Nazwisko Adama Opla, zanim zaczęło firmować jedne z najpopularniejszych samochodów, utożsamiano z … produkcją maszyn do szycia. Zamiłowanie do techniki i talent zaowocowały w 1862, kiedy to zbudował własną maszynę. Firma szybko znalazła poparcie na rynku i piętnaście lat później produkowała rocznie 18 000 maszyn do szycia. Jednocześnie Opel zainteresował się pojazdami jeżdżącymi. Początkowo spróbował swoich sił w produkcji bicykli i … niestety był to jedyny pojazd wyprodukowany przez Adama Opla. Umarł w roku 1895 w rodzinnym Russelheim, które wkrótce miało stać się stolicą montażu samochodów.
Trzy lata po śmierci założyciela firmy, jego dwaj synowie Fritz i Wilhelm podróżując po Niemczech trafili do Dessau. Tam w małym warsztacie Friedricha Lutzmanna stał, zasłonięty przed oczyma ciekawskich, trójkołowiec – “Strzała”. Lutzmann osobiście pokazał braciom swoje dzieło. Zamontowany w Strzale silnik o mocy 3,5 KM (zamontowano go z tylu) upodabniał go nieco do konstrukcji pojazdu Benza, ale zawieszenie kół bazowało raczej na podobnych pojazdach produkcji francuskiej. Panowie Opel, szukający właśnie możliwości nowych inwestycji, z zainteresowaniem obejrzeli projekt i … zaproponowali współpracę. Tak rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu “Opel System Lutzmann” i historię jednej z największych firm Europy.

1899 Opel Patentmotorwagen System Lutzmann - Opel Classic Collection
1899 Opel Patentmotorwagen System Lutzmann – Opel Classic Collection

„Patentmotorwagen System Lutzmann”.
Raczkująca branża motoryzacyjna rozwijała się szybko i gwałtownie. Pierwsze modele były bezpośrednimi następcami konnych powozów, ale firma Opel już w 1909 roku wprowadziła na rynek niezwykle nowoczesny jak na owe czasy mały samochód w wyjątkowo konkurencyjnej cenie 3950 marek. 4/8 PS Opel „Doktorwagen” był wyposażony w zaprojektowany i produkowany przez Opla 4-cylindrowy silnik rzędowy. Tak oto samochód przestał być prestiżową zabawką dla bogatych i sławnych, a stał się przystępnym cenowo rozwiązaniem zapewniającym mobilność szerokiej rzeszy użytkowników.
Firma Opel jako pierwszy niemiecki producent samochodów wprowadziła wysoce efektywny system produkcji na linii montażowej już w 1924 roku, dzięki czemu Opel 4/12 PS „Laubfrosch” (niem.: rzekotka drzewna; gatunek żaby) i późniejsze odmiany Opla 4 PS stały się bestsellerami. Produkowane na linii montażowej dwumiejscowe auto rozwijające prędkość 60 km/h można było kupić za 3900 złotych marek. Później „samochód dla wszystkich” kosztował 1930 reichsmarek.

carpixel.net-1969-opel-diplomat-93011-hd

Od Olympii Rekord do modeli KAD: samochody ery cudu gospodarczego
Pierwszym nowym powojennym Oplem była Olympia Rekord — w 1953 roku zapoczątkowała nową erę pontonowym nadwoziem i bogato chromowanym przodem przypominającym paszczę rekina. Wraz z nią zadebiutował także nowy typ samochodu — luksusowe rodzinne kombi Olympia Rekord Caravan. Sukces kontynuowała „wielka trójka”. W 1964 roku firma zaoferowała luksusowe modele Kapitän, Admiral i Diplomat. Druga generacja KAD-ów wyróżniała się wyjątkowym poziomem komfortu jazdy dzięki legendarnej tylnej osi de Dion. W 1968 roku Opel wprowadził bezpieczną kolumnę kierownicy we wszystkich modelach osobowych. Była to jedna z innowacji stanowiących odpowiedź na rosnące natężenie ruchu drogowego.
W czerwcu 1964 roku Opel jako pierwszy europejski producent uruchomił własną nowoczesną pracownię projektową z prawdziwego zdarzenia. Zaledwie rok później pierwszy samochód koncepcyjny na kontynencie — Experimental GT — zadebiutował na Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie. Po kolejnych 3 latach u dealerów Opla można było kupić seryjnego Opla GT. Tak narodziła się legenda wśród samochodów sportowych
Kultowy model stał się dostępny dla szerokiego grona odbiorców dzięki masowej produkcji i okazał się kolejnym hitem z Rüsselsheim.

opel-corsa-ev-01-b83d47de384de43,0,0,0,0
Od Corsy do Ampery: bestselerowe i przyjazne dla środowiska modele wyznaczające trendy
W 1982 roku Opel odniósł wielki sukces dzięki małemu samochodowi. Corsa A uzupełniła ofertę firmy, zgrabnie wpasowując się poniżej Kadetta. Corsa była imponującym przykładem na to, jak można maksymalnie wykorzystać małą przestrzeń bez uszczerbku dla przyjemności z jazdy czy efektywności. Każda kolejna generacja Corsy (od A do E) przyczyniała się do demokratyzacji indywidualnej mobilności. Do dziś zarejestrowano prawie 14 milionów Opli Corsa. W 2019 roku pojawiła się nowa generacja Corsy, aby dopisać kolejny rozdział historii modelu. Model jest oferowany także w wersji w pełni elektrycznej.
W 1989 roku Opel znów pokazał, że potrafi szybko wdrożyć do produkcji innowacje przyjazne dla klimatu. Firma z Rüsselsheim jako pierwsza w Europie zaczęła standardowo wyposażać wszystkie swoje modele, od dużych sedanów do małych samochodów, w trójfunkcyjne katalizatory. Opel był również pierwszym producentem samochodów, który wprowadził recykling tworzyw sztucznych.
Kolejny trendsetter zadebiutował w 2009 roku na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie. Był to Opel Ampera, który na nowo zdefiniował elektryczną motoryzację. Europejski Samochód Roku 2012 miał napęd elektryczny, a także własne pokładowe źródło energii, stanowiące tzw. przedłużacz zasięgu. Dzięki niemu Ampera była równie niezależna od stacji ładowania co konwencjonalny samochód osobowy. Kolejną generację samochodu elektrycznego Opel przedstawił w 2016 roku na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu. Elektryczny zasięg Ampery-e, wyposażonej w najnowocześniejszy akumulator litowo-jonowy, wynosi 423 kilometry (wg WLTP), a silnik elektryczny o mocy 150 kW/204 KM zapewnia przyspieszenie godne samochodu sportowego.

opel-grandland-x-hybrid4-510436 (1)

Od Mokki do Grandlanda X: fenomen SUV-ów
Dziś triumfy święcą samochody sportowo-użytkowe. Klienci chcą siedzieć za kierownicą nieco wyżej, aby lepiej widzieć to, co dzieje się na drodze oraz w pełni korzystać z uroków przygody. Od 2012 roku firma Opel oferuje unikatowy w segmencie B model Mokka. Atrakcyjny samochód, dostępny opcjonalnie z napędem na wszystkie koła, od początku cieszy się ogromnym powodzeniem. W 2017 roku dołączył do niego Crossland X oraz większy brat Grandland X. W 2019 roku światową premierę miał Grandland X PHEV — pierwszy Opel z napędem hybrydowym plug-in.
A wszystko zaczęło się od produkcji maszyn do szycia…

Poprzedni wpis Następny wpis