Wybierz markę

Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami. W styczniu przyszedł czas na kolejne podsumowania minionych 12 miesięcy oraz na nowe pomysły rządu. Które samochody kradziono najczęściej oraz o walce z plagą, której nie ma – czas na podsumowanie stycznia na rynku motoryzacyjnym i w przepisach.

Plaga pijanych kierowców zwalczana alkomatami

Po serii tragicznych wypadków nagłośnionych przez media rząd dostał okazję, by wykazać się w walce z rzekomą plagą. Sęk w tym, że kilka w istocie tragicznych historii rozdmuchano do rozmiarów katastrofy, niczym zimowe przeziębienia do rangi epidemii grypy. Od wielu lat liczba kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu na polskich drogach spada. Coraz mniej jest też wypadków. Krótko mówiąc, polscy kierowcy jeżdżą coraz rozsądniej i tym samym bezpieczniej.

Wbrew statystykom społeczeństwo przyjęło tytuły pojawiające się w mediach, głoszące nadejście plagi pijanych kierowców, jako oczywistą prawdę. To dało pole do popisu rządowi, który natychmiast zareagował. Niestety w dziwaczny sposób. Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie obowiązku posiadania w samochodzie alkomatu. Ma to rzekomo zapobiegać wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Rząd planuje również zaostrzenie kar za jazdę na podwójnym gazie. Wzrosną kary finansowe oraz pozbawienia wolności. Szczególnie mocno będzie piętnowany powrót za kierownicę pijanych kierowców, którzy już raz zostali przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu.

fot. policja.pl

Nowe przepisy – spisywanie licznika przy przeglądzie

Od 1 stycznia podczas badania technicznego na stacji kontroli pojazdów spisywany jest stan licznika. Przepis ten został wprowadzony pod wpływem działania przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce, w tym również sprzedawców zrzeszonych w Związku Dealerów Samochodów.

Zapis ten ma zredukować proceder polegający na cofaniu liczników w sprzedawanych samochodach. Niestety, przewiduje się, że wyeliminuje to problem tylko częściowo. Handlarze będą cofać liczniki jeszcze przed pierwszą rejestracją, a przeciętny Kowalski, któremu będzie zależeć na odmłodzeniu auta, będzie to robił tuż przed przeglądami, regularnie redukując teoretyczny przebieg samochodu.

Karta ratownicza w pojeździe

8 stycznia rozpoczęła się akcja społeczna, która ma na celu rozpowszechnienie kart ratowniczych w maksymalnie dużej liczbie samochodów poruszających się po polskich drogach. Ma to podnieść bezpieczeństwo kierowców i pasażerów poprzez ułatwienie prowadzenia akcji ratunkowych odpowiednim służbom.

Karta ratownicza zawiera informacje dotyczące konstrukcji samochodu. Wskazuje ona służbom ratowniczym między innymi rozmieszczenie wzmocnień karoserii. Dzięki temu strażacy znacznie skuteczniej będą mogli prowadzić akcje uwalniania ofiar wypadków. Karty ratownicze dostępne są u sprzedawców samochodów. Jeśli decydujemy się na jej umieszczenie w pojeździe, w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy należy nakleić naklejkę, która informuje, że w aucie znajduje się specjalna instrukcja. Standardowo przyjęło się, że kartę ratowniczą chowa się za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. Co ciekawe, niektórzy producenci samochodów umieszczają na wewnętrznej części klapek wlewów paliwa kody QR, po zeskanowaniu których otrzymamy dostęp online do wyżej opisanej dokumentacji.

fot. materiały prasowe

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2013

Policja opublikowała statystyki kradzieży obejmujące okres od stycznia do grudnia 2013. W ostatnim roku skradziono 15,6 tys. samochodów, czyli o 640 sztuk mniej niż rok wcześniej. Najczęściej łupem złodziei padał Volkswagen Golf (991 egzemplarzy). Na drugim miejscu uplasował się Volkswagen Passat (681), a na trzeciej pozycji tego niechlubnego rankingu znalazło się Audi A4 (677).

Ekojazda na egzaminie na prawo jazdy?

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chciałoby wprowadzić do oceny umiejętności młodych adeptów sztuki jazdy samochodem również oszczędne prowadzenie auta. Na razie są to tylko wstępne plany, ale już teraz pomysł ten znalazł przede wszystkim przeciwników. Problemem, który będzie trudno rozwiązać, jest sposób oceny stopnia oszczędności.

Samochód roku ADAC – sfałszowano wyniki

Oficjele największego niemieckiego automobilklubu potwierdzili informacje o zmanipulowaniu wyników głosowania na niemiecki samochód roku. Na zwycięzcę oddano nie 34 tys. głosów, tylko aż 10 razy mniej. Natychmiast wyciągnięto konsekwencje personalne, lecz i tak nadwyrężono reputację organizacji, która jako opiniotwórcza powinna cechować się nieskazitelnym wizerunkiem.

fot. ADAC

Spowolnienie spadków na rynku paliw

W styczniu nastąpił ciąg dalszy spadków cen paliw, zapoczątkowany jeszcze w grudniu. Udało się zejść nawet poniżej najniższego w ostatnich miesiącach poziomu z przełomu listopada i grudnia. Niestety, w lutym prawdopodobnie nie zostanie podtrzymane to tempo. W najlepszym wypadku dojdzie do stabilizacji cen, więc chociaż można spodziewać się lokalnych redukcji do poziomu poniżej 5 zł, to średnie ceny raczej nieprędko dobrną do sum z czwórką na przedzie.

Aktualne ceny detaliczne paliw (29 stycznia 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,29
Pb 98 5,58
ON 5,34
LPG 2,67
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!