Według najnowszych danych przygotowanych przez firmę Eurotax (Grupa Autovista), specjalistę od wycen samochodów używanych, Alfa Romeo Stelvio oferuje najwyższą wartość rezydualną w porównaniu z jej bezpośrednimi konkurentami z segmentu Premium.

Wartość rezydualna (zwana też wartością odtworzeniową) to prognozowana cena samochodu, za jaką będzie go można odsprzedać na rynku wtórnym po ustalonym okresie eksploatacji. W związku z tym, wybierając samochód (szczególnie firmowy), powinniśmy wziąć pod uwagę spadek jego wartości w czasie, im mniejszy, tym korzystniej dla klienta.

Tym razem eksperci Autovisty wzięli pod lupę samochody klasy średniej Premium i SUV, wyposażone w silniki benzynowe, które przez trzy lata pokonają 90 000 km. Parametry te nie zostały wybrane przypadkowo, lecz stanowią najczęstszy wybór Klientów leasingujących lub wynajmujących nowe auta.

Jak w rankingu wypadły modele włoskiej marki?

  • Alfa Romeo Stelvio

Według Autovisty Alfa Romeo Stelvio po trzech latach eksploatacji i przejechaniu 90 000 km będzie warta na rynku wtórnym 51% wartości nowego samochodu. Ten wynik jest o 2 pp. wyższy niż w analogicznej wycenie wykonanej rok temu. Warto podkreślić, że ten SUV klasy Premium osiągnął obecnie najwyższą wartość rezydualną wśród badanych modeli, prezentowanych w poniższej tabeli.

Trend wartości rezydualnej
Segment D – SUV (klasa średnia SUV Premium) – benzyna
Wartość rezydualna [%]
Marka Model 2021 2020 Zmiana
Alfa Romeo Stelvio 51,0 49,0 2,0
Audi Q5 46,9 45,0 1,9
BMW X3 47,1 49,0 -1,9
Jaguar F-Pace 49,4 47,7 1,7
Mercedes GLC 48,0 46,0 2,0
Źródło: Autovista – prognoza wartości rezydualnej dla 36 miesięcy i
90 000 km przebiegu
  • Alfa Romeo Giulia

Dane dla sportowego sedana Alfa Romeo Giulia wyglądają równie imponująco. W porównaniu do zeszłorocznych wycen wartość rezydualna pięknej „włoszki” wzrosła o 3 pp. i osiągnęła poziom 46% – drugi najwyższy w analizowanej klasie średniej modeli Premium.

Segment D (klasa średnia Premium) – benzyna
Wartość rezydualna [%]
Marka Model 2021 2020 Zmiana
Alfa Romeo Giulia 46,0 43,0 3,0
Audi A4 44,0 43,6 0,4
BMW 3-Series 43,3 42,0 1,3
Jaguar XE 40,7 38,5 2,2
Mercedes C-Class 47,3 43,8 3,5
Źródło: Autovista – prognoza wartości rezydualnej dla 36 miesięcy i
90 000 km przebiegu

Czasy mitów i rzeczywistość

Przyzwyczailiśmy się zakładać, że za wyborem pięknej i szybkiej Alfy Romeo częściej stoją emocje niż chłodna kalkulacja. Obecnie możemy stwierdzić, że za zakupem Alfy równie mocno przemawiają argumenty racjonalne. Nie dość, że nasze samochody stanowią techniczny majstersztyk i jako takie są coraz lepiej oceniane i wyceniane, to dodatkowo każda nowo zakupiona w Polsce Alfa Romeo jest objęta 5-letnią fabryczną gwarancją. Konkludując, wybór Alfy nigdy nie był tak oczywisty” – przekonuje Rafał Grzanecki, dyrektor marki w Polsce.

Mogłoby się wydawać, że wartość rezydualna ma znaczenie wyłącznie dla nabywców indywidualnych, którzy kupują nowe samochody, i nie dotyczy Klientów firmowych korzystających z wynajmu długoterminowego lub leasingu. Nic bardziej mylnego, w tym drugim przypadku przedsiębiorca zazwyczaj jest zainteresowany jak najniższą ratą. Tymczasem jedną ze składowych kalkulacji raty, obok ceny zakupu pojazdu, pozostaje właśnie wartość samochodu na rynku wtórnym po zakończeniu kontraktu. Dlatego im wyższa wartość rezydualna, tym większe szanse na niższą ratę. Dodatkowo większość Klientów biznesowych korzystających z leasingu, po okresie kontraktu decyduje się na wykup samochodu, w konsekwencji stając się jego właścicielem. Wyższa wartość posiadanego auta stanowi kolejny argument za wyborem danej marki i modelu.

Alfa Romeo, czyli pewność…

Alfa Romeo jako pierwsza marka motoryzacyjna Premium nad Wisłą wprowadziła 5-letnią gwarancję Maximum Care na nowe samochody z limitem przebiegu do 200 000 km. Ochroną są objęte wszystkie modele sprzedane na terenie Polski od stycznia 2021 roku, niezależnie od roku produkcji i kanału sprzedaży. Z oferty mogą skorzystać zarówno Klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Alfa Romeo tworzy samochody o ponadczasowym pięknie, sportowych osiągach i wyjątkowym komforcie jazdy. Jednocześnie, dzięki ponad 110-letniemu doświadczeniu, zapewnia Klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Niezawodność samochodów Alfa Romeo została wielokrotnie potwierdzona w najważniejszych rankingach kierowców, jak i niezależnych ekspertów. Decyzja o wprowadzeniu 5-letniej gwarancji świadczy o pewności co do wysokiej jakości oferowanych pojazdów.

5-letnia gwarancja oznacza niższe koszty eksploatacji i wyższą wartość samochodu, ale przede wszystkim bezcenne poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Poprzedni wpis Następny wpis