Jazda na rowerze to fantastyczny przykład rekreacji na świeżym powietrzu. Jazda po lesie, z dala od zgiełku miasta i unoszących się spalin jest super. Tylko najpierw musisz zawieść tam rower…

Problem przewozu roweru jest kłopotem nie tylko dla kobiet. Fantastyczne uchwyty rowerowe montowane na dachu samochodu, mają zawsze ten sam problem… rower trzeba tam włożyć.
Tymczasem budowa ciała sprawia, że bezproblemowo możemy podnosić przedmioty do wysokości bioder. Wyciągnięcie ciężaru na wysokość klatki piersiowej, a zwłaszcza wyżej jest bardzo kłopotliwe, a nie dotyczy to tylko słabych kobiet.

Uszkodzenia dachu przez rower?

Nie chodzi też jedynie o zmęczenie mięśni. Dach jest dość dużą powierzchnią cienkiej blachy i jakiekolwiek uderzenie może spowodować na nim zgniecenie. Może to nastąpić zarówno gdy ściągany/zakładany rower oprzemy o dach, ale także gdy rozwiązując zabezpieczenie na koła upuścimy jakiś przyrząd, lub uderzymy nim w blaszaną płytę dachu.
Z dziennikarskiego światka pamiętam nawet jak jeden z kolegów roztrzaskał szklany dach w Peugeot, gdy zakładał elektryczny rower na dach.
Zatem wyeliminować to zjawisko może jedynie bagażnik, który nie zmusza do wysiłku. Takim jest bagażnik na hak holowniczy…

Zakup haka. Czy warto?

Wprawdzie wielu czytelników oburzy się, że zeszpecą swój pojazd, ale współczesne konstrukcje z odpinaną kulą sprawiają, że pojazd nie musi stale wyglądać jakby służył do ciągnięcia przyczepy. Gdy nie potrzebujemy haka po prostu go odkręcamy.

Jednakże walory estetyczne to jedno. Drugie to konieczność zainwestowania dodatkowych pieniędzy za hak holowniczy.

Aktualnie w serwisach Japan Motors jest promocyjna zniżka w wysokości 15% na zakup haka.
Oczywiście, z całą pewnością odezwą się osoby, które podważą celowość montowania haka holowniczego.
Chcieliśmy jednak zauważyć, że hak holowniczy to nie tylko możliwość założenia haka na rowery.

To przede wszystkim uniwersalność samochodu.

Jeżeli potrzebujemy pociągnąć przyczepę kempingową. którą wynajmiemy na wakacje, chcemy pociągnąć przyczepkę ze skuterem wodnym, z łódką, czy chociażby lawetę, to musimy mieć hak holowniczy.
Nawet przewóz lodówki, sofy, biurka, czy materiałów remontowych jest możliwy po wynajęciu przyczepy na stacji benzynowej, gdy możemy tę przyczepę zapiąć.

Tak więc kupując samochód na 4-7 lat, hak holowniczy nie jest bezsensownym dodatkiem.

Bagażnik na hak

Gdy zaś mamy już hak, a chcemy zakupić bagażnik rowerowy, to możemy być pewni stabilności i łatwości montażu rowerów. Plusem jest też mocowanie na wysokości zderzaka, przez co nie trzeba dużej siły do podnoszenia rowerów (szczególnie ważne dla kobiet i osób niskich).

O więcej informacji zapytaj swojego Autoryzowanego Dealera

Nowatorskie rozwiązania gwarantują, że platforma z rowerami jest odchylana, co ułatwia dostęp do bagażnika samochodu, a nieużywana składa się do góry. Dla osób oglądających takie mocowanie na prospektach, trochę dziwne wydaje się mocowanie i utrzymanie platformy w oparciu jedynie o kulę haka. Jednakże specjalne konstrukcje łączące ją z hakiem faktycznie nie wymagają żadnych dodatkowych uchwytów bocznych. Bagażnik jest zakładany bezpośrednio na kulę i mocowany na niej specjalnym zaciskiem. Obecnie w Japan Motors są wakacyjne zniżki na te bagażniki, wynoszące 10 %.

Poprzedni wpis Następny wpis