miasto, ulica
fot. Tokyoform, lic. CC

Święta minęły w mgnieniu oka. To oznacza, że mamy już koniec miesiąca, czyli czas na grudniowe podsumowanie wydarzeń rynkowych i prawnych.

Hyundai i10 nagrodzony w Autobest 2014

Nagroda Autobest przyznawana jest na podstawie 13 kryteriów, między innymi ceny, stylistyki, specyfikacji i serwisowania samochodu. Auta oceniane są przez dziennikarzy motoryzacyjnych z 15 państw z rynkami wschodzącymi Europy Środkowej i Wschodniej.

Hyundai i10 najnowszej generacji szczególnie przypadł do gustów jury ze względu na bardzo dobre właściwości jezdne oraz bardzo dobrą jak na segment A jakość wykonania. Nie bez znaczenia z pewnością pozostał fakt, że jest to auto bardzo silnie promowane jako europejskie, chociaż marka pochodzi z Korei Południowej. Jego produkcja będzie odbywać się między innymi z Turcji.

Motocykle na buspasy

W Krakowie dojdzie wreszcie do tego, o czym marzy wielu motocyklistów w Polsce. Od nowego roku na buspasy zostaną wpuszczeni motocykliści. Będą mogli legalnie przemieszczać się jednośladami trasami, które niedostępne są dla samochodów. Władze Krakowa podjęły tę decyzję między innymi ze względu na bezpieczeństwo motocyklistów.

Teraz pozostaje czekać na dwa kolejne kroki. Pierwszym będzie wpuszczenie na buspasy aut hybrydowych i elektrycznych, jak ma to miejsce w wielu europejskich miastach. Drugi krok to rozprzestrzenienie pomysłu wpuszczenia jednośladów na buspasy w całym kraju.

Komunikacja z kierowcami na zakopiance

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła na cieszącej się złą sławą trasie dojazdowej do Zakopanego system, który automatycznie będzie informował kierowców o aktualnej sytuacji na drodze. Co ciekawe, system ten będzie komunikował się z prowadzącymi auta poprzez radio CB.

Komunikaty obejmują kilka podstawowych informacji. GDDKiA nadaje wiadomości między innymi o czasach przejazdu, korkach i wypadkach.

Nowe testy Euro NCAP

Organizacja Euro NCAP przeprowadziła testy zderzeniowe 11 nowych modeli. Znalazły się wśród nich samochody oferowane przez Grupę PGD. Bardzo dobre wyniki osiągnęło Mitsubishi Outlander. Zdobyło ono 5 gwiazdek. Jego szczegółowe oceny to: 88% w testach bezpieczeństwa pasażerów, 84% za bezpieczeństwo dzieci, 64% przy potrąceniu pieszych i 81% za dodatkowe systemy ochronne.

Po 4 gwiazdki otrzymał Ford EcoSport oraz Nissan Note. 5 gwiazdek, podobnie jak Outlander otrzymał Ford Tourneo Connect oraz Infiniti Q50.

Hyundai i10 nominowany do tytułu World Car of the Year 2014

Kolejny sukces małego Hyundaia? Niewykluczone. Miejski malec, który jest najnowszym członkiem rodziny Hyundaia, znalazł się na liście samochodów nominowanych do tytułu WCOTY 2014.

Boże Narodzenie na drogach

Niestety jak co roku statystyki drogowe po świętach są fatalne. Policja podała, że w 154 wypadkach zginęło 17 osób a 174 zostały ranne. Źle prezentują się też wyniki badań trzeźwości kierowców. Policja zatrzymała 567 osób prowadzących pod wpływem alkoholu.

Nowe samochody polskiej policji

Do służby zostały wprowadzone nowe nieoznakowane samochody. Są to Volkswageny Passaty z V6 o pojemności 3,6 l i mocy 300 KM. 12 nowych egzemplarzy trafiło do województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Wszystkie maszyny zostały wyposażone w podwójne wideorejestratory. Nowe nieoznakowane radiowozy mogą nagrywać inne samochody zarówno z przodu jak i z tyłu.

Tani koniec roku na stacjach paliw

Grudzień nie był stabilnym miesiącem pod względem cen na stacjach. Tydzień temu nastąpił niewielki skok. Teraz sytuacja powoli wraca do stanu sprzed chwilowych podwyżek. Ustabilizowały się ceny oleju napędowego oraz benzyny 98-oktanowej. W stosunku do poprzedniego stanu nieco staniała Pb95 oraz LPG.

Aktualne ceny detaliczne paliw (31 grudnia 2013):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,32
Pb 98 5,59
ON 5,39
LPG 2,67
Poprzedni wpis Następny wpis