Nowy Qashqai ProPILOT Navi-Link

Nissan Qashqai wyposażony w system ProPILOT z Navi-Link otrzymał najwyższą możliwą ocenę – „bardzo dobry” w najnowszym rankingu systemów wspomagania jazdy „Assisted Driving” opracowanym przez Euro NCAP. Kiedy pisaliśmy o atutach nowego Qashqaia (o, np. tu: https://blog.pgd.pl/nissan-qashqai-trzy-asy-nowego-nissana/) nie mogliśmy zwrócić uwagi na wszystkie.

Werdykty Euro NCAP potwierdzają, że atutów w talii nowy Qashqai ma dość, by wygrać (także brydżowego) szlema. Licytację zaczniemy od spostrzeżenia, że podstawą elektronicznej architektury Qashqai’a, obsługującej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, jest nowoczesna płyta podłogowa. To jej w dużej mierze przebojowy crossover Nissana zawdzięcza zgrabną sylwetkę (mimo że bez wcięcia w talii) oraz wysokie oceny w innych obszarach, jak choćby właśnie bezpieczeństwo.

ProPILOT punktuje

W styczniu Qashqai zdobył nagrodę Best in Class Euro NCAP w kategorii małych samochodów terenowych. Teraz przyszedł czas na szczegółowe oceny. Ranking „Assisted Driving” obejmuje dwa obszary, w których ProPILOT tak znakomicie się sprawdza. Są to: „Działanie systemów wspomagania jazdy” oraz „Wsparcie w zakresie bezpieczeństwa”.

Można uznać, że ProPILOT z Navi-Link jest ukrytym asystentem kierowcy. Ale nie do końca. Otóż eksperci Euro NCAP bardzo wysoko ocenili przejrzystość udostępnianych użytkownikom informacji na temat systemu oraz widoczność statusu systemu. Maksymalną notę 25 punktów nowy Qashqai otrzymał w kategorii „Współpraca podczas jazdy”. W niej liczyła się reakcja w sytuacjach, w których konieczna jest interwencja kierowcy, na przykład w celu ominięcia przeszkody.

Elementem systemu ProPILOT z Navi-Link jest funkcja adaptacyjnego tempomatu. Ten specjaliści ocenili (i docenili!) w różnych częstych sytuacjach drogowych. Układ znakomicie poradził sobie i wtedy, kiedy Qashqai zbliżał się do wolniej poruszającego się pojazdu, i gdy z sąsiedniego pasa ruchu wjechał nagle inny pojazd, i także wtedy, gdy znajdujący się przez samochodem testowym pojazd gwałtownie opuścił pas ruchu, aby uniknąć najechania na pojazd znajdujący się przed nim. Dodatkowe punkty asystent otrzymał za pozostawanie aktywnym nawet po całkowitym zatrzymaniu samochodu.

Nowy Qashqai ProPILOT Navi-Link

System spodziewa się niespodziewanego

ProPILOT z Navi-Link uzyskał maksymalną ocenę w kategorii „Reakcja na awarię systemu”, w której scenariusz zakłada blokadę czujników. Kierowca nowego Qashqai’a może być spokojny o „niespodziewanie”. A to dlatego, że testy dowiodły, iż system z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzeże, jeśli nie będzie mógł zapewnić pełnego zakresu wsparcia.

Zaledwie półtora oczka w pięćdziesięciopunktowej skali Euro NCAP zabrakło Qashqai’owi do maksymalnej oceny systemów unikania kolizji. Tak wysoka nota jest wynikiem sprawności reakcji podczas zbliżania się do pojazdu stojącego nieruchomo na zakręcie, do pojazdu wolniej poruszającego się lub hamującego, albo też nagle wjeżdżającego z przyległego pasa ruchu, a także pojazdu znajdującego się z przodu, który gwałtownie opuszcza pas ruchu w celu uniknięcia najechania na poprzedzający pojazd.

Zapewnia maksymalny spokój ducha

W nowym Qashqai’u przeznaczonym na rynki w Europie mamy innowacyjny wyświetlacz head-up. Dzięki niemu kierowca, nie odrywając wzroku od drogi, może monitorować prędkość jazdy, śledzić informacje z nawigacji i obowiązujące ograniczenia prędkości.

Pro-PILOT to oczywiście nie wszystko. Spokojowi ducha kierowcy sprzyja wiele rozwiązań, które znajdujemy w nowym Qashqai’u. Z pewnością jest to układ inteligentnych reflektorów, który dostosowuje kształt wiązki światła do warunków drogowych, zapewnia zatem optymalne oświetlenie drogi. Wszyscy korzystający z parkingów (czyli wszyscy) na pewno docenią system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu, szczególnie przydatny podczas cofania.

David Moss, wiceprezes ds. badań i rozwoju Nissan Technical Centre Europe ma oczywiste powody do zadowolenia. – Cieszymy się, że Euro NCAP dokonało kompleksowej oceny wielu zintegrowanych funkcji zaawansowanego systemu ProPILOT z Navi-Link. Najwyższa możliwa ocena, jaką uzyskał nowy Qashqai, wpisuje się w realizację naszego celu, który zakładał stworzenie technologii zapewniającej intuicyjne i skuteczne wspomaganie kierowcy z myślą o ograniczeniu stresu i ryzyka towarzyszącym codziennej jeździe – powiedział. Niech atuty modelu cieszą także jego użytkowników.

Więcej na temat nowego Qashqai’a można przeczytać choćby tu: https://nissan.japanmotors.pl/p/modele-nissan/nowy-qashqai/odkryj.

Nowy Qashqai ProPILOT Navi-Link
Poprzedni wpis Następny wpis