Samochody pick up są najbardziej rozpowszechnionymi modelami osobowo – dostawczymi na świecie. Przykładowo w USA trzy najchętniej kupowane nowe samochody to właśnie wersje pick up. Także w Ameryce Południowej i Australii modele pick up są bardzo popularne. W Europie dużo większą popularnością cieszą się wprawdzie małe samochody dostawcze, chociaż…

Chyba każdy kto przebywał w rejonie Morza Śródziemnego, a poza wypoczynkiem w hotelu zdecydował się na samodzielne zwiedzanie danego państwa zauważył, że samochody pick up są tam chętnie użytkowane. To efekt ich wybitnych zdolności ładunkowych i terenowych, których pozbawione są inne modele. Także w Polsce samochody pick up są doceniane przez osoby, które używają pojazdów w dość trudnych warunkach pracy jak np. osoby z nadzoru na budowach, gdzie nawierzchnia jest całkowicie zniszczona przez ciężki sprzęt, geodeci i pracownicy energetyki w terenach gdzie są gorsze warunki dojazdu, a także instalatorzy realizujący swe prace w budynkach będących jeszcze w trakcie wykończenia.
Nissan Navara Double Cab_Blue_Iceland_Details_Load area-1200x836Jest też grupa osób szukających takiego modelu jako uniwersalnego pojazdu użytkowego i… dla podkreślenie swego image.
Szczególnie dla tych ostatnich Nissan przeprowadził ostatnio modyfikacje swego modelu Navara.
Wygląd nowego Nissana Navara jest ewolucją utożsamianej już z tym modelem pick-upa prostej, lecz jednocześnie nowoczesnej linii nadwozia. Wszystkie wersje modelu mają teraz zwiększony prześwit, a także udoskonalone zawieszenie i nowe wzory obręczy kół, których średnica w wersjach podstawowych wzrosła z 16 do 17 cali. Wyższe wersje mają też przeprojektowane reflektory LED z czarnymi błyszczącymi oprawami, które zastąpiły dotychczasowe elementy chromowane.
Zmiany objęły także wnętrze, aby dać użytkownikom komfort znany z wersji SUV. Nowy system multimedialny NissanConnect, który współpracuje z układem Alliance In-Vehicle Connectivity (A-IVC), na nowo definiuje interakcję kierowcy z pojazdem. Gruntownie przeprojektowano zarówno rozwiązania elektroniczne systemu NissanConnect, jak i jego oprogramowanie. Dzięki modyfikacjom klienci mogą wyświetlać zawartość swoich telefonów na 8-calowym ekranie o wysokiej rozdzielczości (ekran w poprzednim modelu miał 7 cali). Sterowany dotykowo wyświetlacz gwarantuje krótsze czasy reakcji na polecenia kierowcy.
W nowym modelu zastosowano po raz pierwszy aplikację NissanConnect Services, która dzięki specjalnemu sterownikowi telematycznemu i wbudowanemu modułowi 4G umożliwia przesyłanie danych bez osobnego połączenia telefonicznego. Zintegrowane z systemem mapy TomTom są aktualizowane drogą bezprzewodową. Dzięki temu układ dróg jest zawsze aktualny, podobnie jak dostarczane na żywo informacje o natężeniu ruchu, mapy 3D, informacje o pogodzie oraz widok satelitarny i Google Street View. Aplikacja pozwala również zdalnie aktywować klakson i włączać światła oraz lokalizować położenie pojazdu, co przyczyniają się do ograniczenia stresu podczas podróży.
Nissan Navara Double Cab_Blue_Iceland_Dynamic Offroad 13-1200x800Atutem jest też poprawa komfortu, gdyż w modelu Navara zastosowano 5-cio drążkowe zawieszenie tylne drugiej generacji, a więc rozwiązanie radykalnie odmienne od resorów piórowych spotykanych w większości konkurencyjnych pick-upów. Oferuje ono wyższy poziom komfortu i precyzji prowadzenia, bez uszczerbku dla własności użytkowych. Nissan był pierwszym producentem, który zastosował zawieszenie 5-cio drążkowe w klasie 1tonowych pick-upów, wprowadzając na rynek model Navara Double Cab w 2015 roku. Teraz to samo rozwiązanie trafiło także do wersji King Cab – jest to pierwszy przypadek zastosowania takiego zawieszenia w tym segmencie rynku pick-upów.
Dzięki niemu nowa Navara oferuje wyższy poziom komfortu i precyzji prowadzenia, bez uszczerbku dla dopuszczalnej masy przewożonego ładunku. Ładowność odmiany King Cab zwiększyła się w porównaniu z poprzednim modelem o 55-95 kg (w zależności od wersji) i wynosi obecnie 1165 kg (przy dopuszczalnej masie całkowitej 3200 kg). Z kolei Double Cab oferuje ładowność zwiększoną o 54–114 kg (w zależności od wersji) i jest w stanie przewieźć od 1115 do 1180 kg ładunku przy dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 3250 kg.
Dzięki modernizacji jednostki napędowej zużycie paliwa obniżono nawet do 6,9 l/100 km (wartość przeliczona zgodnie z NEDC, cykl mieszany). Stosowany obecnie silnik w tym modelu wyposażono w dwie turbosprężarki i występuje on w dwóch wariantach mocy: 163 KM oraz 190 KM. Dzięki zamontowaniu dwóch turbosprężarek (zamiast jednej) moment obrotowy oferowany przez podstawową wersję jednostki napędowej wzrósł o 22 Nm, do 425 Nm.
W silniku zastosowano stalowe tłoki, zaś ich pierścienie powleczono warstwą węglową o twardości diamentu (DLC). Obniżono też stopień sprężania (do 15,1, z 15,4 w poprzedniej wersji). Układ wtrysku paliwa pracuje teraz pod wyższym ciśnieniem 2200 barów (2000 barów w poprzednim modelu). Wyposażono go też w nową, bardziej precyzyjną i wydajniejszą pompę. Udoskonalono także układ chłodzenia, a w nowym układzie wydechowym zastosowano filtr cząstek stałych (DPF) i technologię selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Całość charakteryzuje się bardziej zwartą budową i zapewnia niższą emisję tlenków azotu.
Nissan Navara Double Cab_Blue_Iceland_Interior 1-1200x800Nowa skrzynia oferuje też znacznie wyższy poziom komfortu i precyzji zmiany przełożeń. Jest to zasługa cięgien sterujących, krótszej dźwigni zmiany biegów, udoskonalonego systemu synchronizacji oraz ograniczenia wibracji. Nowa przekładnia charakteryzuje się także bardziej konwencjonalnym układem przełożeń – bieg wsteczny znajduje się obok „jedynki”. Zmienione wartości przełożeń przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i obniżenia poziomu hałasu w czasie jazdy autostradowej. Udoskonalono także 7biegową przekładnię automatyczną, która oferuje teraz wyższy poziom komfortu i kultury pracy, a także dynamiczniej reaguje na polecenia kierowcy.
Jak powiedział Paolo D’Ettore, dyrektor działu lekkich pojazdów użytkowych, :„Nowa Navara została zaprojektowana z wykorzystaniem 80 lat doświadczeń, jakie Nissan posiada w budowaniu solidnych i praktycznych pick-upów. Jest to całkowicie nowy, fascynujący etap w historii tego modelu”

Nissan Navara Double Cab_Blue_Iceland_Dynamic Offroad 10-1200x800
Więcej na temat modelu dowiecie się Państwo u naszych autoryzowanych dealerów Nissana pod nazwą Japan Motors: w Bielsku-Białej, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Sosnowcu, Warszawie i dwa w Krakowie (CM Jasnogórska, CM Krzemionki) 

Poprzedni wpis Następny wpis