONIQ 5 z technologią autonomicznej jazdy Motional, z dumą ogłaszamy, że zrobiliśmy kolejny ważny krok na drodze do komercjalizacji tej autonomicznej taksówki.” – powiedział Woongjun Jang, Szef Centrum Jazdy Autonomicznej Hyundai Motor Group.

Poprzedni wpis Następny wpis