Opel pochwalił się wynikami w tunelu aerodynamicznym nowej Corsy. Tak jak to miało miejsce kilka lat temu odnośnie Astry. Jednak w przeciwieństwie do kompaktowego modelu, Corsa uzyskała wynik rekordowy. Najlepszy w segmencie B.

Z wynikiem 0,29 nowy Opel Corsa jest najbardziej opływowym autem segmentu B na rynku. Jednym z niewielu hatchbacków, którym udało się zejść poniżej bariery 0,30. W porównaniu z poprzednim modelem zmniejszono również powierzchnię czołową do zaledwie 2,13 m2.

Optymalizację pod kątem opływającego auto powietrza prowadzono w tunelu aerodynamicznym Instytutu Badawczego Techniki Motoryzacyjnej i Silników Samochodowych przy Uniwersytecie w Stuttgarcie. W związku z wyzwaniem jakim jest redukcja emisji CO2, właściwości aerodynamiczne nabierają ogromnego znaczenia przy projektowaniu nowych modeli. Mały opór powietrza oznacza, że przy wyższej prędkości samochód potrzebuje mniej energii (paliwa) do jazdy. Obniżenie oporu powietrza o 10 proc. skutkuje zmniejszeniem spalania o około 2 proc. w nowym europejskim cyklu jazdy (NEDC) lub nawet o 5 proc. w czasie jazdy z prędkością 130 km/h.

2019 Opel Corsa

Jak uzyskano taki wynik?

Kluczowym elementem jest podwozie, które dzięki płaskim panelom zamontowanym od komory silnika do tylnej osi łatwiej przepływa pod autem. Rolę odgrywają także spojlery przy krawędzi dachu. Co ważne, auto będzie oferowane z dwoma wariantami spojlerów. Jeden z nich będzie ograniczał opór aerodynamiczny, drugi zadba o większy docisk tylnej osi.

W nowej Corsie zastosowano także aktywną żaluzję wlotu powietrza do komory silnika. Zamyka się ona automatycznie, kiedy jednostka nie potrzebuje dodatkowego chłodzenia. Wówczas opór maleje. Dzieje się to głównie przy wysokich prędkościach.  Jest to rozwiązanie stosowane w autach wyższej klasy.

 

Poprzedni wpis Następny wpis