W miniony weekend rajdowa kawalkada mistrzostw świata zawitała do naszego kraju, gdzie na bardzo szybkich, wymagających odwagi odcinkach specjalnych zespół Hyundai Motorsport zdobył pierwsze i drugie miejsce. Pogoda nie sprzyjała kibicom, ale koreańskiemu zespołowi najwyraźniej tak. 

Thierry Neuville walczył o prowadzenie od samego początku Rajdu Polski z Jarim-Mattin Latvalą i przejął je po dziewiątym odcinku specjalnym. Potem jego jedynym rywalem pozostał Ott Tanak, który uwielbia nasze trasy i z niecierpliwością czekał na ten rajd. Estończyk jadący Fordem Fiestą WRC prawie do samej mety nie dał Neuville’owi chwili wytchnienia, aż do odcinka Paprotki. Na próbie nr 21 uderzył w drzewo i uszkodził samochód. Co prawda pojawił się na mecie odcinka, ale następnego nie ukończył.

2017 FIA World Rally Championship  Round 08, Rally Poland 29 June - 02 July 2017  Hayden Paddon, Seb Marshall, Hyundai i20 Coupe WRC    Photographer: Sarah Vessely  Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Duża strata jaką zaliczył kierowca M-Sportu dała drugie miejsce Haydenowi Paddonowi, który przez cały rajd utrzymywał wysokie tempo i sukcesywnie odrabiał straty z pierwszego dnia (szóste miejsce), co etap zyskując dwie pozycje. Dla Nowozelandczyka drugie miejsce na mecie tego rajdu było bardzo ważne w tym sezonie, w którym nie prezentował takiej formy jak w zeszłym roku.

 Nie potrafię powiedzieć jak bardzo mi ulżyło. To jest jak wygrana po sezonie, jaki mieliśmy. Dzięki Sebowi [Marshallowi, pilotowi przyp. red.] za dobrą robotę i gratulacje dla jego pierwszego podium WRC. – powiedział na mecie Hayden Paddon.

2017 FIA World Rally Championship Round 08, Rally Poland 26 June - 02 July 2017 Day 2 Action Dani Sordo, Marc Marti, Hyundai i20 Coupe WRC Dani Sordo, Marc Martí, Hyundai i20 Coupe WRC Photographer: Helena El Mokni Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Dobrą pracę wykonał także Dani Sordo, który uplasował się na czwartym miejscu na mecie. Konsekwentnie piął się do góry i poza kolegami z zespołu wyprzedził go tylko Sebastien Ogier.

Wyniki Rajdu Polski 2017

1. T. Neuville/N. Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 2:40:46.1
2. H. Paddon/S. Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1:23.9
3. S. Ogier/J. Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +2:20.8
4. D. Sordo/M. Martí (Hyundai i20 Coupe WRC) +2:47.4
5. S. Lefebvre/G. Moreau (Citroën C3 WRC) +3:11.8
6. T. Suninen/M. Markkula (Ford Fiesta WRC) +3:16.8
7. M. Østberg/O. Floene (Ford Fiesta WRC) +3:39.6
8. E. Evans/D. Barritt (Ford Fiesta WRC) +4:39.1
9. A. Mikkelsen/A. Jaeger (Citroën C3 WRC) +4:43.5
10. J. Hänninen/K. Lindstrom (Toyota Yaris WRC) +4:53.7

2017POLAND_RM_099

Po świetnym wyniku w Polsce, Thierry Neuville będący już wcześniej wiceliderem klasyfikacji kierowców, zmniejszył stratę do mistrza świata z 18 do 11 punktów. Również w klasyfikacji producentów, Hyundai Motorsport zyskał sporo punktów i do liderów M-Sportu traci traci już tylko 22 punkty.

Poprzedni wpis Następny wpis