Wybierz markę

Zbliżają się wakacje i coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy nie warto zakupić bagażnika dachowego. Pozwoli to bowiem na przewóz pakunków, rowerów, a nawet kajaka. Tym samym znacznie zwiększy nasze możliwości ładunkowe. Jak dobrać bagażnik dachowy, ile może wynieść ciężar ładunku i jak się spakować, aby nie zapłacić mandatu zapytaliśmy naszych ekspertów z serwisów Forda, Wyjaśnili oni wszystkie wątpliwości.

Przepisy obligują prowadzącego pojazd między innymi do zadbania o to, aby ładunek nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Warto przy tym pamiętać o nośności dachu – maksymalny ciężar przewożonego na nim ładunku najczęściej wskazany jest w instrukcji obsługi.Jak dobrać bagażnik dachowy

Jak dobrać odpowiedni bagażnik dachowy?

Bagażnik dachowy (a raczej poprzeczki dachowe) stanowi bazę do zamontowania boxu dachowego, uchwytów rowerowych czy akcesoriów pozwalających na transport kajaka lub nart. Przed zakupem warto jednak sprawdzić do jakiego modelu auta pasuje dany bagażnik. Część z oferowanych rozwiązań dedykowanych jest bowiem konkretnemu mocowaniu. Tym samym kupowanie taniego bagażnika w supermarkecie jest zazwyczaj sporą pomyłką.

Przed zakupem warto sprawdzić maksymalną ładowność pojazdu oraz maksymalne obciążenie danego bagażnika. Jeżeli wybór powierzymy pracownikom salonu/serwisu, problem nie istnieje, gdyż pracownik wszystko wytłumaczy i dobierze prawidłowy. Wybierając samemu, poza sprawdzeniem zgodności z naszym autem, warto szukać modeli bagażników dachowych, które można zablokować. Uniemożliwia to odpięcie bagażnika przez osoby trzecie.

Gdy mamy poprzeczki dachowe, dobieramy akcesorie

Jednym z praktyczniejszych akcesoriów, które można umieścić na bagażniku jest box dachowy. Zwiększa on ładowność samochodu, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo przewożonego bagażu. Można w nim przewozić miękkie torby, plecaki, czy sprzęty do letnich eskapad. Zimą zaś, w pojemniku można schować narty lub deski snowboardowe.

Większość boksów dachowych wyposażona jest w wygodne zamykanie i otwieranie dzięki centralnemu zamkowi. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę, czy dany model ma dwustronne otwieranie. Taki system uchylania ułatwi korzystanie podczas codziennej eksploatacji.

Bagażnik rowerowy to idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest prosty w obsłudze i łatwy w montażu. Sam bagażnik składa się z szyn, do któtuch mocowane są koła roweru. Specjalny uchwyt podtrzymuje natomiast ramę jednośladu.

Miłośnicy sportów wodnych mogą też przewieźć kajak. Służy do tego specjalna przystawka składająca się z czterech obrotowych profili ochronnych, które dopasowują się do profilu podstawy kajaka. Przystawka ma elastyczne podkładki, dzięki czemu chroni kadłub kajaka i umożliwia transport zróżnicowanych kształtów kadłuba.

Uzupełnieniem oferty akcesoriów, które można montować na bagażniku dachowym jest kosz bagażowy. Jest odporny na eksploatację w trudnych warunkach i idealny do przewozu nieporęcznych ładunków.Jak dobrać bagażnik dachowy

Jak widać nie tylko boxy dachowe i bagażniki rowerowe można montować na dachu samochodu. Bagażnik dachowy można wykorzystać praktycznie pod każdym względem. Dodatkowo istnieje szereg akcesoriów – np. taśmy montażowe, zestawy ograniczników, czy uchwyty do przewożenia drabiny, które czynią tą konstrukcję niesamowicie praktycznym i uniwersalnym elementem.

Bagażnik dachowy a przepisy Ruchu Drogowego

Bagażnik dachowy nie jest jednak sposobem na przewożenie ponadgabarytowych ładunków. Co to oznacza? Całkowita szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m. Dodatkowo ładunek nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m poza obrys pojazdu, a z przodu na odległość większą niż 0,5 metra. Wystające poza obrys pojazdu przedmioty należy oznaczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami – np. z tyłu czerwoną chorągiewką, a z przodu pomarańczową.

Prawo o ruchu drogowym mówi ponadto, że przewożone rzeczy nie mogą naruszać stateczności pojazdu, utrudniać kierowania i nie mogą ograniczać widoczności drogi. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów związanych z przewożeniem ładunku może prowadzić do mandatu.

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!