Wybierz markę

Samochody Cupra mają tajemniczo brzmiące nazwy Formentor, Born, Ateca, Leon. Skąd pochodzą te nazwy i dlaczego ich użyto, wyjaśniamy w poniższym materiale.


Projektanci wybierając odpowiednią nazwę dla samochodów, inspirują się wieloma dziedzinami. Od najprostszych skojarzeń, jakimi są nazwiska twórców pojazdów, po astronomię, cyfry czy kody numeryczne. Motywacją dla designerów CUPRY przy wyborze określeń poszczególnych pojazdów, stała się inspiracja krainami geograficznymi w Hiszpanii.

Samochody CUPRA Formentor – auto rzeźbione przez naturę

Nazwa modelu wywodzi się od północnego przylądka Majorki Cap de Formentor. Wydaje się, że wybór tego określenia nie był przypadkowy. Bezsprzecznie, projekt poszczególnych elementów nadwozia auta nawiązuje do surowego klifowego krajobrazu wyspy. Mocno zarysowana linia, boczne wyraziste wypukłości, 19-calowe felgi w miedzianym kolorze podkreślają zdecydowany i dynamiczny charakter crossovera. Dodatkowo, samochód dostępny jest w dedykowanych barwach: matowym odcieniu Petrol Blue Matt, Magnetic Tech Matt oraz Graphen Gray, co podkreśla jego styl.

W efekcie, oryginalny design auta doceniono, przyznając mu prestiżową nagrodę Red Dot Award w 2021 roku.

Samochody CUPRA Born – mariaż elektrycznych emocji

Czy był ktoś w tętniącej życiem dzielnica el Born w Barcelonie. Bezsprzecznie utkwiły mu w pamięci najmodniejsze kawiarnie, restauracje, luksusowe butiki, wielkomiejski klimat połączony z architekturą wywodzącą się ze średniowiecza. Wydaje się, że właśnie tak prezentuje się ten elektryczny model. Dlatego nazwa pierwszego elektrycznego modelu CUPRY została zainspirowana tą klimatyczną częścią hiszpańskiego miasta.

CUPRA postawiła na precyzję w projekcie detali samochodu. Miedziane charakterystyczne obramowania we wlocie powietrza czy felgi z wyrazistymi ostrymi elementami podkreślają miejski charakter auta. Borna wyróżnia także jego wnętrze. Kubełkowe fotele obszyto materiałem SEAQUAL YARN, tkaniną z włókien polimerowych, pozyskiwanych z recyklingu plastiku wyłowionego z mórz i oceanów.

Samochody Cupra Ateca – samochody ze słoneczną duszą

Ponieważ Ateca to słoneczna, wzgórzysta miejscowość w regionie Aragonii., w rezultacie jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Madrytu oraz Saragossy wybierających się na odpoczynek za miastem. Dlatego. producenci marki wybrali tę nazwę, by oddać energiczny temperament samochodu oraz podkreślić jego SUV’owy charakter.

Samochód łączy w sobie finezję hiszpańskich projektantów ze sportowym duchem. Szczególnie dynamiczny jest design auta: 19-calowe aluminiowe felgi, silnie zarysowana linia rzeźby samochodu, wyprofilowana maska oraz pełne światła LED, nadają niepowtarzalnego wyglądu. Całość dopełniają aluminiowe detale w miedzianym kolorze. Szeroki wachlarz udogodnień sprawia, że przemieszczanie się Atecą jest wygodne nawet na górzystych terenach, występujących np. w regionie Aragonii.

CUPRA Leon – auto ze sportowym zacięciem

Inspiracją dla zespołu projektantów CUPRY stała się hiszpańska miejscowość León, której określenie wywodzi się od łacińskich słów Legio Septima Gemina, oznaczających nazwę legionu rzymskiego, któremu przypisuje się założenie tej aglomeracji.

Wydaje się, że wybór nazewnictwa nie był przypadkowy. Ponieważ urbanistyczny krajobraz miejsca łączy w sobie klasykę, którą uzupełniają nowoczesne budynki, w rezultanie sportowy design tego pojazdu jest ziszczeniem tej koncepcji. Reasumując, podkreślają go ekspresyjne linie nadwozia oraz charakterystyczne dla stylistyki CUPRY miedziane obudowy lusterek. Zamontowane hamulce Brembo zapewniają zwiększoną moc hamowania, a sportowe siedzenia zaprojektowane z wlotami powietrza nadają oryginalny styl oraz charakter temu miejskiemu autu ze sportowym zacięciem.

CUPRA – nowe odsłony

Terramar, Tavascan oraz UrbanRebel – to trzy nowe modele CUPRY, które zostały zaprezentowane na czerwcowym wydarzeniu Unstoppable Impulse w Barcelonie.

Elektryczny SUV Terramar zawdzięcza swoją nazwę torowi wyścigowemu Automodromo de Stiges-Terremar, zbudowanemu w latach 20. pod Barceloną.

CUPRA Tavascan swoją nazwę zawdzięcza urokliwej, niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Lleida w Katalonii. Niezwykle malownicze miejsce, w którym krajobraz Pirenejów przeplata się z rozległymi dolinami, dostarczył projektantom CUPRY inspiracji. Tavascan wyróżnia się swoim ekspresyjnym designem, który według twórców odzwierciedla wizję przyszłości motoryzacji.

Ostatni z zaprezentowanych modeli to koncept UrbanRebel – buntownicza wersja miejskiego samochodu elektrycznego. Jaką nazwę produkcyjną nadadzą mu Hiszpanie? Tego dowiemy się w 2025 roku.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!