Wybierz markę

Sandro Mesquita, CEO of Geneva International Motor Show and Frank Janssen, President of The Car Of The Year Jury, left to right, during the virtual award ceremony of the Car of the Year 2022, at the Palexpo in Geneva, Switzerland, Monday 28 february 2022

Kia EV6 – pierwszy elektryczny model marki – została Samochodem Roku 2022. Ponieważ nagród w ogóle i także dla EV6 się namnożyło, to – żeby nie było wątpliwości – precyzujemy. Tym razem chodzi o ten najważniejszy konkurs – „The Car of the Year”, w skrócie nazywany często COTY.

Czuliśmy, że Kia EV6 ma duże szanse na tytuł, a to odczucie rosło wraz z jej poznawaniem. Nie chodziło tylko o poznawanie zalet nowego modelu, jak choćby elementów bezpieczeństwa, na które jurorzy COTY mają szczególne baczenie. Dodatkowo liczyło się poznawanie opinii różnych szacownych gremiów, które potwierdzały nasze przeczucia. Mocnym sygnałem, bo i przecież warunkiem, było zakwalifikowanie auta do finałowej siódemki konkursu, ale były także inne. Na przykład Good Design Award potwierdziła, że styl, jaki reprezentuje Kia EV6, może się podobać.

KIA EV6, model which was elected "Car of the Year 2022", during the virtual award ceremony of the Car of the Year 2022, at the Palexpo in Geneva, Switzerland, Monday 28 february 2022

Fakty: Pełne wyniki głosowania w konkursie Car of the Year 2022

Kia EV6 – 279 punktów
Renault Megane E-Tech Electric – 265 punktów
Hyundai Ioniq 5 – 261 punktów
Peugeot 308 – 191 punktów
Skoda Enyaq IV – 185 punktów
Ford Mustang Mach-E – 150 punktów
Cupra Born – 144 punkty

Doskonale widać, że rywalizacja pierwszej trójki o wyjątkowy tytuł Samochodu Roku była wyrównana. Z drugiej jednak strony czternaście punktów różnicy to sporo. Tym bardziej, jeśli pamięta się, że przecież w historii konkursu dwukrotnie o zwycięstwie decydował jeden punkt, a w 2019 roku nawet liczba maksymalnych ocen (przy tej samej liczbie punktów). Ktoś może dziwić się dopiero szóstym miejscem, jakie zajął Ford Mustang Mach-E. Aby wyjaśnić to „niedocenienie” należy pamiętać, że dla jurorów ważnym czynnikiem jest dostępność i potencjalna popularność samochodu. Ileż to sławnych luksusowych marek nigdy tytułu nie zdobyło.

Nagroda Car of the Year jest przyznawana od 1964 roku. W zasadzie powinniśmy pisać o niej „trofeum”, bo najbardziej prestiżowa i pożądana nagroda w świecie motoryzacji. Zdobywcę trofeum na rok 2022 wskazało jury, które liczy 61 dziennikarzy motoryzacyjnych reprezentujących 23 kraje.

Komentarze: Nawet dla przewodniczącego jury to niespodzianka

Tak, tak, po ogłoszeniu wyników przewodniczący kapituły konkursu  Car of the Year – Frank Janssen, nie krył zaskoczenia. – To miła niespodzianka, gdy Kia EV6 otrzymuje tę nagrodę. To jednak najwyższy czas, aby marka i Grupa zostały nagrodzone, ponieważ wszyscy wykonali znakomitą pracę nad tym samochodem. Tempo postępów, jakich dokonuje Kia jest naprawdę imponujące – powiedział Frank Janssen.

Radość Jasona Jeonga, prezesa Kia Europe podczas uroczystości ogłoszenia wyników była w pełni zrozumiała. – To wielki zaszczyt, że dzięki EV6 mogę odebrać prestiżową nagrodę Car of the Year – pierwszą w historii marki Kia. EV6 to naprawdę przełomowy projekt, który od samego początku został zaprojektowany, aby uczynić mobilność elektryczną przyjemną, wygodną i przystępną, łącząc imponujący rzeczywisty zasięg, bardzo szybkie ładowanie, przestronne, zaawansowane technologicznie wnętrze z wielką satysfakcją prowadzenia. W efekcie EV6 jest ekscytującym znakiem tego, co jeszcze zaproponujemy w naszej rozwijającej się, zelektryfikowanej ofercie – powiedział Jason Jeong.CAR OF THE YEAR 2022Tęsknota za Genewą nieco ukojona filmem i nadzieją

Tradycją stało się, że wyniki konkursu Car of the Year jury ogłasza w przededniu dnia prasowego otwierającego Genewski Salon Samochodowy. I podobnie jak w tym roku, bywało, że ów poniedziałek wypadał na sam koniec lutego albo na sam początek marca. I właśnie ten czas przywołał naszą tęsknotę za targami w Genewie, w powszechniej opinii najwspanialszymi z salonów motoryzacyjnych. Ale jak zostały odwołane, bodaj jako pierwsza z dużych imprez na początku pandemii w 2020 roku, tak ruszyć nie mogą. W rezultacie w tym roku musiał nas zadowolić livestrem na stronie internetowej Geneva International Motor Show. Poprzedziło go interesujące filmowe wspomnienie poprzednich edycji konkursu Car of The Year. Dlatego z przyjemnością do obejrzenia relacji zapraszamy – The Car of the Year 2022 – Live award Ceremony – YouTube.

Ale… dyrektor generalny GIMS potwierdził, że jego zespół ciężko pracuje, aby kolejna edycja salonu genewskiego odbyła się w 2023 roku. Nie zaś w jakiejś nieprzewidzianej przyszłości.

Radek Pszczółka

KIA EV6, model which was elected "Car of the Year 2022", during the virtual award ceremony of the Car of the Year 2022, at the Palexpo in Geneva, Switzerland, Monday 28 february 2022
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!