Wybierz markę

Poprawa kondycji polskiego rynku nowych samochodów dzięki wielkim zakupom flotowym, planowane i wprowadzane zmiany w przepisach oraz zmiany cen paliw. To wszystko oraz inne wiadomości w podsumowaniu sierpnia.

Floty napędziły rynek

Sprzedawcy nowych samochodów zauważyli wyraźne ożywienie rynku. Dobra wiadomość jest taka, że nie był to tylko chwilowy zryw w ostatnim miesiącu. Wzrost sprzedaży nowych aut odnotowano w całym pierwszym półroczu 2013. Poprawa w stosunku do analogicznego okresu w 2012 wyniosła 1,6 proc. Od początku roku 2013 zarejestrowano 172,3 tys. nowych aut. Jeśli porównać na tej samej zasadzie okres od 1 do 31 lipca, wzrost sprzedaży wyniósł 17,7 proc.

Do producentów, którzy zyskali najwięcej, zalicza się między innymi Hyundai. W lipcu koreańska marka sprzedała w Polsce o 50 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej. W bardzo dobrej sytuacji są też Ford, Kia i kilku innych producentów.

Skąd wziął się zwiększony ruch w salonach? Producenci zgodnie mówią, że wzrost sprzedaży to wynik znacznego zainteresowania samochodami wśród klientów flotowych. To dobry znak. Takie ożywienie wśród przedsiębiorców może oznaczać, że najbliższe miesiące będą korzystne dla polskiej gospodarki. Pozostaje mieć nadzieję, że na chwilowym pobudzeniu w branży motoryzacyjnej wzrosty słupków się nie skończą.

Mandaty na podstawie monitoringu

Policja szuka kolejnych sposobów na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Jak się okazało, teraz do fotoradarów, nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami i innych urządzeń wykorzystywanych do tej pory dołączył miejski monitoring.

fotoradar (fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego)
fotoradar (fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego)

Operatorzy są zobowiązani do rejestrowania najbardziej rażących zachowań kierowców, które są niezgodne z przepisami. Materiały filmowe wysyłane są policji, która na ich podstawie wystawia mandaty. Tylko w jednej warszawskiej dzielnicy w ciągu 3 miesięcy funkcjonariusze ukarali z pomocą wideo z monitoringu 18 kierowców.

Polskie drogi fatalne w ocenie międzynarodowych ekspertów

Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego każdego roku (od 1979) przygotowują Globalny Raport Konkurencyjności. Zawiera on między innymi ocenę jakości infrastruktury. Obejmuje ona zarówno zwykłe drogi, jak i szlaki kolejowe oraz lotniska. Po ocenie dostępu do infrastruktury, wygody i bezpieczeństwa podróżowania Polska zajęła w tej kategorii 79 lokatę na 144 zbadane państwa. Przed nami uplasowały się między innymi Kazachstan, Kambodża, Rwanda i Nambia. Tymczasem naszym południowym sąsiadom, Czechom, przypadło 28. miejsce.

Oddzielny ranking jakości dróg to jeszcze większy dramat. Polska znajduje się za Brundi, Lesotho, Tanzanią i wieloma innymi krajami z różnych stron świata. Zajęliśmy 124 pozycję.

Fatalne statystyki po długim weekendzie

Sierpniowy długi weekend przyniósł tragiczne statystyki. Nie brakowało kierowców jeżdżących brawurowo oraz wsiadających za kierownicę na podwójnym gazie. W 507 wypadkach zginęło 47 osób, 634 zostały ranne. Policja zatrzymała ponad 2800 pijanych kierowców. Wszystkie liczby są bardzo zbliżone do statystyk sprzed roku.

Odblaski zostają

Nowe przepisy, które mają zostać wprowadzone rok po podpisaniu nowelizacji ustawy przez prezydenta, mówią, że wszyscy piesi, którzy poruszają się po zmroku na drogach poza obszarem zabudowanym, muszą nosić elementy odblaskowe. Ten obowiązek chciał zlikwidować Senat. Taki był cel poprawek do nowelizacji. Na szczęście Sejm odrzucił tę propozycję, stając tym samym po stronie bezpieczeństwa pieszych.

Syryjski konflikt odbije się na rynku paliw

Konflikt na Bliskim Wschodzie może przynieść podwyżkę cen paliw. Chociaż Syria nie jest liderem w dostarczaniu ropy, tamtejszy konflikt i tak odbije się na cenach wyświetlanych na słupach informacyjnych przy stacjach paliw. Eksperci szacują, że podwyżki mogą osiągnąć wartości kilkugroszowe.

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

To zła wiadomość, bo sierpień przyniósł delikatny spadek cen oraz ich stabilizację w okolicach drugiej połowy miesiąca. Dopiero w najbliższych tygodniach przekonamy się, jak bardzo na sprzedaży detalicznej odbije się syryjski kryzys.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (31 lipca 2013):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,58
Pb 98 5,89
ON 5,55
LPG 2,33
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!