Kia EV6 uzyskała certyfikat śladu węglowego oraz etykietę „Carbon Measured” przyznawaną przez organizację Carbon Trust, która zajmuje się globalną zmianą klimatu i zrównoważonym rozwojem. Kia jest pierwszym koreańskim producentem samochodów, który uzyskał taki certyfikat.

Wg strategii „Plan S” marki Kia, elektromobilność stanowi jej przyszłość, a EV6 kładzie podwaliny pod nową gamę produktów, która do 2026 roku będzie obejmować aż 11 modeli z napędem elektrycznym. EV6 to pierwszy model wprowadzony na rynek w ramach nowej strategii, która zakłada, że Kia obejmie pozycję lidera w popularyzacji aut elektrycznych.

Nowa generacja aut elektrycznych

Kia dołożyła wszelkich starań, aby EV6 zapewniało więcej niż tylko mobilność o zerowej emisji. Wprowadzając pierwszy samochód elektryczny nowej generacji, skoncentrowano się na pomiarze i zmniejszeniu śladu węglowego w całym cyklu życia samochodu, począwszy od pozyskiwania surowców, przez zakup i transport części, montaż, dystrybucję, użytkowanie i recykling po wycofaniu auta z eksploatacji.

EV6 to pierwszy model zbudowany na nowej modułowej platformie E-GMP, który zapewnia jeden z największych zasięgów oferowanych przez auta elektryczne dostępne na rynku. Pod względem przestronności wnętrza i ultraszybkiego ładowania prądem o napięciu 800 V), EV6 nie ma sobie równych, co zwiększa szanse, że zyska miano modelu przełomowego wśród aut elektrycznych.

W wykończeniu EV6 zastosowano szereg ekologicznych materiałów, w tym plastik, maty podłogowe i pokrycia siedzeń otrzymane z recyklingu butelek PET. Każdy egzemplarz EV6 zawiera materiały wykonane ze 107 butelek PET o pojemności 0,5 l.

Carbon Trust, czyli mierzene śladów węglowych

Carbon Trust to niezależna, ekspercka firma, która doradza wiodącym przedsiębiorstwom na świecie. Doradztwo obejmuje m.in. ich zrównoważony i niskoemisyjny rozwój. Carbon Trust mierzy również i certyfikuje nie tylko ślad węglowy, ale ogólnie środowiskowy organizacji, łańcuchów dostaw i różnych produktów.

Całkowite emisje gazów cieplarnianych dla EV6 zostały zmierzone przez Carbon Trust przy użyciu standardów PAS2050 i wnikliwej oceny. Ocena obejmuje emisje począwszy od wydobycia surowców aż do wycofania auta z eksploatacji i jest mierzona jako ekwiwalenty dwutlenku węgla (CO2e). Etykieta „Carbon Measured” przyznawana przez Carbon Trust potwierdza dokładność pomiarów i dostarcza klientom niezależnie zweryfikowanych informacji na temat śladu węglowego produktu, który zamierzają kupić.

Sangdae Kim, szef działu strategicznego planowania biznesowego w Kia, mówi: „To ważna ocena szerokiego zakresu działań, które obecnie podejmujemy w celu zmniejszenia śladu węglowego samochodu w całym cyklu życia. Wprowadzając w nadchodzących latach do oferty coraz więcej modeli zelektryfikowanych, zwiększamy nasze wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i zapewniamy, że osiągamy wysoki poziom przejrzystości, jeśli chodzi o wpływ naszej firmy na środowisko. Ścisła współpraca z Carbon Trust i uzyskanie etykiety „Carbon Measured” to zaledwie jeden z pierwszych kroków do wdrożenia nowych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju”.

O Carbon Trust

Firma założona w 2001 r., która współpracuje z przedsiębiorstwami, rządami i instytucjami na świecie, aby pomóc im czerpać korzyści z bardziej zrównoważonego rozwoju poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, strategię efektywnego gospodarowania zasobami oraz wdrażanie niskoemisyjnych projektów, systemów i technologii.

Poprzedni wpis Następny wpis