Autostrada | fot. gddkia.gov.pl
Autostrada | fot. gddkia.gov.pl

Luty dobiegł końca. Jak co miesiąc oznacza to podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynku samochodowym oraz zmian w przepisach.

GITD stworzy 29 miejsc odcinkowej kontroli prędkości

Na razie zaplanowano jedynie lokalizacje, w których będzie prowadzony pomiar. Nieznani są wykonawcy ani daty uruchomienia poszczególnych punktów pomiarowych. Szczegółowe ustalenia zostaną dokonane prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Mówi się, że pierwsze kontrole odcinkowe ruszą w drugiej połowie 2014 roku. To jednak tylko wstępne szacunki.

Dla kierowców istotne jest nie tylko kiedy, ale też gdzie pojawią się bramki kontrolne. Główny Inspektorat Transportu Drogowego podał listę miejsc wraz z długościami odcinków pomiarowych. Możecie ją pobrać w postaci pliku PDF.

Rząd zachęci do zakupu nowych aut

Minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że rząd będzie szukał rozwiązań zachęcających Polaków do częstszego kupowania nowych samochodów. Ma to na celu obniżenie średniego wieku samochodów, który obecnie wynosi w Polsce 14 lat.

Do tej pory wszystkie tego typu próby zakończyły się fiaskiem, co przyznaje sam minister. Nie zdradza on jednak, jaki plan rząd ma w tej chwili. Rozwiązania mogą bazować zarówno na zachęcaniu dilerów do redukcji cen, jak i dofinansowaniu nabywców.

Ford Ka najtańszym samochodem na polskim rynku

Z pewnością w zachęcaniu Polaków do kupowania nowych samochodów pomogą dilerzy, skorzy do znacznego obniżania cen. Taką niespodziankę zrobił Ford, który ma teraz w ofercie najtańszy nowy samochód na polskim rynku. Ka z 1,2-litrowym silnikiem rozwijającym 69 KM oraz wyposażeniem na poziomie Trend kosztuje 25 650 zł.

Warszawskie buspasy dla motocyklistów?

Po grudniowej rewolucji w Krakowie być może przyjdzie czas także na Warszawę. Wiceprezydent stolicy uznał wpuszczenie motocyklistów na buspasy za rozwiązanie możliwe. Szanse na taką zmianę w przepisach są duże, ponieważ sam wiceprezydent Jarosław Dąbrowski jest motocyklistą.

sfgate.com
sfgate.com

Prawne dopuszczenie motocyklistów do korzystania z buspasów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na miejskich ulicach. Motocykle, które zajmują niewiele miejsca, mogłyby swobodnie przemieszczać się w wolnej przestrzeni, nie blokując autobusów i jednocześnie nie ryzykując niebezpiecznej jazdy między samochodami.

Samochody Grupy PGD wśród ćwierćfinalistów plebiscytu World Car of the Year

Zwycięzcy prestiżowego plebiscytu zostaną ogłoszeni 17 kwietnia podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku. Wcześniej, 4 marca, czeka nas ogłoszenie półfinalistów. Nastąpi to na targach samochodowych w Genewie.

Wśród pretendentów do nagrody głównej znalazł się między innymi Ford Mondeo oraz Infiniti Q50. Grupa PGD ma swojego przedstawiciela również w stawce ćwierćfinalistów w kategorii Światowy Sportowy Samochód Roku 2014. Jest nim Ford Fiesta ST. Warto też wspomnieć o Mitsubishi Outlander PHEV, który znalazł się już w półfinale wśród pretendentów do tytułu Światowego Ekologicznego Samochodu Roku 2014.

Ford Focus królem chińskiego, rekordowego rynku

Najnowsze statystyki pokazały, że samochodowy rynek chiński w ubiegłym roku był najbardziej chłonny na całym świecie. W salonach sprzedano około 30 mln samochodów osobowych. Drugi w rankingu rynek amerykański wykazał się dwa razy mniejszą sprzedażą. Dla porównania w Polsce w tym samym okresie sprzedano 290 tys. aut, a na całym świecie 83 mln.

Najlepiej na chińskim rynku poradził sobie kompaktowy Ford Focus. Chińczycy nabyli aż 403 tys. egzemplarzy tego auta.

Rynek paliw w lutym stabilny

Wbrew wcześniejszym ocenom ekspertów rynek paliw w Polsce okazał się stosunkowo stabilny. Co najważniejsze dla kierowców, nie doszło do podwyżek. Ceny paliw nie były wysokie głównie dzięki mocnej złotówce oraz sprzedawcom, którzy zdecydowali się na redukcję swoich marż.

Aktualne ceny detaliczne paliw (26 lutego 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,31
Pb 98 5,58
ON 5,35
LPG 2,66
Poprzedni wpis Następny wpis