elektryczny kamper Opla

Opel wzbogaci się o samochód, którego jeszcze w swojej gamie nie miał – o kampera, zbudowanego na bazie modelu Zafira‑e Life. Elektryczny kamper może być idealnym partnerem wakacyjnych wyjazdów czteroosobowej rodziny. Opel Zafira-e Life Crosscamp, wcale nie zakazany owoc prac specjalistycznej kamperowej marki Crosscamp, debiutuje na tegorocznej wystawie Caravan Salon w Düsseldorfie.

Baza do stworzenia kampera – maksimum funkcjonalności

Dwa lata temu, przy pierwszym zapoznaniu z modelem, pisaliśmy, że Opel Zafira‑e Life to zelektryfikowany salon na kołach. Kierowała nami oczywiście myśl o przestronności i funkcjonalności wnętrza, ale nie mogliśmy nawet przypuszczać, co z tej Zafiry wyrośnie. A wyrósł już nie salon, ale domek na kółkach. Musimy w tym miejscu przypomnieć, że nowa Zafira to samochód innego segmentu niż pierwsze dwie generacje modelu. Wcześniejszy minivan stał się po prostu pełnoprawnym vanem, jest bowiem osobową wersją modelu Vivaro. W Wielkiej Brytanii nawet nazywa się Vauxhall Vivaro Life, potencjał wzrostowy samochód miał zatem już od chwili narodzin.

Opel Zafira-e Life posłużył specjalistom uznanej firmy Crosscamp za bazę do stworzenia pełnoprawnego czteroosobowego kampera. Oni dobrze wiedzą, jak zapewnić w kamperze funkcjonalność i elastyczność przestrzeni. Opel Zafira-e Life Crosscamp Flex mieści wszystko, czego potrzebujemy nie tylko na wyjazdy weekendowe, ale także na dłuższy urlop. Przepraszamy, może nie wszystko, bo przy wyładowaniu auta na bogato sprzętem turystycznym nadmuchany jednorożec może się jednak nie zmieścić. Crosscamp Flex ma na pokładzie przednie fotele obracane o 180 stopni, aneks kuchenny ze zlewozmywakiem i kuchenką gazową, szafki, schowki, pojemniki. Tylną kanapę łatwo przekształcimy w dwuosobowe łóżka, a dwa kolejne miejsca do spania uzyskamy pod podnoszonym dachem.

elektryczny kamper Opel Zafira-e Life Crosscamp Flex

Opel Zafira-e Life Crosscamp Flex – pełnia elektryki

Zafira-e Life to wdzięczna baza do budowy kampera nie tylko z uwagi na przestrzeń, którą zapewnia. Naturalnie cenny jest zeroemisyjny napęd, bo samochód nie ciągnie za sobą śladu węglowego. A przecież w wypoczywaniu kamperem zależy nam na tym, by zbliżać się do natury, a oddalać się od smogu. Zasięg do 322 kilometrów (oczywiście, że według cyklu WLTP) zapewnia litowo-jonowy akumulator trakcyjny o pojemności 75 kWh. Bateria jest umieszczona pod podłogą z korzyścią nie tylko dla przestrzeni ale też stabilności samochodu na drodze. Naładujemy ją rzecz jasna z ładowarki naściennej, szybkiej ładowarki a także z domowego gniazdka. Jeśli będziemy ładować prądem stałym z mocą 100 kW, to 80 procent pojemności akumulatora osiągniemy w około 48 minut. W samochodzie mamy też akumulator pomocniczy 95 Ah, którym zasilimy oświetlenie, chłodziarkę oraz gniazdo USB do ładowania wszystkiego innego.

Kamper Opel Zafira-e Life ma oczywiście wszystkie te same systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy co nie-kamper. Są zatem funkcja ostrzegania przed najechaniem na pojazd poprzedzający, system hamowania awaryjnego, system wykrywania zmęczenia kierowcy oraz asystent pasa ruchu. Jest też system rozpoznający znaki drogowe sprzężony z póładaptacyjnym tempomatem.

Crosscamp Flex ma trafić do salonów Opla w 2023 roku, ponadto marka planuje także zaoferowanie elektrycznego miejskiego kampera Crosscamp Lite.

Władysław Adamczyk

 

elektryczny kamper Opel Zafira-e Life Crosscamp Flex
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!