Kompaktowy Seat Leon jest najpopularniejszym modelem hiszpańskiej marki i cieszy się rekordem w postaci miliona dostarczonych klientom aut. Polska jest ósmym co do wielkości rynkiem zbytu.

Początkowo samochód przyniósł straty, gdy pojawił się na rynku w 1999 roku. W tym roku hiszpański producent musiał przełknąć gorzką pigułkę w postaci -149 mln euro. Tyle “wypłynęło” z budżetu. Jednak firma uwierzyła w sukces Leona i kontynuowała zarówno sprzedaż jak i rozwój auta. W sumie sprzedała 2 210 712 sztuk Leona, w tym: 534 797 pierwszej generacji, 675 915 drugiej i 1 000 000 trzeciej. Obecna generacja stanowi 45 proc. całkowitej sprzedaży Leona, a jednocześnie zapoczątkowała w 2012 r. gwałtowny wzrost popytu. Tym samym zysk z jego sprzedaży po opodatkowaniu wyniósł np. w 2018 r. 294 mln euro.

– Leon, a w szczególności jego trzecia generacja, jest filarem naszej marki. To najbardziej znany i ceniony model Seata przez klientów na wszystkich pięciu kontynentach. Pojazd stał się siłą napędową przemiany naszej firmy, a ponadto przyczynił się do rekordu sprzedaży z 2018 roku, kiedy to klientom dostarczyliśmy aż 517 600 naszych samochodów – mówi Prezes Seata, Luca de Meo.

Seat_prezentacja_pl

Największym rynkiem zbytu okazały się Niemcy, a nie Hiszpania, choć obecnie to właśnie w Hiszpanii sprzedaje się najlepiej. W latach 2012-2019 blisko ¼ Leonów została odebrana przez niemieckich klientów. Ponad 200 tys. aut trafiło do Hiszpanów. W Polsce Leon też cieszy się popularnością. Od połowy 2013, kiedy trzecia generacja modelu zaczęła wyjeżdżać na nasze drogi, zarejestrowano 24 600 nowych Leonów.

Seat Leon swój sukces zawdzięcza m.in. dzięki dużej ofercie silników, ale także wersji nadwoziowych. Jest jednym z niewielu na rynku kompaktów dostępnych jako trzydrzwiowy i pięciodrzwiowy hatchback, a także kombi. Co więcej, może mieć napęd na przednią oś i na cztery koła. Można go było kupić z silnikami benzynowymi od 115 do 310 KM, w tym w odmianie uterenowionej i sportowej. Dzięki temu trafił nie tylko do klientów zainteresowanych zwykłymi kompaktami, ale także wersjami niestandardowymi.

Obecnie czekamy na premierę nowego Seata Leona, która będzie miała miejsce w tym roku na wrześniowym Frankfurt Motor Show. Będzie to zupełnie nowa generacja opracowana na nowej płycie podłogowej.

Poprzedni wpis Następny wpis