Październik już za nami, zatem czas na podsumowanie miesiąca. Intensywne 31 dni obfitowało w nowości w prawie i na rynku. Jak co miesiąc podajemy również aktualne i prognozowane ceny paliw.

Fiat robi zakupy

Fiat przejął drugą połowę udziałów w VM Motori – włoskim producencie silników wysokoprężnych. Do tej pory torcik w postaci fabryki o powierzchni 85 tys. m2, zatrudniającej 1150 osób i produkującej 90 tys. jednostek rocznie Włosi dzielili z General Motors. Fiat za nową część udziałów zapłacił 34,1 mln euro.

Silniki VM Motori trafiają między innymi do Jeepów, Chryslerów, Lancii, londyńskich taksówek i Maserati. Oprócz motoryzacji, Włosi napędzają także marynarkę, rolnictwo i inne gałęzie przemysłu.

Nowy malec od Hyundaia

Hyundai wprowadza na rynek nową generację modelu i10. To jedno z nowych, przełomowych aut dla marki. Koreański producent chce ze znacznie większą siłą niż do tej pory wkroczyć na rynek europejski. Dlatego i10 nie dość, że było projektowane zgodnie z oczekiwaniami klientów ze Starego Kontynentu, to również tutaj powstawało, było testowane i będzie produkowane.

Ceny nowego i10 zaczynają się od 35 900 zł. W tej cenie otrzymamy auto z litrowym silnikiem o mocy 66 KM. Za mocniejszą, 1,25-litrową jednostkę, rozwijającą 87 KM, w podstawowej wersji wyposażeniowej trzeba będzie zapłacić 37 900 zł.

Coraz więcej aut elektrycznych

Brytyjska agencja ABI Research na podstawie przeprowadzonych badań oraz oceny rynku przewiduje, że sprzedaż samochodów zasilanych wyłącznie prądem, będzie co roku wzrastać o około 48 proc. Obecnie szacuje się, że w 2013 sprzedaż gniazdkowozów wyniesie około 150 tys. egzemplarzy. Zgodnie z powyższymi przewidywaniami, w 2020 roku liczba ta wzrośnie do około 2,36 mln sztuk.

Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli rozwój infrastruktury przestanie nadążać za potrzebami nabywców. Obecnie jednym z największych problemów aut z napędem elektrycznym, niewspomaganych silnikami spalinowymi, jest właśnie brak dostatecznej liczby punktów ładowania oraz czas uzupełniania zapasów energii.

Lżejsze traktowane rowerzystów

17 listopada prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację przepisów Kodeksu Drogowego. Najgłośniej komentowaną zmianą jest wprowadzenie mniej surowych kar dla rowerzystów, kierujących jednośladami w stanie nietrzeźwości. Nie będzie to już przestępstwem, a jedynie wykroczeniem. Do tej pory kierującym jednośladami pod wpływem alkoholu groziła kara pozbawienia wolności i właśnie ona, często w dosyć surowym stopniu, była stosowana przez sądy.

Rowerzyście za takie przewinienie będzie grozić areszt od 5 do 30 dni lub grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł. Przepisy wejdą wżycie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Znakomite wyniki Maserati

Kolejny plus dla koncernu Fiata. Maserati, jedna z kilku egzotycznych marek, których właścicielem jest włoski koncern, pnie się na szczyt swoich możliwości. W ciągu ostatnich lat firma z trójzębem w logo sprzedawała około 6000 samochodów rocznie. Rekordowym rokiem był 2008, kiedy do klientów trafiło 9000 Maserati. Najnowsze, niezwykle ambitne plany zakładają, że do 2015 roku firma zwiększy sprzedaż do poziomu 50 tys. sztuk rocznie.

Maserati jest na dobrej drodze do realizacji tego założenia. Przez pierwsze 9 miesięcy 2013 roku Włosi znaleźli aż 22,5 tys. klientów.

Dalszy ciąg spadków cen paliw

Początek nurkowania cen detalicznych paliw miał miejsce jeszcze we wrześniu. Trwa on nieprzerwanie do teraz. Wiele osób obawiało się, że sielanka skończy się wraz z nadejściem pierwszego listopadowego długiego weekendu. Specjaliści przewidują jednak dalszy spadek cen.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (30 października 2013):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,42
Pb 98 5,68
ON 5,49
LPG 2,59
Poprzedni wpis Następny wpis