FSO

Wrzesień to dopiero pierwszy miesiąc po spokojnych wakacjach, a w Polsce już było kilka ważnych z motoryzacyjnego punktu widzenia zdarzeń. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w prawie drogowym oraz istotnych wydarzeń na polskim rynku.

Nadzieje na inwestycje

Początek września przyniósł wiadomość, która przyspieszyła bicie wszystkich motoryzacyjnych serc w Polsce. Dziennik Gazeta Prawna podał, że Magna zainwestuje w FSO na warszawskim Żeraniu. Ekscytacja była ogromna również ze względu na marki, o których się mówiło, że będą produkowane w przywróconej do stanu świetności fabryce. Z linii produkcyjnej miały zjeżdżać Mini i Infiniti. Niestety, przedsiębiorstwo Magna zdementowało tę pogłoskę. Warta miliard złotych inwestycja wciąż czeka na podjęcie decyzji. W walce o nią stają z nami w szranki Węgry i Austria. Obecnie żadna ze stron nie ujawnia, kiedy może dojść do wybrania miejsca otwarcia fabryki kanadyjskiego giganta.

Dla rozczarowanych mam dobrą wiadomość. Polska i tak pod względem inwestycji Magny jest jednym z czołowych graczy. Mamy już aż 9 ich wytwórni.

Policja na parkingach i osiedlach

Mitsubishi L200

Około miesiąca temu zaczęły obowiązywać nowe przepisy kodeksu drogowego. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami obejmują one teraz również obszary oznaczone jako drogi wewnętrzne. Oznacza to, że w świetle prawa nie wolno teraz poruszać się po drogach osiedlowych, parkingach sklepowych itp. bez dokumentów czy rozmawiając przez telefon komórkowy. Policja może w takich przypadkach nakładać dokładnie takie same kary, jakie dotychczas stosowała wyłącznie na drogach publicznych.

Zmiany dotyczą jednak nie tylko kierowców, ale również zarządców dróg, którzy będą musieli prawidłowo oznakować drogi wewnętrzne zgodnie ze znormalizowanymi wzorami. Brak takiego oznakowania grozi grzywną nawet do 20 tys. zł.

Nowy tuner na rynku

Polska w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem producentów aut egzotycznych oraz wysokiej klasy tunerów. Do stawki firm z najwyższych półek działających oficjalnie na naszym rynku dołączyła we wrześniu Gemballa, która podczas Verva Street Racing zaprezentowała dwa modele – zmodyfikowanego McLarena MP4-12C oraz Porsche Cayenne Tornado.

Rowery stop!

Rowerzysta
(fot. roovuu na lic. CC)

W ostatnich dniach września pojawiła się informacja, że parlamentarny zespół do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego pracuje nad wprowadzeniem zmian w kodeksie. Możliwe, że prowadzący jednoślady będą zmuszeni do zatrzymywania się na ścieżce rowerowej przed wjazdem na przejazd przez jezdnię mimo zielonego światła. Tym sposobem parlamentarzyści chcą doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów.

Obecnie kierowcy skręcający w prawo na zielonym świetle muszą bardzo uważać na nadjeżdżające rowery. Niestety, widoczność nie zawsze jest na tyle dobra, by dostrzec rowerzystę. Zmiana w przepisach ma zlikwidować tę problematyczną sytuację.

Złe wyniki sprzedaży

W naszym kraju trwa kryzys w sprzedaży aut osobowych. Ostatni pełny miesiąc, czyli sierpień, przyniósł wynik najgorszy od trzech lat. Sprzedano 18 tys. samochodów osobowych. Są jednak modele, które mimo kryzysu sprzedają się dobrze. 10 najlepszych graczy obejmuje aż 25 proc. rynku. Należą do nich między innymi  Nissan Qashqai i Hyundai ix35. To zwraca uwagę na tendencję Polaków do coraz częstszego kupowania crossoverów.

Ceny paliw znowu wysokie

Początkowy wrześniowy entuzjazm cenowy był niestety przedwczesny. Po spadku do średnich wartości poniżej 5,80 zł za benzynę 95-oktanową w pierwszych kilku dniach miesiąca ceny znowu poszybowały w górę, utrzymując tym samym tendencję zaczętą już w pierwszej połowie sierpnia.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (19 września 2012):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,87
Pb 98 5,99
ON 5,76
LPG 2,72
Poprzedni wpis Następny wpis