Niebawem do oferty Opla i modelu Grandland X wejdzie bardzo ekonomiczna jednostka napędowa 1.5, która już teraz spełnia surową normę emisji Euro 6d-temp.

Norma ta zacznie obowiązywać od września 2019 roku, a nowy diesel 1.5  jest odpowiedzią na potencjalny zakaz użytkowania takich silników na terenach miejskich. Opla Grandlanda X nie będzie to dotyczyć. Jest to możliwe dzięki połączeniu innowacyjnego katalizatora utleniającego / absorbera NOx z selektywną redukcją katalityczną (SCR).  Absorber NOx działa jako katalizator rozruchu zimnego silnika, ograniczając emisję tlenków azotu w temperaturach poniżej temperatury aktywacji układu SCR.

New 1.5-litre diesel for Opel Grandland X

Nowa jednostka pomimo mniejszej pojemności rozwija moc 130 KM (+10 KM w stosunku do 1.6) oraz moment obrotowy o maksymalnej wartości 300 Nm przy 1750 obr./min. W połączeniu z sześciobiegową przekładnią manualną ma zużywać 4,7 l/100 km w cyklu miejskim, 3,8-3,9 poza miastem i 4,1-4,2 w cyklu mieszanym. Emisja CO2 ma wynosić 108-110 g/km.

Motor 1.5 jest gruntownie zmodernizowany w porównaniu ze starszym 1.6. Ma głowicę cylindrów zintegrowaną z kolektorem dolotowym oraz skrzynię korbową z aluminium. Układ Common Rail pracuje na ciśnieniu 2000 bar, a wtryskiwacze mają po osiem otworów. Oczywiście turbosprężarkę wyposażono w układ zmiennej geometrii turbiny, w tym przypadku sterowany elektronicznie. Nowy silnik jest także lżejszy.

New 1.5-litre diesel for Opel Grandland X

Jako opcja do jednostki 1.5 będzie oferowana ośmiobiegowa automatyczna skrzynia, gwarantująca szeroki zakres przełożeń i ich płynniejszą niż dotychczas zmianę. To oraz niski współczynnik tarcia ma wpływ na oszczędność paliwową w mieście, gdzie Grandland X wyposażony w tę konstrukcję ma zużywać 4,4-4,5 l/100 km. Poza miastem i w cyklu mieszanym zużycie paliwa jest podobne jak z przekładnią manualną.

Przypominam też o niedawno wprowadzonym silniku Diesla 2.0 o mocy 177 KM i momencie obrotowym o wartości 400 Nm. Zużywa średnio 4,8-4,9 l/100 km i również spełnia rygorystyczną normę Euro 6d-temp. Do 2020 r. firma Opel planuje także wprowadzić do swojej oferty Grandlanda X w wersji hybrydowej PHEV, z możliwością ładowania baterii z sieci.

Umów się na jazdę testową Oplem Grandlandem X!

Zobacz nasz test Opla Grandlanda X 1.6 CDTi

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9Zsuk1SaD-M&t=2s[/youtube]

Poprzedni wpis Następny wpis